Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Jan Andersson  Birger Birger-Ericson  Roland Book  Erland Cullberg  Hans Ekvall  Lars Florén  Carl Gunne  Erik Hallgren  Felix Hatz  Hadar Jönzén  Kurt Jungstedt  Stig Kjellin  Emil Lindgren  Olle Lindgren  Eda Löhmus  Oscar Lycke  Maurice Moberg  Olle Nordberg  Tycho Ödberg  Edvin Ollers  Charles Roka  Hilding Rösiö  Per Sonne  Gösta Sundström  Ingemar Tingström  Emma Toll  Bertil Wahlberg
  • 7570 Bonad
    Textil, ramad, Rokokoscen, 48x68 cm, yttermått ink..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:31
  • 7229 Oljemålning
    "Gula Havet", monogramsignerad, mixed media, olja ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:01
  • 8402 Oljemålning
    2 st, porträtt, osignerade, påskrift a tergo Hambu..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:43

    1005 Oljemålning

    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signerad, oramad. Olja på duk, 86x52 cm

    Utrop: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    24 april kl 19:47


  • 8509 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kustmotiv. S..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:11
  • 7241 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Pojkar. Sign..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:41
  • 7075 Oljemålning
    Birger Birger-Ericson (1904-1994), Signerad, "Den ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:11
  • 7220 Oljemålning
    Carl Gunne (1893-1979), Sverige. "Västkusten". Sig..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:48
  • 7389 Oljemålning
    Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Blomsterstilleben..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:46
  • 7218 Oljemålning
    Charles Roka (1912-1999), Ungern. Gråtande barn. S..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:41
  • 8264 Oljemålning
    Eda Löhmus (f. 1978), Estland. Komposition. Signer..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:13
  • 8263 Oljemålning
    Eda Löhmus (f. 1978), Estland. Komposition. Signer..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:36
  • 7400 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:05
  • 8060 Oljemålning
    Egil Lindgren, Segelbåt. Signerad, daterad 1928. O..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:36
  • 8403 Oljemålning
    Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Signerad -04, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:48
  • 8325 Oljemålning
    Emma Toll (1847-1917), Sverige. Läsande man. Signe..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:45

    8054 Oljemålning

    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Landskap med gård. Signerad, daterad -36, Olja på duk, 76x96 cm, yttermått inklusive ram: 86x106 cm

    Utrop: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    3 april kl 19:43


  • 8216 Oljemålning
    Erik Hallgren (f. 1910), Signerad, daterad a tergo..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:33
  • 1005 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signe..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 19:47
  • 7459 Oljemålning
    Eva Mellergårdh. Signerad, daterad 95, "blå kopp"...//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:34
  • 8139 Oljemålning
    Felix Hatz (1904-1999), Sverige. "Det röda och det..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:02
  • 8116 Oljemålning
    Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Kustband. Si..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:15
  • 7395 Oljemålning
    Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:58
  • 8258 Oljemålning
    Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Stadslandskap. Sig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:46
  • 7249 Oljemålning
    Hilding Rösiö (1902-1985), Sverige. Medelhavet. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:50
  • 8106 Oljemålning
    Ingemar Tingström (1922-2010), Sverige. Öregrundsb..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:51
  • 8259 Oljemålning
    Inger Manne, Porträtt, monogramsignerad. Olja på d..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:18
  • 7121 Oljemålning
    Istvan Arato, Signerad, Landskap med hus. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:04
  • 7225 Oljemålning
    Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Dansande kvinna...//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:57

    1002 Oljemålning

    William Kidd (c. 1790-1863), "Chelsea Pensioneres Celebrating the Battle of Trafalgar". Signerad. Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

    Utrop: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    3 april kl 20:25


  • 8109 Oljemålning
    Johan Ossian Andersson, Fiskebåt. Signerad, datera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:49
  • 8102 Oljemålning
    Jonas Lundquist, Landskap, Signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:13
  • 7093 Oljemålning
    kopia, ej signerad, Äppelskalerska. Olja på duk, 6..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:15
  • 7390 Oljemålning
    Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Vulkanutbrott..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:48
  • 7259 Oljemålning
    Lars Florén (1899-1979), Sverige. Landskap. Signer..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:09
  • 8230 Oljemålning
    Magnus Flöjte, komposition "Nödvändige gubben". Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:10
  • 8153 Oljemålning
    Matilda Lehvonen. Komposition. Signerad, daterad 2..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:25
  • 8427 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Stilleben. Sign..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:29
  • 8108 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad E Morga..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:30
  • 8457 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1900-tal, Neapelbukten. Ej..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:11
  • 8262 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Dazza, Paris. Signerad. Ol..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:21
  • 7304 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben, du..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:13

