bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Franco Aguggiaro  Thorwald Alef  Ulf Ålund  Alexis Ankarcrona  Yvonne Antoniou-Öhlund  Axel Bengtsson  Margit Bergquist  Roland Book  Erik Byström  Eyvor Clewe  Pia Crafoord  Gerd Ehrensvärd  Ulla Ekman-Dahlbäck  Leif Robert Eriksson  Anita Erséus  Greta Falk-Simon  Gösta Geerd  Vanja Gyllensköld  Karl-Johan Hallander  Manne Hallengren  Ulla-Britt Hede  Max Hellberg  Lage Hellman  Else Hermansson  Sven-Arne Höken Hökenström  Thomas Holm  Karl Gustav Holmberg  Maja Holtermann-Bergh  Julie Hullgren  Filiph Jakobsson  Ingela Juhlin Kristiansson  Karin Karlsson  Gudrun Key-Åberg  Zoia Krukowskaja  Kerttu Kuikanmäki  Evy Låås  Anne-Lie Larsson Ljung  Viola Larsson-Allvar  Amie Lindahl  Hjördis Lindblad  Pär Lindblad  Kurt Lindon  Sven Linnborg  Monica Lorentzon  Emma Malm  Helmut Mantel  Elsa Mårtensson  Severin Nilson  Olle Nordberg  Svea Nyman  Gusty Olsson  Johnny Oppenheimer  Mai-Britt Palmroth  Axel Peter  Lennart Pilotti  Elize Saxing  Elsa Schultz-Moberger  Lisa Sollander-Blomqvist  Knut Sprengel  Elsie Stenström  Eva Teorell  Anna-Lisa Thomson  Gunnar Torhamn  Ingegerd Torhamn  Oscar Törnå  Ellen Trotzig  Hugo Ungewitter  Mirjam Vainio  Didrik von Essen  Edgar Wallin  Thure Wallner  Torsten Wessberg  Ana Wilhelmson-Lagerman  Gunnar Zetterström
  • 4069 Oljemålning
    1800-tal, interiör med figurer, ej signerad. Olja ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:52
  • 4343 Oljemålning
    A Norrman, Marin. Signerad, numrerad 1897. Olja på..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:42
  • 4235 Oljemålning
    Åke Johansson. Signerad, 1919, motiv från jämtland..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:43

    1019 Oljemålning

    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, daterad Berlin 1925. Olja på duk, 93x139cm, yttermått inklusive ram: 112x158cm

    Utrop: 25.000 kr
    Pris just nu 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 april kl 18:56


  • 4404 Oljemålning
    Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Landskap. Mon..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:56
  • 3350 Oljemålning
    Axel Peter (1863-1942), Sverige. Gård. Signerad. O..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:18
  • 4355 Oljemålning
    B Undmark. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:47
  • 4273 Oljemålning
    Di Marino, Signerad. Olja på pannå, 20x28, yttermå..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:34
  • 4157 Oljemålning
    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv...//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:59
  • 3098 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:37
  • 4318 Oljemålning
    Elsa Mårtensson (f. 1918), Sverige. Stilleben. Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:13
  • 4234 Oljemålning
    Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:44
  • 4231 Oljemålning
    Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad, Öland..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:29
  • 9085 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Copper Bowl"..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:35
  • 3062 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Grey bowl". ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:35
  • 3064 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple bowl"..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:35

    1022 Oljemålning

    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. Olja på pannå, 44x55cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 april kl 20:56


  • 4266 Oljemålning
    Finn Andersen, Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:09
  • 4290 Oljemålning
    Franco Aguggiaro (f. 1960), Italien. "Natura Morta..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:59
  • 4158 Oljemålning
    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:24
  • 9562 Oljemålning
    Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:27
  • 1022 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. ..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    26 april kl 20:56
  • 3434 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Londonvia..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:06
  • 1026 Oljemålning
    Harry Fidler, Monogramsignerad, man med höns. Olja..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:14
  • 4329 Oljemålning
    Henry d´Anty. Signerad, slädfärd. Olja på duk, 44x..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:12
  • 1019 Oljemålning
    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, d..//
    Utrop: 25.000 kr
    Aktuellt bud: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    26 april kl 18:56
  • 4253 Oljemålning
    J R Reid (tillskriven), Landskap, ej signerad. Olj..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:18
  • 3339 Oljemålning
    John Carlson, Signerad, Motiv från Italien. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:51
  • 4319 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:42

