bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Lars Boethius  Ture Bosin  Kurt Carendi  Bo Cronqvist  Ewald Dahlskog  Ava de Lagercrantz  Hilmer Eriksson  Paul Graf  Manne Hallengren  Robert Högfeldt  Erik Jerken  Anna Kalinitchenko Jalpachik  Ante Karlsson-Stig  Svante Kede  Christian Björn Larsen  Inez Leander  Kåge Liefwendal  Harald Lindberg  Carl Månsson  Helmut Mantel  Ivar Morsing  Karin Olsson  Ralph Rilton  Stig EH Rousk  Eigil Schwab  Zsuzsanna Suger  Lars Tärning  Marianne Taube  Ellis Wallin  John Wierth
  • 2250 Oljemålning
    1800-tal, monogramsignerad, 37x32
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:06
  • 2205 Oljemålning
    Åke Plantin, "Tre sorgens strängar har jag. . . ",..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:58
  • 9195 Oljemålning
    Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:08
  • 9251 Oljemålning
    Ante Karlsson-Stig (1885-1967), Sverige. Fjällands..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:10
  • 8147 Oljemålning
    Ava de Lagercrantz (1862-1938), Sverige. Hundportr..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:51
  • 2142 Oljemålning
    Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. 1974. Olja på duk..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:10
  • 8245 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård, 67x100
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:16
  • 2052 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Olja..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:33
  • 2192 Oljemålning
    Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. 50x35
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:17
  • 9291 Oljemålning
    Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Träd, 1950,54x45
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:17
  • 8164 Oljemålning
    Erik Jerken (1898-1947), Sverige. 1942, Den röda k..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:25
  • 2047 Oljemålning
    Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Landskap med ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:18
  • 9266 Oljemålning
    Gustave Lino, Capri, 30x38
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:20
  • 2229 Oljemålning
    Helmut Mantel, 1963, Landskap med gård, 80x120, pannå
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:29
  • 1009 Oljemålning
    Helmut Mantel, Fiskebåtar, Pannå, 65x44
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:31
  • 1002 Oljemålning
    Helmut Mantel, Fjällandskap. Olja på duk, 76x110
    Utrop: 1.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:16
  • 1013 Oljemålning
    Helmut Mantel, Kvinnofigurer, Duk, 115x134
    Utrop: 5.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:38
  • 1016 Oljemålning
    Helmut Mantel, Regatta. Olja på duk, 97x154
    Utrop: 5.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:44
  • 1007 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar, Pannå, 44x64
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:28
  • 1015 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 100x137
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:42
  • 1003 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 101x71
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:17
  • 1014 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 107x134
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:40
  • 1017 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 130x100
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:47
  • 1010 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 60x55
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:33
  • 1004 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på pannå, 45x65
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:18
  • 1001 Oljemålning
    Helmut Mantel, Signerad, Duk, Segelbåtar, 71x65
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:13
  • 1018 Oljemålning
    Helmut Mantel, Stockholmsmotiv, 135x96
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:51
  • 1020 Oljemålning
    Helmut Mantel, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 71x135
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:54
  • 1006 Oljemålning
    Helmut Mantel, Sydländsk kuststad. Olja på duk, 10..//
    Utrop: 1.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:27
  • 1019 Oljemålning
    Helmut Mantel, Travhästar. Olja på duk, 81x135
    Utrop: 3.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:52
  • 1012 Oljemålning
    Helmut Mantel, Travhästar. Olja på duk, 90x90
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:36
  • 2080 Oljemålning
    Herbert Larsson, blomsterstilleben. Signerad, date..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:32
  • 2216 Oljemålning
    Inez Leander (1878-1969), Sverige. Stilleben, 41x45
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:43
  • 9197 Oljemålning
    Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "Lumpsamlaren", 2..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:15
  • 2191 Oljemålning
    Jarjascewski, Slädfärd, 38x54
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:13
  • 2079 Oljemålning
    Kåge Liefwendal (1907-1982), Sverige. "Stånka och ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:30
  • 2177 Oljemålning
    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "I skogsbacken"..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:54
  • 2190 Oljemålning
    Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:12
  • 2193 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. 1965, Landskap..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:18
  • 2225 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Gädda. Signerad, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:40
  • 2224 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Torö, 2016, trä, ..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:37
  • 1018 Oljemålning
    Läsande pojke, 62x46
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:57
  • 2076 Oljemålning
    Lasse Göransson, "Höst i mjölkhaljén". Olja på duk..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:20
  • 8217 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Skärgårdsvi..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:15
  • 2158 Oljemålning
    Margit Smithe, 1932,19x26
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:37
  • 2155 Oljemålning
    Margit Smithe, Stilleben, 48x40
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:33
  • 2141 Oljemålning
    Marianne Taube (f. 1928), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:09
  • 2051 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. "Krus med skuggor. 1960-ta..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:32
  • 9083 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Highland. Olja p..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:24
  • 2068 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på duk, ..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:05
  • 2100 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsign PB -87, Fiol,..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:40
  • 2264 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Bymotiv, 50x60
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:30
  • 2270 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap, 44x66
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:36
  • 9201 Oljemålning
    Patricia Larsen, Komposition, 63x93
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:24
  • 1001 Oljemålning
    Paul Graf (1866-1903), 1895, Samtal på bryggan, 62x47
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 68 dagar
    27 augusti kl 18:47
  • 6042 Oljemålning
    Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. "Dubbeljaget", ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:39
  • 6041 Oljemålning
    Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. "Moster berätta..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:37
  • 2189 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap. Ol..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:11
  • 2107 Oljemålning
    Signerad Borch, Gårdsinteriör. Olja på duk, 50x60 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:53
  • 9250 Oljemålning
    Signerad Steel, Bruges, 31x40
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:09
  • 2110 Oljemålning
    Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Stockholmsmotiv,..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:06
  • 9261 Oljemålning
    Svante Kede (1877-1955), Fjäll, 39x33
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:20
  • 9010 Oljemålning
    Ture Bosin (1894-1983), Sverige. Nordingrå. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:24
  • 9011 Oljemålning
    Ture Bosin (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:25
  • 2077 Oljemålning
    Usko Näresuo, stilleben. Signerad, daterad 1985. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:24
  • 2075 Oljemålning
    Usko Näresuo. Signerad, daterad 1984. Olja på duk,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:19
  • 2234 Oljemålning
    Vahlgren, Marin, Öresund, 1903,60x90
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:57
  • 2046 Oljemålning
    Zsuzsanna Suger (f. 1939), Ungern. Interiör. Signe..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:15
  • Metropol Tipsar
  • 2110 Oljemålning
    Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Stockholmsmotiv,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:06
  • 1001 Oljemålning
    Paul Graf (1866-1903), 1895, Samtal på bryggan, 62x47
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 68 dagar
    27 augusti kl 18:47
  • 2177 Oljemålning
    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "I skogsbacken"..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:54
  • 1012 Oljemålning
    Helmut Mantel, Travhästar. Olja på duk, 90x90
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:36
  • 1019 Oljemålning
    Helmut Mantel, Travhästar. Olja på duk, 81x135
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:52
  • 1020 Oljemålning
    Helmut Mantel, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 71x135
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:54
  • 1018 Oljemålning
    Helmut Mantel, Stockholmsmotiv, 135x96
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:51
  • 1017 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 130x100
    Utrop: 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:47
  • 1014 Oljemålning
    Helmut Mantel, Segelbåtar. Olja på duk, 107x134
    Utrop: 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:40




Ladda ner broschyr