KONST / Litografier

Aktuella artister: Fernandez Arman  Enrico Baj  Helene Billgren  Ola Billgren  Olle Bonniér  Max Book  Birgit Broms  Gunnar Brusewitz  Pontus Carle  Marc Chagall  Erland Cullberg  Peter Dahl  Carl Johan De Geer  Anders Fogelin  Peter Freudenthal  Ulf Göthman  Lennart Gram  Karl Granquist  Mona Huss Walin  Lennart Jirlow  Lars Jonsson  Avo Keerend  Mikael Kihlman  Nils Kölare  Roy Lichtenstein  Marianne Lindberg De Geer  Lena A Linderholm  Reinhold Ljunggren  Jan Lundquist  Jørgen Nash  Leif Nielsen  Karl Gustaf KG Nilson  Gunnar Norrman  Pierre Olofsson  Anders Österlin  Pablo Picasso  Kai Pihl  Madeleine Pyk  Lennart Rodhe  Ian Rusth  Elis Ryberg  Lennart Sand  Hans Scherfig  Jan Stenmark  Roland Svensson  Antoni Tàpies  Pär Gunnar Thelander  Peter Tillberg  Théo Tobiasse  Uno Vallman  Annika Elisabeth von Hausswolff  Philip von Schantz  Helga Wachholz  Ulf Wahlberg  Nalle Werner  Sven X-et Erixson
  • 2102 Akvatint
    Utrop: 3.000 kr

    22 april kl 18:06
  • 2101 Akvatint
    Utrop: 3.000 kr

    22 april kl 20:35
  • 4113 Blandteknik
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 19:17

    2029 Färglitografi

    Hans Scherfig (1905-1979), Danmark. Tapir i djungel. Signerad, numrerad 217/260, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 40x57,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    22 april kl 18:21

  • 2020 Blyerts
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    22 april kl 18:10
  • 4270 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 18:17
  • 2026 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    22 april kl 20:28
  • 3105 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    22 april kl 20:28
  • 4182 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 19:56
  • 2038 Färglitografi
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    22 april kl 19:26
  • 2079 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    22 april kl 20:46
  • 2019 Färglitografi
    Utrop: 4.000 kr

    22 april kl 20:29
  • 2050 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    22 april kl 18:32
  • 4299 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 18:24
  • 4061 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    22 april kl 18:44
  • 2002 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 20:44

    2084 Serigrafi

    Utrop: 12.000 kr

    22 april kl 19:07

  • 2078 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 20:41
  • 2077 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:53
  • 2061 Färglitografi
    Utrop: 3.600 kr

    22 april kl 18:06
  • 2073 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 18:24
  • 2085 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 19:15
  • 2029 Färglitografi
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    22 april kl 18:21
  • 4040 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 18:25
  • 2016 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr

    22 april kl 19:47
  • 2054 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    22 april kl 19:12
  • 2062 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:48
  • 4180 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 19:29
  • 2082 Färglitografi
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    22 april kl 20:08

    2038 Färglitografi

    Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. "A effacé", komposition, 1974. Signerad i blyerts, numrerad 13/90. Tryckt och utgiven av av Erker-Presse Färglitografi, bildmått: 54x75 cm, yttermått inklusive ram: 76x95 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    22 april kl 19:26

  • 4236 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 18:45
  • 2024 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    22 april kl 19:49
  • 2025 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    22 april kl 19:17
  • 3085 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 19:38
  • 2046 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    22 april kl 18:47
  • 2083 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:53
  • 2081 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 18:26
  • 8216 Färglitografi
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    22 april kl 19:44
  • 2032 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    22 april kl 19:48
  • 2044 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    22 april kl 18:49
  • 3087 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 19:42
  • 2070 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 20:08

    2047 Grafiskt blad

    Annika Elisabeth von Hausswolff (f. 1967), Sverige. Utan titel, 2021. Signerad, numrerad 11/50, daterad 2021. Digitalt collage. Fine art print på matt bomullspapper. Ur "Edition no 7" för Moderna Museets vänner 2021. Bildmått: ca 42x30 cm. Bladets mått: 48x33cm, oramat löst blad i en specialdesignad förpackning