    4161 Oljemålning

    Sven Linnborg (1857-1935), Sverige. Signerad, daterad 83, Fors. Olja på duk, 50x61, yttermått inklusive ram: 69x81 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 18:26


  • 4064 Oljemålning
    Kai Piehl. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 59..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:19
  • 4396 Oljemålning
    Karl Gustav Holmberg (1916-1994), Sverige. Signera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:46
  • 4041 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Huvudled..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:03
  • 4040 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Integrat..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:10
  • 4039 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Osynlig ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:59
  • 4257 Oljemålning
    Knut Sprengel (1877-1926), Sverige. "Röttle". Sign..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:17
  • 4392 Oljemålning
    Köros, Signerad, Travlopp. Olja på duk, 40x80, ytt..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:59
  • 4325 Oljemålning
    Lage Hellman (1901-1971), Sverige. "Utsikt över st..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:36
  • 4277 Oljemålning
    Leif Robert Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:19
  • 4317 Oljemålning
    Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, fl..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:22
  • 4395 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:39
  • 4330 Oljemålning
    Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:08

    4160 Oljemålning

    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 40x65, yttermått inklusive ram: 59x84 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 18:05


  • 4321 Oljemålning
    Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Södermalm. Sign..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:17
  • 4167 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olj..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:19
  • 4270 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bali, 40x60, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:37
  • 4387 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fiskeläge. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:30
  • 4166 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kopparpannå, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:11
  • 4068 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Spanska trapp..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:42
  • 4267 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:33
  • 4275 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:02
  • 4066 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Interiör. Ej signerad. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:21
  • 4027 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av en gosse. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:26
  • 4181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persis..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:24
  • 4025 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Drinkwater, rasta..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:36

    4040 Oljemålning

    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Integration i stålmanssamhället 2". Signerad, daterad -68. Olja på duk, 53x47 cm, yttermått inklusive ram: 55x49 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 19:10


  • 4537 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad E Munthe, daterad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:54
  • 4132 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Kg Hag, Fiskeläge..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:23
  • 4131 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Krantz, Daterad -..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:35
  • 4264 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Otter, Nordafrika..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:17
  • 4034 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, höstlandskap. Ol..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:29
  • 4394 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna med frukt..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:16
  • 4129 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:49
  • 4232 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 24x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:27
  • 4032 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 2..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:15
  • 4191 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stående kvinnlig akt. Ej s..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:32
  • 4296 Oljemålning
    Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Sittande flicka..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:17
  • 4062 Oljemålning
    Roland Book (1911-1980), Sverige. Skärgård. Signer..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:40

    4157 Oljemålning

    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 19:59


  • 4061 Oljemålning
    Roland Book (1911-1980), Sverige. Stadsmotiv. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:55
  • 4028 Oljemålning
    Ronald Arnold, Signerad. Olja på pannå, 23x28, ytt..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:21
  • 4160 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kustmotiv. Si..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:05
  • 4035 Oljemålning
    signerad, Lindberg, Kust. Olja på duk, 45x65, ytte..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:51
  • 4380 Oljemålning
    Signerad. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklus..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:32
  • 4161 Oljemålning
    Sven Linnborg (1857-1935), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 18:26
  • 4386 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. "In..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:02
  • 4525 Oljemålning
    Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "Homeshopping". Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:38
  • 4033 Oljemålning
    Thorwald Alef (1896-1974), Sverige. Landskap. Sign..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:47
  • 4564 Oljemålning
    U Palmer, "Högsommar". Signerad. Olja på duk, 44x5..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:27
  • 4314 Oljemålning
    Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Flicka, Ol..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:14
  • 4316 Oljemålning
    Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Olja på du..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:38

    4158 Oljemålning

    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad, påskrift a tergo. Olja på pannå, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 20:24


  • 4354 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, fjä..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:56
  • 4113 Oljemålningar
    2 st, Torsten Wessberg (1891-1975), Sverige. Signe..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:50
  • Metropol Tipsar
  • 1022 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. ..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    26 april kl 20:56
  • 1019 Oljemålning
    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, d..//
    Utrop: 25.000 kr
    Aktuellt bud: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    26 april kl 18:56
  • 4319 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:42
  • 4525 Oljemålning
    Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "Homeshopping". Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:38
  • 4158 Oljemålning
    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:24
  • 1026 Oljemålning
    Harry Fidler, Monogramsignerad, man med höns. Olja..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 20:14
  • 4039 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Osynlig ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:59
  • 4157 Oljemålning
    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv...//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:59
  • 4181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persis..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 april kl 19:24




Ladda ner broschyr