bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Mårten Andersson  Ewald Dahlskog  Elon Garp  John Hedaeus  Robert Högfeldt  Ivan Ivarson  Lennart Jirlow  Maiken Karlsson  Gunnar Nordström  Lars Norrman  Frans Wilhelm Odelmark  Axel Olson  Michael Shevarjov  Fritz Sjöström  Mikael von Essen  Einar Wallquist  Harald Wiberg
  • 2409 Akvarell
    Daniel Sano, 105x75
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:54
  • 2527 Akvarell
    Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), klosterinteriö..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:19
  • 5042 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Båtbryggan", 10/8 197..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:49
  • 5016 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Ros II", signerad, 19..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 19:13
  • 5024 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Utgång", 1985, bladet..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 19:55
  • 5019 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), 'Harlekin', 1987, Fårö..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 19:20
  • 5010 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), 'Vindar vid änglar sov..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:56
  • 5002 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), Högalidskyrkan, 1973, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:39
  • 5021 Akvarell
    Fritz Sjöström (1923-1996), Tallskog Bämba, 1987, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 19:33
  • 2289 Akvarell
    Gunilla Svensson Kjellstedt, -85, Fönster, motivet..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:52
  • 2303 Akvarell
    Gustav Rudberg fartyg, signerad, 14x32
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:12
  • 3014 Akvarell
    Ivan Ivarson (1900-1939), Pietà, Intyg a tergo, bl..//
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:14
  • 2195 Akvarell
    John Hedaeus (1872-1967), Habo Kyrka, 43x33
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:28
  • 2197 Akvarell
    John Hedaeus (1872-1967), Kraftverk, 29x47
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:31
  • 2198 Akvarell
    John Hedaeus (1872-1967), Strandkål, 1941,25x35
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:33
  • 2194 Akvarell
    Kina, 26x37
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:21
  • 8070 Akvarell
    Kina, Kinesiska muren, signerad, 134x63
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:02
  • 2202 Akvarell
    Maiken Karlsson (f. 1922), Mormors stolar, 23x20
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:41
  • 2511 Akvarell
    Michael Shevarjov (f. 1958), Liten flicka, motivet..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:23
  • 2512 Akvarell
    Michael Shevarjov (f. 1958), Stilleben, motivet: 5..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:24
  • 2193 Akvarell
    Mikael von Essen (1895-1975), Alexander Nevskij-ka..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:19
  • 2281 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, otydligt signerad, "Norrlä..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:31
  • 2258 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), "På bakgården", signe..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:52
  • 2569 Akvareller
    2 st, Anna Berglund, Borgholm 1921 & Ölsjön 1888, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:46
  • 2080 Blandteknik
    2 st, Rosmar Booth, 4x3,5 respektive 6x5
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:23
  • 9312 Blandteknik
    4 st, Britt Marie Olsson, samtida, blommotiv, mono..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:26
  • 5013 Blandteknik
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Anden", Strandfynd Få..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:03
  • 5003 Blandteknik
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Studie av kyrkogården..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:41
  • 5018 Blandteknik
    Fritz Sjöström (1923-1996), Illustration till Bo Z..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 19:18
  • 2181 Blandteknik
    Gunnar Nordström (f. 1921), komposition, signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:45
  • 2558 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:45
  • 2557 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:44
  • 2555 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:43
  • 2554 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:43
  • 2553 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:41
  • 2552 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:41
  • 2551 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:38
  • 3018 Blandteknik
    Lennart Jirlow (f. 1936), stilleben, 23x15
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:38
  • 2419 Blandteknik
    Monde, -95,49x31
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:05
  • 2422 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, man med hatt, 30x36
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:09
  • 9298 Blandteknik
    oidentifierad konstnär, signerad K. Cleve, -34, sy..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:46
  • 2204 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, signerad, "Gumma" mm: 30x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:44
  • 2339 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, signerad, Komposition, 43x71
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:04
  • 2301 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), drake, signerad, moti..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:10
  • 2547 Blandteknik
    Rudolf Carlborg, middagsinteriör, signerad, 1946,3..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:03
  • 2307 Blandteknik
    Sven Lignell, båtuppdragning, 11x29
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:18
  • 2279 Blandteknik
    Terje Lundaas, signerad, komposition, daterad 91, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:26
  • 5040 Blyerts
    2 st, Fritz Sjöström (1923-1996), signerade, Still..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:47
  • 5007 Blyerts
    3 st, Fritz Sjöström (1923-1996), 'Mariakyrkogårde..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:49
  • 2188 Blyerts
    5 st, Elon Garp (1930-2013), signerade, 10x14 - 27x18
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:02
  • 2010 Blyerts
    Axel Olson (1899-1986), hamnmotiv, motivet: 25x17
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:16
  • 2474 Blyerts
    Carl Örbo, Klara Sjö, -33, motivet: 22x30
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:06
  • 5009 Blyerts
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Sommarnatten", Fårö, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:55
  • 5004 Blyerts
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Tallarna I", 1987, si..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 18:43
  • 5036 Blyerts
    Fritz Sjöström (1923-1996), I köket, 1974,60x46
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:33
  • 5029 Blyerts
    Fritz Sjöström (1923-1996), Maria kyrka, 1984, med..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:09
  • 5034 Blyerts
    Fritz Sjöström (1923-1996), Utsikt Sjötullen, Lång..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:26
  • 2052 Blyerts
    Sign Blomquist, äldre par, 48x65
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:01
  • 2120 Färgkrita
    Ewald Dahlskog (1894-1950), (tillskriven), kroki, ..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:16
  • 2338 Gouache
    Ewald Dahlskog (1894-1950), tillskriven, landskaps..//
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:01
  • 9038 Gouache
    Mårten Andersson (f. 1934), Serenad, signerad, bla..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:36
  • 2418 Gouache
    Monogramsignerad, 1954,34x23
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:04
  • 5031 Kolteckning
    Fritz Sjöström (1923-1996), "Tallarna II", 1987,67x96
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 oktober kl 20:16
  • 2180 Krita
    Oidentifierad konstnär, otydligt signerad, manspor..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:38
  • 2423 Pastell
    Knud Pedersen Svendsen, Venedig, 30x38
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:11
  • 2203 Pastell
    Kustmotiv, 18x52
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:43
  • 9131 Teckning
    Einar Wallquist (1896-1985), kvinnoporträtt, dater..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:42
  • 9047 Teckning
    Tusch, Harald Wiberg (1908-1986), 1963,14x19
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 18:39
  • Metropol Tipsar
  • 3018 Blandteknik
    Lennart Jirlow (f. 1936), stilleben, 23x15
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 19:38
  • 3014 Akvarell
    Ivan Ivarson (1900-1939), Pietà, Intyg a tergo, bl..//
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:14
  • 2551 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:38
  • 2554 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), 10 st, ca 10x15
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 sept kl 20:43