bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: JAG Acke  Caroline af Ugglas  Olof Arén  Elis Barkstedt  Oskar Bergman  John Carlsson  Erland Cullberg  Björn Hallström  Eric Hallström  Otto Hamel  Else Hermansson  Stephen Robert Koekkoek  Lindorm Liljefors  Axel Lilliehöök  Olle Lindgren  Carl Luthander  Joko Mullono  Axel Olson  David Parsén  Madeleine Pyk  Johannes Ravn  Einar Rosén  Ardy Strüwer  Gino Tassinari  Gunnar Torhamn  Wilhelm von Gegerfelt  Axel Wallert
  • 8004 Oljemålning
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Mood indigo, 1986..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:57
  • 2138 Oljemålning
    Arthur Wesley Cottrell, 1800-tal, landskap med kor..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:54
  • 2252 Oljemålning
    August Hammarström, Motiv från Nacka. Signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:41

    8024 Oljemålning

    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 72x175 cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    15 juli kl 19:09


  • 2427 Oljemålning
    Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. "When", signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:13
  • 8026 Oljemålning
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Motiv från Söndru..//
    Utrop: 15.000 - 18.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 20:23
  • 4006 Oljemålning
    Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Skärgård. Signe..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:43
  • 4031 Oljemålning
    Bente Bjerregaard, Stilleben, monogramsignerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:59
  • 4092 Oljemålning
    Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Fruktstilleb..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:07
  • 1068 Oljemålning
    Carl Ludvig Messman, Högklint Gotland. Signerad. O..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:52
  • 2141 Oljemålning
    David Parsén (1896-1977), Sverige. Vinterlandskap...//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:01
  • 4040 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Stockholm, signe..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:57
  • 2154 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. "Interiör fr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:23
  • 4028 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholm, sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:56
  • 4027 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholm, sign..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:55
  • 8024 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition,..//
    Utrop: 15.000 - 20.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:09

    8026 Oljemålning

    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Motiv från Söndrum, signerad 1920. Olja på pannå, 19x27

    Utrop: 18.000 kr
    Pris just nu 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    15 juli kl 20:23


  • 2523 Oljemålning
    G Ingemar Erixon, "Västerhav vid Lysekil", signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:05
  • 4111 Oljemålning
    Gerhard Wieselgren. Träd, signerad. Olja på duk, 6..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:17
  • 4096 Oljemålning
    Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Älg, signerad...//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:23
  • 8027 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Skördearbete, signerad..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:21
  • 8003 Oljemålning
    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signer..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 18:22
  • 2139 Oljemålning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Fasaner, Signera..//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:57
  • 4185 Oljemålning
    John Carlsson (1896-1979), Sverige. Stadsmotiv med..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:56
  • 2020 Oljemålning
    Joko Mullono (f. 1956), Indonesien. Kvinna. Ubud B..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:19
  • 1222 Oljemålning
    Jose Di Castro. Signerad, daterad Manilla 60. Olja..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:11
  • 4106 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Rådjur, si..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:07
  • 8023 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "September Hund"..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:59
  • 2294 Oljemålning
    mansporträtt. Olja på pannå, 29x23 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:25

    8003 Oljemålning

    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    15 juli kl 18:22


  • 4025 Oljemålning
    monogramsignerad E. T, 1866, Porträtt. Olja på duk..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:40
  • 2225 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Holländskt landskap. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:36
  • 4139 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Marknad, Paris. Olja på pa..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:34
  • 4029 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Rökande man. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:57
  • 4229 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid spege..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:53
  • 1017 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med kor..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:49
  • 4039 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. 1943, Stockholm...//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:56
  • 4041 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sydländskt motiv. Olja på ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:58
  • 4005 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Landska. Signe..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:42
  • 2144 Oljemålning
    Olof Arén (1918-2003), Sverige. "Liljekonvaljsbuke..//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:05
  • 4038 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Landskap med b..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:55
  • 1067 Oljemålning
    Otto Hamel (1866-1950), Tyskland. Stadsmotiv. Olja..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:50

    8027 Oljemålning

    Gunnar Torhamn (1894-1965), Skördearbete, signerad. Olja på pannå, 58x72 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    15 juli kl 19:21


  • 2516 Oljemålning
    Rune Person, Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 1..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:59
  • 2156 Oljemålning
    Signerad Krawe, Utsikt från Söder mot långholmsvar..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:25
  • 8025 Oljemålning
    Stephen Robert Koekkoek (1887-1934), Storbritannie..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:35
  • 4181 Oljemålning
    van Arkel, Teneriffa, signerad, 37x44 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:50
  • 2111 Oljemålning
    Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Venedi..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:26
  • 4017 Oljemålning
    William Fleetwood (1915-1993), Sverige. Blomsterst..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:54
  • 4182 Oljemålningar
    4 st, Gino Tassinari (1920-2001), Italien. Landska..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:52
  • Metropol Tipsar
  • 8026 Oljemålning
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Motiv från Söndru..//
    Utrop: 18.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 20:23
  • 8023 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "September Hund"..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:59
  • 8004 Oljemålning
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Mood indigo, 1986..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:57
  • 8027 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Skördearbete, signerad..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:21
  • 8024 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition,..//
    Utrop: 20.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:09
  • 8003 Oljemålning
    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signer..//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 18:22
  • 4106 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Rådjur, si..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:07
  • 2111 Oljemålning
    Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Venedi..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:26
  • 4092 Oljemålning
    Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Fruktstilleb..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 19:07




Ladda ner broschyr