bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Oskar Bergman  Gustaf Carlström  Per Wilhelm Cedergren  Wladyslaw Chmielinski  Per Collijn  Thomas Sidney Cooper  Pierre Dubreuil  Carl August Fahlgren  Leon Huber  Holger Hvitfeldt Jerichau  Stig Jonzon  Erik Juselius  Olavi Laine  Birger Ljungquist  Kai Morten-Glud  Einar Nerman  Carl Wilhelm Nordgren  Dan Nygårds  Karl Axel Pehrson  Rudolf Plessner  Madeleine Pyk  Stig EH Rousk  Gustav Rudberg  Marjatta Sarasalo  Malva Schalek  Waldemar Sewohl  Folke Skoghäll  Elsa Ström-Ciacelli  Gösta Sundström  Pelle Swedlund  Uno Vallman  Bo von Zweigbergk  Urpo Wainio  Axel Wallert  Thure Wallner
  • 9040 Oljemålning
    Bernard Neuville, signerad, Fruktstilleben. Olja p..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:29
  • 7398 Oljemålning
    Berndt Ringqvist, rosor, monogramsignerad, -42. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:41
  • 8035 Oljemålning
    Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Gotland, 1..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:12

    2018 Oljemålning

    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Terassen". Signerad. Olja på duk, 66x50 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    29 april kl 18:56


  • 8234 Oljemålning
    Bo von Zweigbergk (1897-1940), Sverige. Blommande ..//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:58
  • 9117 Oljemålning
    Brandtson. Olja på pannå, signerad, 600x76
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:03
  • 5557 Oljemålning
    Carl August Fahlgren (1819-1905), Vattenkvarn. Sig..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:50
  • 8409 Oljemålning
    Cop. Gurli, Kustmotiv, omkring 1900. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:00
  • 8407 Oljemålning
    Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:55
  • 8224 Oljemålning
    Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Gathörn ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:24
  • 7590 Oljemålning
    Erik Juselius (1891-1948), Finland. Signerad, date..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:48
  • 9012 Oljemålning
    Folke Skoghäll (1921-1998), Sverige. "Två modeller..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:15
  • 7319 Oljemålning
    Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Båtar, signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:53
  • 2074 Oljemålning
    Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid ..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:02
  • 2004 Oljemålning
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "Hven Landska..//
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:42
  • 2003 Oljemålning
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "På väg till ..//
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:40

    2007 Oljemålning

    Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Orangekroka", signerad. Olja på duk, 39x47 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 8.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 april kl 20:06


  • 9099 Oljemålning
    Harald P Engmann, Fartyg, signerad. Olja på pannå,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:05
  • 9003 Oljemålning
    Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Fiskeläge, S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:30
  • 2007 Oljemålning
    Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Orangekro..//
    Utrop: 9.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:06
  • 2018 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Terassen". Sign..//
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:56
  • 2011 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:13
  • 9078 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med fig..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:48
  • 8309 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, blommor i vas. Signerad, d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:25
  • 8413 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kustbild med båt..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:13
  • 7120 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, signerad Faller,..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:45
  • 8065 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Eriksbergs varv. Signerad,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:05
  • 7424 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ornässtugan. Omkring 1900,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:13
  • 8406 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Pojke med ankor. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:49

    2066 Oljemålning

    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Husfasad med i förgrunden simmande svanar. Olja på duk, 82x58. Proveniens konstnärens familj

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 april kl 18:58


  • 8460 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Segelskuta. Signerad, date..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:11
  • 9055 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Ingrö. Olja på d..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:56
  • 8112 Oljemålning
    Olavi Laine (f. 1922), Olja på duk, 64x43
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:09
  • 2043 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:56
  • 2065 Oljemålning
    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:54
  • 2064 Oljemålning
    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, ..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:49
  • 2066 Oljemålning
    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, ..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:58
  • 2062 Oljemålning
    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, ..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:21
  • 2063 Oljemålning
    Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, ..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:47
  • 8445 Oljemålning
    Per Collijn (1878-1961), Sverige. Fiskargatan, Sto..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:48
  • 8229 Oljemålning
    Pierre Dubreuil (1891-1970), Frankrike. Stilleben...//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:43
  • 2005 Oljemålning
    Rudolf Plessner (1889-1977), signerad, Potsdamer P..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:56

    2074 Oljemålning

    Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid vattendrag, signerad. Olja på duk, 65x81

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 april kl 19:02


  • 7100 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Utsikt från Klev..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:28
  • 8153 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), Sverige. "Morkulla". Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:54
  • 6736 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Slussen. Signera..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:57
  • 8245 Oljemålning
    Urpo Wainio (1910-1975), Finland. Flicka. Signerad..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:08
  • 8226 Oljemålning
    Waldemar Sewohl (1887-1967), Hamn. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:39
  • 5391 Oljemålningar
    2 st, Carl Wilhelm Nordgren (1804-1857), Sverige. ..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:27
  • 9073 Oljemålningar
    2 st, Oidentifierad konstnär. Örnar, kopia. Olja p..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 18:10
  • 8444 Oljemålningar
    Ett par, 1800-tal, tillskrivna Per Wilhelm Cedergr..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:46
  • 1186 Soppslev
    silver, Winnerstrand, 1904. Längd: 39
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:24
  • Metropol Tipsar
  • 2043 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:56
  • 8407 Oljemålning
    Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:55
  • 8444 Oljemålningar
    Ett par, 1800-tal, tillskrivna Per Wilhelm Cedergr..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:46
  • 2007 Oljemålning
    Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Orangekro..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 20:06
  • 6736 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Slussen. Signera..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:57
  • 2005 Oljemålning
    Rudolf Plessner (1889-1977), signerad, Potsdamer P..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:56
  • 8229 Oljemålning
    Pierre Dubreuil (1891-1970), Frankrike. Stilleben...//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:43
  • 8224 Oljemålning
    Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Gathörn ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:24
  • 2011 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 april kl 19:13




Ladda ner broschyr