Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Thorvald Andersen  Mårten Andersson  Hjalmar Arleman  Anshelm Dahl  Hans-Erik Eriksson  Nils Forsberg  Ivar Franke  Bengt Fransson  Carl Einar Figge Fredriksson  Julius Granberg  Lars-Olof Gynning  Manne Hallengren  Olof Hermelin  Helmer Hertzhoff  Sven-Arne Höken Hökenström  Lennart Jirlow  Esther Kjerner  Rudolf Kronbergs  Anders Lindgren  Rolf Mellström  Karl Gustaf KG Nilson  Arvid Nilsson  Anders Österlin  Gösta Persson  Henn Roode  Anna Rosenbäck  Olle Skogman  Leif Tjerned  Curt Viberg  Herman von Glass  Bertil Widbrant  Dan Wirén
  • 3487 Oljemålning
    0identifierad konstnär, Stadsmotiv. Signerad. Olja..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:18
  • 3027 Oljemålning
    1800-tal, Signerad, Kreatur. Olja på pannå, 43x52 ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:31
  • 3518 Oljemålning
    2 st, Dan Wirén (f. 1951), Sverige. Abstrakt. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:37

    1006 Oljemålning

    Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Tornet och lejonet. Signerad Mårten A. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 58,5x70 cm

    Utrop: 50.000 kr
    Aktuellt bud: 27.500 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 19:30


  • 9277 Oljemålning
    Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. "Pilträd om ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:51
  • 9273 Oljemålning
    Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Signerad AL ..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:40
  • 1012 Oljemålning
    Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition...//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:06
  • 9286 Oljemålning
    Anna Rosenbäck (f. 1969), Sverige. Signerad A terg..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:39
  • 3288 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Höstlandskap. S..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:50
  • 3514 Oljemålning
    Arvid Nilsson (1914-1981), Sverige. Segelbåt på sj..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:06
  • 3334 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "Motiv från Skå..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:33
  • 2002 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Stockholms Sta..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:39
  • 9112 Oljemålning
    Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige...//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:02
  • 9113 Oljemålning
    Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige...//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:03
  • 3203 Oljemålning
    Carl-Eric Andersson, kustmotiv. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:05
  • 3085 Oljemålning
    Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Kustlandskap. Si..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:43

    1022 Oljemålning

    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige, tillskriven. Kvinna på blomsteräng. Ej signerad. Proveniens: Familjen Per & Karl Gerhard. Olja på pannå, ca 55x68 cm, yttermått inklusive ram: 66x81 cm

    Utrop: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 18:47


  • 3519 Oljemålning
    Dan Wirén (f. 1951), Sverige. Abstrakt. Signerad, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:12
  • 3003 Oljemålning
    Elisabeth Ekwall, Kopia efter Roberto Ferri, "Fall..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:56
  • 2026 Oljemålning
    Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. Motiv från Sö..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:11
  • 9074 Oljemålning
    Genevieve Moizard (1903-2003), Stilleben. "Désordr..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:46
  • 9258 Oljemålning
    Gösta Persson (1927-1992), Sverige. Hus i sommargr..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:26
  • 9311 Oljemålning
    Gunnar Haller (1954), "Alvarez". Signerad, daterad..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:50
  • 9216 Oljemålning
    Gunnar Haller (1954), "Pirate ships I". Signerad, ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:35
  • 9215 Oljemålning
    Gunnar Haller (1954), "ZAK". Signerad, daterad a t..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:33
  • 2032 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:28
  • 3090 Oljemålning
    Helmer Hertzhoff (1873-1958), Sverige. Vinterlands..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:31
  • 3050 Oljemålning
    Henn Roode (1924-1974), Estland. Stilleben, "Natüü..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 5.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:43
  • 1013 Oljemålning
    Herman von Glass (1886-1950), Tyskland. Signerad. ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:24

    3050 Oljemålning

    Henn Roode (1924-1974), Estland. Stilleben, "Natüür mort". Signerad och daterad 1969 a tergo. Olja på pannå, 40x42 cm, yttermått inklusive ram: 44,5x46,5 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 5.400 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 18:43


