bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Pelle Åberg  Georg Arsenius  Kristina Assarsson  Louis Bastin  Sören Brynielsson  John Carlsson  Per Collijn  Hans-Erik Eriksson  Bengt Fransson  Nils Fredricsson  Paul Graf  Gunnar Greiber  Anders Gustafsson  Emil Hellbom  Kent Iwemyr  Rune Jansson  Johan Laurentz Jensen  Lasse Johnson  John Jon-And  Bruno Karlsson  Folke Karlsson  Ejnar Kohlmann  Axel Lind  Georg Lodström  Eric Lundberg  Tomas Mandel  Helmut Mantel  Max Marcus  Johnny Millar  Ivar Morsing  Gunnar Mossberg  Erik Norselius  Johnny Oppenheimer  Thorvald Rygaard  Gunnar Stålbrand  Alfred Wetterström  Bertil Widbrant
  • 7130 Akryler
    2 st, Arne/Kurt Björkegren, 45x21 respektive 63x25
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:29
  • 7076 Fartygsventil
    med olja av Anders Andrén. Diameter: 19 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:27
  • 1021 Oljemålning
    1800-tal, signerad LM Roth, Interiör med piprökand..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 20:53
  • 6137 Oljemålning
    Alfred Wetterström (1863-1934), motiv från Kungsho..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:58
  • 8021 Oljemålning
    Alice Ljungquist, Kapellgränd. Olja på duk, 23x33 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:54
  • 5112 Oljemålning
    Anders Gustafsson (f. 1948), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:15
  • 8059 Oljemålning
    Arne Lindblom, Järntorget, Stockholm, signerad. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:00
  • 8028 Oljemålning
    Arne Lindblom, Stora Hoparegränd, Stockholm, signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:00
  • 5129 Oljemålning
    Axel Lind (1907-2011), Sverige. Kustmotiv, signera..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:29
  • 8054 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "På väg ut", St..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:26
  • 8055 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:27
  • 6048 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Orrar, signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:52
  • 8035 Oljemålning
    Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. "Storkyrkobrink..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:32
  • 8034 Oljemålning
    Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholm från ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:30
  • 7021 Oljemålning
    E Schaumann, Ljunghed. Olja på duk, 70x100
    Utrop: 1.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:40
  • 1003 Oljemålning
    efter Murillo, St Fransisco de Assis. Olja på duk,..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:14
  • 7126 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Sträckande än..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:43
  • 8068 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholms Stad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:06
  • 7267 Oljemålning
    Eric Lundberg (1918-1992), Sverige. Motiv vid kaj,..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:40
  • 8036 Oljemålning
    Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Riddarholmsfj..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:49
  • 7028 Oljemålning
    G Bergqvist, Stockholm med Nordiska Museet. Olja p..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:29
  • 1002 Oljemålning
    Georg Arsenius (1855-1908), Sverige. (tillskriven)..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:00
  • 8018 Oljemålning
    Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Stockholm. Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:40
  • 8016 Oljemålning
    Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:31
  • 7070 Oljemålning
    Gunnar Greiber (f. 1919), Sverige. Marknad. Olja p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:29
  • 8089 Oljemålning
    Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Stockholm, v..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:43
  • 6142 Oljemålning
    Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Stockholm, Ku..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:13
  • 8017 Oljemålning
    Gustaf Svensson, Stockholmsmotiv. Signerad, datera..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:34
  • 6140 Oljemålning
    Hans Eriksson, Stockholmsmotiv, signerad. Olja på ..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:10
  • 6138 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Utsikt fr..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:09
  • 8058 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Vintervy ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:07
  • 6212 Oljemålning
    Helmut Mantel, Don Quijote. Olja på duk, 140x100
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:18
  • 6211 Oljemålning
    Helmut Mantel, komposition med flicka. Olja på duk..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:16
  • 6210 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 98x127 cm
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:14
  • 5114 Oljemålning
    Ingvar Andersson, Vitsippor vid sjö. Signerad, dat..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:47
  • 8095 Oljemålning
    Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Sydländskt landsk..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:54
  • 7068 Oljemålning
    J Heijer, flickporträtt. Olja på duk, 22x16
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:24
  • 1037 Oljemålning
    Johan Laurentz Jensen (1800-1856), Danmark. Stille..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 5.200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 20:33
  • 8030 Oljemålning
    John Carlsson (1896-1979), Sverige. Gyldene Freden..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:08
  • 5305 Oljemålning
    Johnny Millar (1855-1939), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:53
  • 7059 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. Stilleben..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:55
  • 7050 Oljemålning
    Karl-Ragnar Johannesson, 1948, Landskap med kyrka...//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:20
  • 1011 Oljemålning
    Kent Iwemyr (f. 1944), Sverige. "Grabben hela dan"..//
    Utrop: 8.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 19:40
  • 1015 Oljemålning
    Kent Iwemyr (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 19:20
  • 7319 Oljemålning
    Kopia efter Guido Reni, "Unge Bacchus". Olja på du..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:03
  • 1016 Oljemålning
    Kristina Assarsson (f. 1957), Sverige. "Klängrosen..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 19:35
  • 7048 Oljemålning
    Kustklippor, 30x74
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:17
  • 7047 Oljemålning
    Lars Andrén, 1998, Fartygsporträtt, "Lilian". Olja..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:15
  • 1035 Oljemålning
    Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. "Festkväll Col..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:12
  • 8027 Oljemålning
    Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Färjeläget vid ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:56
  • 8042 Oljemålning
    Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt från Söder..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:31
  • 8043 Oljemålning
    Max Marcus (1879-1955), Sverige. Utsikt mot Skepps..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:32
  • 6106 Oljemålning
    Michael Griffin, "Her Rowboat". Olja på duk, 90x90 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:59
  • 8044 Oljemålning
    Motiv från Djurgården. Signerad, daterad Kjellin -..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:34
  • 6004 Oljemålning
    Nils Fredricsson (1903-1987), Sverige. Tall vid ku..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:47
  • 7017 Oljemålning
    Norrström, Motiv från Småland. Olja på duk, 45x65 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:21
  • 7165 Oljemålning
    O Nilsson landskap med hus. Signerad, daterad -35...//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:07
  • 7218 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Fiskeläge. Olja ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:39
  • 7051 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Finland. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:21
  • 7294 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kust, signerad, Olja på du..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:05
  • 7219 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kustklippor. Olja på pannå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:05
  • 8001 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Motiv över Slussen. Signer..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:14
  • 7270 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Olja på duk, 70x89 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:42
  • 7107 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Osignerad, Harlequin. Olja..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:13
  • 7071 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Osignerad. Olja på duk, 34x48
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:30
  • 1038 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo "A K Brow..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 19:23
  • 8008 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad ISE. Sista Styver..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:11
  • 7020 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Fiskeläge. Olja ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:39
  • 7069 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, jaktmotiv. Olja ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:26
  • 4132 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:38
  • 7153 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sommarblomster. Olja på pa..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:24
  • 7214 Oljemålning
    otydligt signerad, 1860-tal, Landskap med figurer...//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:36
  • 7220 Oljemålning
    otydligt signerad, Kvinna på väg. Olja på duk, 30x41
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:06
  • 1001 Oljemålning
    Paul Graf (1866-1903), Sverige. Samtal på bryggan...//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:47
  • 1004 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown. Olja på p..//
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:02
  • 8090 Oljemålning
    Per Collijn (1878-1961), Sverige. Stockholm by nig..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:46
  • 1032 Oljemålning
    Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Kust. Signerad,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:56
  • 1033 Oljemålning
    Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Skärgårdsmotiv,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:43
  • 8002 Oljemålning
    S Oxenstierna, "Höstmorgon vid Djurgårdsbron". Sig..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:56
  • 6086 Oljemålning
    signerad Börtner, landskapsmotiv. Olja på duk, 65x81
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:59
  • 8077 Oljemålning
    signerad Lindberg, Stockholms Stadshus. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:49
  • 7243 Oljemålning
    Sören Brynielsson (f. 1946), Sverige. Olja på duk,..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:42
  • 8019 Oljemålning
    Sven Söderberg, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 25x4..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:33
  • 7317 Oljemålning
    Tadeusz Szymonski, surrealistiskt hundporträtt, si..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:38
  • 6091 Oljemålning
    Thorvald Rygaard (1872-1939), Signerad, daterad 19..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:40
  • 8005 Oljemålning
    Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels ga..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:04
  • 8006 Oljemålning
    Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikaels ga..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:07
  • 8020 Oljemålning
    Ulf G Hallgren, "Ångbåtens dag". Signerad, daterad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:48
  • 7065 Oljemålningar
    2 st, A Wallin, Äggskal. Olja på duk, 20x20 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:08
  • 7186 Oljemålningar
    Erik Norselius (1874-1956), Sverige. Franska lands..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:51
  • Metropol Tipsar
  • 7317 Oljemålning
    Tadeusz Szymonski, surrealistiskt hundporträtt, si..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 19:38
  • 8002 Oljemålning
    S Oxenstierna, "Höstmorgon vid Djurgårdsbron". Sig..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 18:56
  • 1033 Oljemålning
    Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Skärgårdsmotiv,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:43
  • 1032 Oljemålning
    Rune Jansson (1918-2014), Sverige. Kust. Signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:56
  • 1004 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown. Olja på p..//
    Utrop: 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:02
  • 1001 Oljemålning
    Paul Graf (1866-1903), Sverige. Samtal på bryggan...//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:47
  • 7214 Oljemålning
    otydligt signerad, 1860-tal, Landskap med figurer...//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    20 augusti kl 20:36
  • 1038 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo "A K Brow..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 19:23
  • 1035 Oljemålning
    Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. "Festkväll Col..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 augusti kl 18:12




Ladda ner broschyr