bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Gunnar Berndtson  Johan Bladh  Harry Booström  Johny Colebring  Hans-Erik Eriksson  Hjalmar Grahn  Gunnar Greiber  Herman Hägg  Gunnar Hållander  Birger Hansson-Böe  Emil Hellbom  Louis Aimé Japy  Bruno Karlsson  Christina Knall  Ejnar Kohlmann  Zoia Krukowskaja  Axel Lind  Maurice Moberg  Inga Möllerberg  Anneli Nilsson Schelin  Solveig Norrman  Åke Nothberg  Edvin Ollers  Nils Olzon  Christian August Printz  Kaapo Rissala  Åke Rolfstadius  Einar Rosén  Lennart Roupe  Sven Rybin  Gunnar Scheutz  Elsa Ström-Ciacelli  Per Sundberg  Alfred Thörne  Uno Vallman  Lennart Börje Vestberg  Leonard Wiedh  Sven X-et Erixson
  • 7039 Oljemålning
    Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, "Fruktträd It..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:43
  • 7031 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:11
  • 7073 Oljemålning
    Arvid Nilsson. Signerad, daterad 1928. Olja på pan..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:59

    3002 Oljemålning

    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboulevard. Utlånad till Moderna Museet 1969, Liljevalchs 1961 & 2003. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x37 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:11


  • 7130 Oljemålning
    Axel Lind (1907-2011), Sverige. Vinterlandskap. Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:21
  • 7045 Oljemålning
    Bert Jonsson. Signerad, 1980. Olja på duk, "gälliv..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:14
  • 7124 Oljemålning
    Birger Hansson-Böe (1900-1986), Sverige. Blommande..//
    Utrop: 200 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:39
  • 7046 Oljemålning
    Carl Östlund. Signerad, "vårlandskap faxälven vid ..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:13
  • 5347 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:00
  • 7164 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, 1974. ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:42
  • 7033 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 195..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:34
  • 5211 Oljemålning
    Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Stadsmot..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:50
  • 1001 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 19:53
  • 7047 Oljemålning
    Göran Petersson. Signerad, 1986. Olja på duk, 41x55cm
    Utrop: 1.200 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:34
  • 7040 Oljemålning
    Gottfrid Källqvist. Signerad, 1935. Olja på pannå,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:23
  • 3019 Oljemålning
    Gunnar Berndtson (1854-1895), Finland. Interiör. I..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:35

    3019 Oljemålning

    Gunnar Berndtson (1854-1895), Finland. Interiör. Intyg a tergo. Olja på pannå, 19x17cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:35


  • 7144 Oljemålning
    Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad, pap..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:25
  • 5106 Oljemålning
    Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Signerad, 1..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:11
  • 6365 Oljemålning
    Gunnar Scheutz (1912-2007), Sverige. "Antarktis". ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:43
  • 1017 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybrovike..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 18:47
  • 1012 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 20:47
  • 1008 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Västerbro..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 20:11
  • 6343 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Över aftonla..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:01
  • 6145 Oljemålning
    Heinrich G Bruppascher (1930), Stilleben. Signerad..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:12
  • 5589 Oljemålning
    Herman Hägg (1884-1966), kvistplockerska. Signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:46
  • 1005 Oljemålning
    Inga Möllerberg (1898-1971), Skeppsholmskyrkan, Sk..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 20:46
  • 3017 Oljemålning
    James Henry Sampson, Marin. Signerad, daterad 1878..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 20:40
  • 7126 Oljemålning
    Joh Ericsson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923. ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:03

    3020 Oljemålning

    Louis Aimé Japy (1840-1916), Frankrike. Björkar. Signerad. Olja på pannå, 25,5x20cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:38


  • 6112 Oljemålning
    Johny Colebring (1920-2003), Sverige. Fruktstilleb..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:10
  • 5281 Oljemålning
    Jules Duvanel, Gård. Signerad, daterad 1926. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:44
  • 4049 Oljemålning
    Kaapo Rissala (1900-1971), Finland. Plöjning. Sign..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:04
  • 6331 Oljemålning
    Karl Gunnar Svensson, Signerad, stilleben. Olja på..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:35
  • 1033 Oljemålning
    Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockho..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 18:51
  • 7127 Oljemålning
    Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Bokskog. Signe..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:58
  • 3020 Oljemålning
    Louis Aimé Japy (1840-1916), Frankrike. Björkar. S..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:38
  • 6171 Oljemålning
    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 4..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:06
  • 1026 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Stockholm. Sign..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 18:49
  • 6509 Oljemålning
    Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Signerad, landksp..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:15
  • 6054 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med fig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:11
  • 6167 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:22

    6171 Oljemålning

    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 47x64cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:06


  • 4207 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från vä..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:26
  • 7142 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:47
  • 3010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk k..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:36
  • 7041 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1955. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:45
  • 7171 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, man med turban. ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:10
  • 6259 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 19x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:02
  • 6341 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 73x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:00
  • 6056 Oljemålning
    Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Vinterlandskap...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:15
  • 6207 Oljemålning
    Signerad, T. B Olsson, 1962, sjunkande skepp. Olja..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:26
  • 6248 Oljemålning
    Solveig Norrman (f. 1934), Sverige. Signerad, 1967..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:40
  • 6130 Oljemålning
    Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Sågmyra gård, Gotla..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:28
  • 3002 Oljemålning
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboul..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 20:11

    3010 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk kvinna. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, ca 24x20 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:36


  • 7004 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:04
  • 1037 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:48
  • 1146 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk s..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:12
  • Metropol Tipsar
  • 3010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk k..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:36
  • 1008 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Västerbro..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    24 augusti kl 20:11
  • 3002 Oljemålning
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboul..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 20:11
  • 7130 Oljemålning
    Axel Lind (1907-2011), Sverige. Vinterlandskap. Si..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:21
  • 7126 Oljemålning
    Joh Ericsson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923. ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 20:03
  • 7047 Oljemålning
    Göran Petersson. Signerad, 1986. Olja på duk, 41x55cm
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 19:34
  • 3020 Oljemålning
    Louis Aimé Japy (1840-1916), Frankrike. Björkar. S..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:38
  • 3019 Oljemålning
    Gunnar Berndtson (1854-1895), Finland. Interiör. I..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:35
  • 6171 Oljemålning
    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 4..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    10 augusti kl 18:06




Ladda ner broschyr