bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Åke Wilhelm Andersson  Acke Åslund  Stig Claesson Slas  Anders Gullberg  Lars-Olof Gynning  Einar Höste  Ragnar Johansson  Ewert Karlsson EWK  Stig-Åke Lund  Egil Malmsten  Erland Melanton  Astrid Munthe de Wolfe  Eskil Nordell  Lars Norrman  Olga Nyblom  Dan Nygårds  Leif Skoglöf  Carleinar Tellwe  Henrik Tikkanen  Karl Tirén  Uno Vallman  Per Adalbert von Rosen
  • 4558 Akvarell
    Anders Gullberg (f. 1927), Renhjord. Signerad, dat..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:20
  • 6021 Akvarell
    Birger Borman, vinterlandskap, 1944,39x29
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:02
  • 6139 Akvarell
    Erland Melanton (1916-1968), Sverige. Sydländskt h..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:23
  • 6117 Akvarell
    Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), "Utsigt af C..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 4393 Akvarell
    Karl Hjalmar, Bergqvist, Hamn, 31x48
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:22
  • 6343 Akvarell
    Karl Tirén (1869-1955), Sverige. Fjällandskap, sig..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:01
  • 6104 Akvarell
    Leif Skoglöf (f. 1949), Sverige. Väderkvarn Öland...//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:13
  • 4179 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Familjeporträtt, 26x21 cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:56
  • 6118 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad E B-RN, 1..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:22
  • 6115 Akvarell
    Prendergast, Signerad, Vattendrag, 20x29
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:09
  • 6119 Akvareller
    2 st, Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Signer..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:28
  • 6168 Akvareller
    2 st, Sven Oscarsson. Signerad, daterad -49, lands..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:26
  • 6254 Akvareller/ te..
    7 st. 1800-tal, ca. 10x15
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:35
  • 6125 Blandteknik
    2 st, Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. T..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:53
  • 6222 Blandteknik
    Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Öland, ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:17
  • 3336 Blandteknik
    Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. På bordsskiva, mon..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 4429 Blandteknik
    Egil Malmsten (1921-2016), Sverige. Mostar. Signer..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:56
  • 4197 Blandteknik
    Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Man. Sign..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:58
  • 3277 Blandteknik
    Henrik Tikkanen (1924-1984), Finland. Riksdagshuse..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:46
  • 4192 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Hund och Pojke, ..//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:22
  • 4066 Blandteknik
    Orientalisktmotiv, 80x60 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:36
  • 6431 Blandteknik
    Ragnar Johansson (1913-1997), Sverige. 58x40
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:22
  • 6542 Blandteknik
    Relief, Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. "spirare..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:03
  • 6316 Blyerts
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Hästar, signerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:25
  • 6100 Collage
    Einar Höste (f. 1930), Sverige. 13/15. Signerad, d..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:48
  • 6424 Gouache
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka på båt, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:34
  • 6136 Pastell
    Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. "Fiolspelaren". ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:18
  • 6653 Pastell
    Olga Nyblom (1872-1955), Sverige. Kgl. Myntverket,..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:29
  • 6112 Rödkrita
    Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), Signerad, da..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:02
  • 6111 Teckning
    A Magnusson, 1811, signerad, skulpturstudie, 45x35
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:57
  • 4178 Teckning
    Johnson Bradford, porträtt av Mrs Cornell Dayton O..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:49
  • Metropol Tipsar
  • 6111 Teckning
    A Magnusson, 1811, signerad, skulpturstudie, 45x35
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:57
  • 3336 Blandteknik
    Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. På bordsskiva, mon..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 6112 Rödkrita
    Fredrik Philip Klingspor (1761-1832), Signerad, da..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:02




Ladda ner broschyr