ART / Watercolor paintings & Drawings / Graphite drawing 15848287
nr 1584 8287
Einar Forseth
(1892-1988), Sverige
Einar Forseth (1892-1988), Sweden. Motiv med Stadshuset. Skiss över Gyllene salen med Mälardrottningen, Stockholms Stadshus. Signerad Einar Forseth 1929-30. Smörpapper uppklistrad på papper. Sheet: ca 38, 5x45 cm, unframed, slitage och skador.
GRAPHITE DRAWING, Motiv med Stadshuset. Skiss över Gyllene salen med Mälardrottningen, Stockholms Stadshus. Signerad Einar Forseth 1929-30. Smörpapper uppklistrad på papper. Bladets mått: ca 38,5x45 cm, oramad
Condition: slitage och skador
Einar Forseth, born 1892, dead 1988, Swedish painter.
1000
SEK 600
Monday December 11 2023
at 20:56:41
7/12 22:27:13
500 kr
11/12 20:51:41