    8153 Oljemålning

    Matilda Lehvonen. Komposition. Signerad, daterad 2007. Olja på duk, 60x60 cm, oramad

    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    3 april kl 19:25


  • 8159 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:39
  • 8172 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Hamnen i Byxelkrok. Signer..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:41
  • 8173 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Hus. Signerad, daterad -55..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:44
  • 8157 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Indonesien. Olja på duk, e..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:49
  • 8069 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap med väderkvarn. S..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:28
  • 7554 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Marknad i Indonesien. Sign..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:28
  • 8401 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signatur Koch, Dödsjakten,..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:41
  • 8098 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Bezares, Mallorca..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:51
  • 8168 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad GR, -84. Olja på ..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:52
  • 8156 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Steffax, kvinna, ..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:41
  • 8260 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "Gillberga, Ölan..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:27
  • 7122 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, Bergsb..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:08

    8401 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Signatur Koch, Dödsjakten, omkring 1900. Olja på duk, bildmått: 75x 140 cm, oramad

    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    3 april kl 18:41


  • 8131 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -72, Kom..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:23
  • 8006 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1940, St..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:37
  • 8007 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Bergqvis..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:24
  • 7244 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka som tvätt..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:43
  • 7239 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:38
  • 8107 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal, Monograms..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:51
  • 7397 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Väg i vårlandskap. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:01
  • 8171 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Tranor, monogr..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:53
  • 7263 Oljemålning
    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. "Ridtur". Sign..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:15
  • 8054 Oljemålning
    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Landskap med g..//
    Utrop: 4.400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:43
  • 7393 Oljemålning
    Oscar Brentzell (1896-1966), Sverige. Fiskeläge, S..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:52
  • 6046 Oljemålning
    Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Dalgång med älv...//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:34

    8402 Oljemålning

    2 st, porträtt, osignerade, påskrift a tergo Hamburg 1844. Olja på duk, bildmått: 36x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

    Utrop: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    3 april kl 20:43


  • 7202 Oljemålning
    Per Sonne (1906-1996), Danmark. Kanalmotiv. Monogr..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:12
  • 7268 Oljemålning
    Roland Book (1911-1980), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:19
  • 8134 Oljemålning
    Sergio Denipo. Signerad, daterad 1970, "Yellow Hor..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:45
  • 8421 Oljemålning
    Sigfrid Grimma, Komposition. Signerad. Olja på pan..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:27
  • 8096 Oljemålning
    Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Borås, Signerad. ..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:39
  • 7502 Oljemålning
    Sune Paulsen. Signerad, daterad 1960. Marin. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:33
  • 7501 Oljemålning
    Sune Paulsen. Signerad, daterad 63, marin. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:32
  • 7059 Oljemålning
    Toon Güth, Signerad, Holland. Olja på duk, 39x79 c..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:14
  • 8104 Oljemålning
    Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Fjällbacka. Sig..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:31
  • 1002 Oljemålning
    William Kidd (c. 1790-1863), "Chelsea Pensioneres ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:25
  • Metropol Tipsar
  • 1002 Oljemålning
    William Kidd (c. 1790-1863), "Chelsea Pensioneres ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:25
  • 8054 Oljemålning
    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Landskap med g..//
    Utrop: 4.400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:43
  • 8401 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signatur Koch, Dödsjakten,..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 18:41
  • 8153 Oljemålning
    Matilda Lehvonen. Komposition. Signerad, daterad 2..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 19:25
  • 1005 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figur. Signe..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 19:47
  • 8402 Oljemålning
    2 st, porträtt, osignerade, påskrift a tergo Hambu..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 april kl 20:43




Ladda ner broschyr