    Utrop: 8.000 kr

    22 april kl 20:33

  • 2053 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr

    22 april kl 19:52
  • 7050 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    22 april kl 18:08
  • 2069 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 18:44
  • 2030 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 20:52
  • 4093 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 18:49
  • 2034 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    22 april kl 19:48
  • 2086 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 18:38
  • 3189 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 20:48
  • 2045 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:16
  • 2097 Färglitografi
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    22 april kl 20:09
  • 2013 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    22 april kl 19:19
  • 2042 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 18:37

    2003 Färglitografi

    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Röda vinbär. Signerad, numrerad 223/265, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 50x76,5, yttermått inklusive ram: 67x92

    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    22 april kl 20:30

  • 2072 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    22 april kl 19:38
  • 2071 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 18:08
  • 2009 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr

    22 april kl 18:40
  • 2051 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 19:53
  • 2067 Färglitografi
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    22 april kl 20:21
  • 2066 Färglitografi
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    22 april kl 19:20
  • 3096 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 18:50
  • 2036 Färglitografi
    Utrop: 4.000 kr

    22 april kl 20:51
  • 2094 Färglitografi
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    22 april kl 18:04
  • 2003 Färglitografi
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    22 april kl 20:30
  • 2043 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:26
  • 2001 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    22 april kl 18:20

    2001 Färglitografi

    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 197/200. Färglitografi, bildmått: 17x92 cm, yttermått inklusive ram: 33x107 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    22 april kl 18:20

  • 2022 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    22 april kl 20:23
  • 2021 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    22 april kl 20:40
  • 4234 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 18:23
  • 2017 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 20:05
  • 3409 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    22 april kl 19:17
  • 2005 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 20:47
  • 2014 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    22 april kl 19:04
  • 2018 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    22 april kl 18:27
  • 2006 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 18:34
  • 2031 Färglitografi
    Utrop: 1.200 kr

    22 april kl 19:04
  • 3272 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    22 april kl 20:16
  • 2060 Färglitografi
    Utrop: 3.600 kr

    22 april kl 18:49

    2035 Serigrafi

    Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. "Guild Hall, East Hampton", 1974, ej signerad, Silkscreen, reproduktion efter målningen "Landscape", oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 81x86,5

    Utrop: 6.000 kr

    22 april kl 18:12

  • 2055 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    22 april kl 18:24
  • 2080 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 18:57
  • 2087 Färglitografier
    Utrop: 800 kr

    22 april kl 20:40
  • 3095 Färglitografier
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 18:30
  • 3094 Färglitografier
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    22 april kl 18:25
  • 2004 Färglitografier
    Utrop: 3.000 kr

    22 april kl 20:03
  • 2028 Grafiska blad ..
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    22 april kl 20:27
  • 2047 Grafiskt blad
    Utrop: 8.000 kr

    22 april kl 20:33
  • 2076 Grafiskt blad
    Utrop: 1.500 kr

    22 april kl 18:05
  • 2075 Grafiskt blad
    Utrop: 1.500 kr

    22 april kl 19:08
  • 2074 Grafiskt blad
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:38
  • 4361 Litografi
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    22 april kl 20:26

    2019 Färglitografi

    Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numrerad 34/300, med applikation, skridskoåkare, Färglitografi. Bladets mått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

    Utrop: 4.000 kr

    22 april kl 20:29

  • 2049 Litografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    22 april kl 19:16
  • 2095 Litografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:23
  • 2023 Litografi
    Utrop: 1.000 kr

    22 april kl 18:36
  • 4033 Litografi
    Utrop: 600 kr

    22 april kl 18:07
  • 3447 Litografier
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    22 april kl 20:11
  • 2068 Litografisk af..
    Utrop: 1.500 kr

    22 april kl 20:22
  • 2058 Mapp
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:40
  • 3126 Parti grafiska..
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    22 april kl 20:46
  • 2084 Serigrafi
    Utrop: 12.000 kr

    22 april kl 19:07
  • 9185 Serigrafi
    Utrop: 500 kr

    22 april kl 19:14
  • 2035 Serigrafi
    Utrop: 6.000 kr

    22 april kl 18:12
  • Metropol Tipsar
  • 2026 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    22 april kl 20:28
  • 2043 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:26
  • 2045 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:16
  • 2058 Mapp
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:40
  • 2095 Litografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:23
  • 2083 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 18:53
  • 2062 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:48
  • 2077 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 19:53
  • 2078 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    22 april kl 20:41