bakg

KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick



Aktuella artister: Yannick Ballif-Swinnen  Émile Bernard  James Coignard  Salvador Dalí  Svenolov Ehrén  Leonor Fini  Axel Fridell  Berta Hansson  Isidore Stanislas Helman  Olle Hjortzberg  Eva Holmér Edling  Ragnar Johansson  Igge Karlsson  Kawanabe Kyosai  Hasse Lindroth  Alméry Lobel-Riche  Roberto Matta  Gunnar Norrman  Helmtrud Nyström  Erik Olsson Sanda  Kersti Rågfelt Strandberg  Olof Sandahl  Börje Sandelin  Torsten Schonberg  Gerald Steffe  Nils G Stenqvist  Eva Stockhaus  Britt-Louise Sundell  Hugo Ulbrich  Jurgen von Konow  Philip von Schantz  Emile Zoir  Anders Zorn
  • 3035 Etsning
    Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Sommar, 1907, si..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:31
  • 3008 Etsning
    Arthur J F Bond (1888-1958), England. Vy över Blac..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:03
  • 3570 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Vid kaffeborde..//
    Utrop: 2.400 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:11
  • 3088 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. (utgiven av För..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:10
  • 3017 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Stadsmotiv med ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:44
  • 6505 Etsning
    Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Syrsa, s..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:10
  • 3003 Etsning
    Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:01
  • 3089 Etsning
    Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Tredje Avdr, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:13
  • 2146 Etsning
    Cal Larsson, "Carl G Laurin". Motivet: 11x15
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:53
  • 2041 Etsning
    David Ahlqvist, "Gamla hus, Bringsarve" Gotland. M..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:13
  • 3024 Etsning
    Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Motivet: 34,5x21 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:53
  • 2050 Etsning
    Eva Holmér Edling (f. 1942), Sverige. Signerad, 29..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:48
  • 2036 Etsning
    Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. "Romerskt ogräs"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:24
  • 3164 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Söder Mälarstra..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:42
  • 3009 Etsning
    Hugo Ulbrich (1867-1928), Tyskland. "Blick aus Bec..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:05
  • 3040 Etsning
    Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Kvinna, signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:14
  • 3028 Etsning
    Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:16
  • 3157 Etsning
    Lena Cronqvist (f. 1938), 7/35, Signerad. Motivet:..//
    Utrop: 800 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:29
  • 1091 Etsning
    Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:17
  • 3042 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Huvud. Motivet: ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:53
  • 2046 Etsning
    Olof Sandahl (f. 1938), Sverige. Signerad 1972,6/1..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:30
  • 3057 Etsning
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. 11/310, s..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:34
  • 3004 Etsning
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Stilleben..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:07
  • 3083 Etsning
    Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. 124/250, Ur se..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:22
  • 3006 Etsning
    Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numr..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:51
  • 6511 Etsning
    Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Vintervilt, si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:18
  • 3155 Etsning
    Sture Kjellström (1927-1988), "Vy av Stockholm frå..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:07
  • 3130 Etsning
    Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Skridskose..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:25
  • 2045 Etsning
    Torsten Wessberg (1891-1975), Sigberad 1918, portr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:22
  • 2260 Etsningar
    3 st, Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Stockh..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:07
  • 2261 Etsningar
    4 st, Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Stockh..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:10
  • 1169 Etsningar
    7 st, Alméry Lobel-Riche (1880-1950), Frankrike. B..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:54
  • 2043 Etsningar
    Ett par, Kersti Rågfelt Strandberg (f. 1945), Sver..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:19
  • 3154 Färgetsning
    Erik Olsson Sanda (1919-2006), "Vårkväll Kovik", S..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:05
  • 2044 Färgetsning
    Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. 10/50, "Insektss..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:20
  • 2042 Färgetsning
    Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad -95,..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:15
  • 3055 Färgetsning
    Jorgo Krallis (f. 1937), "Dixi", 203/260. Motivet:..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:27
  • 3146 Färgetsning
    Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Uggla, 3/30, s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:34
  • 3138 Färgetsning
    Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 11/25, signe..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:38
  • 3137 Färgetsning
    Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 11/25, signe..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:35
  • 3151 Färgetsning
    Stig Danielsson, Signerad, 93/125, Tunnelbaneuppgå..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:33
  • 3147 Färgetsning
    Yannick Ballif-Swinnen (f. 1927), Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:35
  • 2063 Färgetsningar
    2 st, Gerhard Blum, "King of Holding hearts" & "Ki..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:03
  • 1102 Gravyr
    Isidore Stanislas Helman (1743-1806), Frankrike. "..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:42
  • 2531 Gravyrer
    3 st, Frankrike, ca 26-35x20-25
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:07
  • 2259 Kopparstick
    Signerad, Stockholm, Cum Privilegio. Motivet: 22x27
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:56
  • 2001 Mapp
    med diverse grafik, 68 st ca
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:41
  • 3072 Mapp
    med gravyrer och kopparstick, 75 st
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:42
  • 3097 Mapp med etsni..
    James Coignard (1925-2008), Frankrike. Loeuvre Gra..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:08
  • 3046 Torrnål
    Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. 28/100. Motivet..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:02
  • 3144 Torrnål / tusch
    Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:28
  • 3149 Träsnitt
    Efter Katsushika Hokusai, Kazusa, 26x39, löst blad
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:36
  • 8280 Träsnitt
    Émile Bernard (1868-1941), Frankrike. Figurer, 78/..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:30
  • 3031 Träsnitt
    Hiroshige II, Japan. Motivet: 32x22 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:48
  • 2037 Träsnitt
    Japan, Hus. Motivet: 35x23
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:26
  • 3032 Träsnitt
    Kawanabe Kyosai (1831-1889), Japan. Motivet: ca 32..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:49
  • 3094 Träsnitt
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:35
  • 3096 Träsnitt
    Sven Ljungberg 6 st, samramade, ca 7x6
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:39
  • 3173 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1973, HC XIII..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:18
  • 3133 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1974,294/360...//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:02
  • 3153 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 304/360, Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:03
  • 3152 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Arkösund, Sig..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:02
  • 3054 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hustak Stockh..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:25
  • 3056 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Norrbro, Stoc..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:12
  • 3013 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Sergels torg,..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:06
  • 3012 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skärgård, 15/..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:19
  • 3060 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Ga..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:40
  • 3159 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinterskärgår..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:31
  • Metropol Tipsar
  • 2037 Träsnitt
    Japan, Hus. Motivet: 35x23
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:26
  • 3032 Träsnitt
    Kawanabe Kyosai (1831-1889), Japan. Motivet: ca 32..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:49
  • 3060 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Ga..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:40
  • 3083 Etsning
    Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. 124/250, Ur se..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:22
  • 3570 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Vid kaffeborde..//
    Utrop: 2.400 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:11
  • 3006 Etsning
    Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numr..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:51
  • 3097 Mapp med etsni..
    James Coignard (1925-2008), Frankrike. Loeuvre Gra..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 19:08
  • 3035 Etsning
    Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Sommar, 1907, si..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:31




Ladda ner broschyr