  • 3119 Oljemålning
    Hjalmar Arleman (1880-1956), Sverige. Porträtt. Si..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:37
  • 3364 Oljemålning
    Ingrid Nilsson, Signerad, blomsteräng. Olja på duk..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:32
  • 3020 Oljemålning
    Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Kust. Signerad. ..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:03
  • 3026 Oljemålning
    Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Väderkvarnar Öla..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:46
  • 2007 Oljemålning
    John Malm, Signerad, "Kornhamnstorg". Olja på pann..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:19
  • 9063 Oljemålning
    Julius Granberg (1859-1936), Sverige. "Hembygden, ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:52
  • 3491 Oljemålning
    Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Assisi, Itali..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:43
  • 3431 Oljemålning
    Karl Gustaf Dahlgren (1932), Signerad, daterad 87,..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:33
  • 1015 Oljemålning
    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Komposit..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:01
  • 3169 Oljemålning
    Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Hästar. Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:44
  • 9131 Oljemålning
    Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:09
  • 1022 Oljemålning
    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige, tillskriven. ..//
    Utrop: 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:47

    1016 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär, 1700-tal, religiöst motiv, Ej signerad. Olja på duk, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 65x55cm

    Utrop: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 20:08


  • 3089 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Parklandska..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:09
  • 1006 Oljemålning
    Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Tornet och ..//
    Utrop: 50.000 kr
    Aktuellt bud: 27.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:30
  • 3436 Oljemålning
    Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, landsk..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:41
  • 3437 Oljemålning
    Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, Stille..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:12
  • 3142 Oljemålning
    Merio Ameglio (1897-1970), Frankrike. Signerad, Ol..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:55
  • 3084 Oljemålning
    Nils Forsberg (1921-1994), Sverige, Blommande myr...//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:21
  • 1016 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1700-tal, religiöst motiv,..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:08
  • 3199 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Kvinnoporträtt, ..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:49
  • 3489 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Fjällandskap, Vår vid Abis..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:36
  • 3049 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, troligen Estland. Kustmoti..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:28
  • 3517 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. "Circus", ej signerad. Olj..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:13
  • 3189 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, hästporträtt,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:09

    4006 Oljemålning

    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, "Little Venice". Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    4 mars kl 20:02


  • 3121 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Motiv från Öregrund. Signe..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:49
  • 3120 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Motiv från Öregrund. Signe..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:43
  • 9253 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Hamn i oväde..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:11
  • 3056 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ryssland. Katt. Signerad. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:09
  • 3161 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, komposit..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:01
  • 9072 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Castor, Resande s..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:36
  • 3293 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad CF Carlsson, Stil..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:54
  • 9132 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad och daterad -97,1..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:10
  • 3147 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 56, "Mor..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:40
  • 3285 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben, orama..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:04
  • 3271 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Västkusten. Olja..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:47
  • 3387 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, våtmark. Olja på..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:26

    1002 Oljemålning

    Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Signerad, daterad 92, bygata. Olja på duk, 79x51 cm, yttermått inklusive ram: 95x68 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 18:48


  • 3291 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Utsikt från Gamla Stan. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:04
  • 3513 Oljemålning
    Olle Skogman (1878-1968), Sverige. Segelbåt yill h..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:36
  • 1002 Oljemålning
    Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:48
  • 3019 Oljemålning
    Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Måsungar". S..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:52
  • 3299 Oljemålning
    Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Modell på k..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:37
  • 3273 Oljemålning
    Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. Modell. Sig..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:57
  • 3143 Oljemålning
    Sigrid Fischer, Danmark. Blomsterstilleben. Signer..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:04
  • 9127 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Kus..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:13
  • 9128 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Sig..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:14
  • 9129 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Sig..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:16
  • 3081 Oljemålning
    Thorvald Andersen (1883-1935), Danmark. Église de ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:57
  • 3488 Oljemålning
    Tullia Nilsson, "Tallar vid Runstens, Öland", Sign..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:20

    1015 Oljemålning

    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1973 a tergo. Olja på duk, 34x34 cm, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    26 febuari kl 18:01


  • 4006 Oljemålning
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, "Little V..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    4 mars kl 20:02
  • 3516 Oljemålningar
    2 st, Lena Rogeland, abstrakt, ej signerade. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:40
  • 3275 Oljemålningar
    Rudolf Kronbergs (1911-1977), Sverige. 5 st, Signe..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:23
  • Metropol Tipsar
  • 2032 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:28
  • 3142 Oljemålning
    Merio Ameglio (1897-1970), Frankrike. Signerad, Ol..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:55
  • 3334 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "Motiv från Skå..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:33
  • 3437 Oljemålning
    Mats Rydstern (f. 1952), Sverige. Signerad, Stille..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:12
  • 1012 Oljemålning
    Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition...//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 20:06
  • 1013 Oljemålning
    Herman von Glass (1886-1950), Tyskland. Signerad. ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 19:24
  • 1015 Oljemålning
    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Komposit..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:01
  • 1002 Oljemålning
    Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 feb kl 18:48
  • 4006 Oljemålning
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, "Little V..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    4 mars kl 20:02




Ladda ner broschyr