bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Karl Abel  Pelle Åberg  Bengt Olov Abrahamsson  Louise af Geijerstam  Brita af Klercker  Märtha Åkerberg-Sirinyan  Ivar Andersson (IAN)  Artur Bianchini  Erik Boëthius  Gustaf Carlström  Kalle Eklund  Hans Ernback  Anita Erséus  Per Falk  Bengt Fransson  Ludvig Frid  Astrid Harms-Ringdahl  Sven Inge Höglund  Henning Hougaard  Carsten Hvistendahl  Rigmor Ilstedt  Filiph Jakobsson  Knut Janson  Kristina Jöred  Guennadi Kalinitchenko  Bruno Karlsson  Folke Karlsson  Britt-Louise Kellberg-Nordström  Johan Kindborg  Slava Kliuchnikov  Carl Köhler  Per Landström  Gösta Larsson  Bo Lassen  Maria Leinonen  Emil Lemon  Otto Lindberg  Olle Lindgren  Kurt Lindon  Carl Luthander  Tomas Mandel  Stellan Mörner  Lauri Nila  Arne Nilsson  Jonas Nilsson  Knut Norman  Arne Öhdén  Alma Öhrström  Ebbe Palm  Inge Pettersson  Jan B Pospisil  Guena Rogozny  Einar Rosén  Marjatta Sarasalo  Paul Hermann Schoedder  Ville Sjöholm  Axel Skilving  Ernst Söderberg  Nadezda Streltsova  Gösta Sundström  Dominyka Usvaiskaya  Bertil Widbrant  Folke Wilhelmson Berg  Karl Wittgren  Gunnar Zetterström
  • 3008 Akryl
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Green Beats"..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:24
  • 3059 Oljemålning
    Alma Öhrström (1897-1987), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:24
  • 4126 Oljemålning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:05

    1009 Oljemålning

    Porträtt av konung Karl XII iklädd blå rock, harnesk och svart lindhalsduk. Olja på pannå, 1700-talets början. Ej signerad. Samtida ram. 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:04


  • 4019 Oljemålning
    Arne Öhdén (1919-1986), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:43
  • 2064 Oljemålning
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), "Båtar i Långho..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:53
  • 3507 Oljemålning
    Axel Skilving (1909-1978), Sverige. Gaustafjället,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:39
  • 4415 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Kustmotiv, Sign..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:12
  • 2013 Oljemålning
    Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Kina ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:03
  • 4129 Oljemålning
    Brita af Klercker (1906-2001), Sverige. "Provencal..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:58
  • 2036 Oljemålning
    Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Gustav Adolf ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 4115 Oljemålning
    Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Vassitjåkko R..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:50
  • 4063 Oljemålning
    Carl Brandt (1852-1930), Vinterlandskap med härbre..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:14
  • 2028 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Utsikt mot Skep..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:07
  • 2026 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Utsikt mot Skep..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:16
  • 2010 Oljemålning
    Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Signerad, Sta..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:23

    1014 Oljemålning

    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad, Folkvimmel. Olja på pannå, 27x21, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:16


  • 5316 Oljemålning
    Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Sverige. Utsi..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:35
  • 4380 Oljemålning
    Carsten Hvistendahl (1901-1972), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:37
  • 2056 Oljemålning
    Ebbe Palm (1943-2018), Sverige. "Långa gatan", Dju..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:02
  • 2053 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. "Vinterkväll Bro..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:12
  • 2060 Oljemålning
    Elsa Mellais, "Yttersta tvärgränd 5". Signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:03
  • 4065 Oljemålning
    Emma Sparre (tillskriven), Sterbhusstämpel a tergo..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 4157 Oljemålning
    Erik Boëthius (1897-1970), Sverige. Skara Allmänna..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:39
  • 2074 Oljemålning
    Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. "Vårljus över..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:45
  • 4375 Oljemålning
    Franz Schmidt-Glinz, tillskriven. Väderkvarn, Ej s..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:15
  • 2017 Oljemålning
    Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. Gamla Stan. Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:23
  • 4416 Oljemålning
    Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Hamnmotiv, S..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:27
  • 2008 Oljemålning
    Guena Rogozny (1948-2001), Ryssland. Signerad, "ut..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:42

    2006 Oljemålning

    Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Stockholmsmotiv, "Hotel diplomat, Strandvägen". Signerad. Olja på duk, 65x75cm, oramad

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:44


  • 3377 Oljemålning
    Guennadi Kalinitchenko (f. 1949), Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:15
  • 2004 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Klara Sjö..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:25
  • 4125 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Västkust...//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:52
  • 4054 Oljemålning
    Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. "Laga under..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:42
  • 5391 Oljemålning
    Halden. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:04
  • 5315 Oljemålning
    Halling, Utsikt Norr Mälarstrand. Signerad, -34. O..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:20
  • 3512 Oljemålning
    Hulda Hasselroth, tillskriven. Hästar. 1800-tal. E..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:00
  • 2071 Oljemålning
    Ivar Andersson (IAN) (1903-1964), Sverige. Riddarh..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 5299 Oljemålning
    John Svensson, "Kungstensgatan", Signerad, 1928. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:11
  • 4127 Oljemålning
    Kalle Eklund (1891-1964), Sverige. Skärgård. Signe..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:27
  • 4056 Oljemålning
    Kliuchnikov, Signerad, hönshus. Olja på duk, 32x45..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:48
  • 4057 Oljemålning
    Kliuchnikov, Signerad, Stilleben. Olja på duk, 39x..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:18

    2007 Oljemålning

    Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, daterad 1956, "Stockholm". Olja på duk, 45x65cm, oramad

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 20:03


  • 2061 Oljemålning
    Knut Janson (1882-1966), Sverige. "Djurgården". Si..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:27
  • 4381 Oljemålning
    kopia efter Tirén, Spelman, Signerad. Olja på duk,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 2055 Oljemålning
    Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "Mot Södermalm"...//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:58
  • 4146 Oljemålning
    Lauri Nila (1898-1983), Finland. Signerad. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:42
  • 3069 Oljemålning
    Louise af Geijerstam (1870-1956), Sverige. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:48
  • 3121 Oljemålning
    Ludvig Frid (1855-1909), Sverige, tillskriven, ej ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:49
  • 1025 Oljemålning
    Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, da..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:49
  • 4422 Oljemålning
    Märtha Åkerberg-Sirinyan (1919-2010), Sverige. Kus..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:28
  • 4078 Oljemålning
    Morten Müller, fiskare. Signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:31
  • 2006 Oljemålning
    Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Stockholms..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:44
  • 4048 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Ryssland. Signerad a tergo..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:09
  • 3421 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, fli..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:46

    1025 Oljemålning

    Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, daterad 1993. Olja på duk, 43x40, yttermått inklusive ram: 46x43 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:49


  • 4045 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad, datera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:50
  • 4384 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Heinz. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:47
  • 4017 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad LM. 2004. Olja på..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:59
  • 4044 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Petrovich. Olja p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:27
  • 2058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "Sveavägen, Råka..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:22
  • 4018 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1884, Landskap m..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:56
  • 4131 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, skogsväg. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:54
  • 2075 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, slussen. Olja på..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:37
  • 3250 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. "Spelman". Sig..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:44
  • 2025 Oljemålning
    Olof Bernander. Södermalm. Signerad O Bernander. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:19
  • 4062 Oljemålning
    omkring 1900. Signerad Geijer, Kustby med fiskebåt..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:17
  • 8137 Oljemålning
    Paul Hermann Schoedder (1887-1971), Tyskland. Port..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:07

    2008 Oljemålning

    Guena Rogozny (1948-2001), Ryssland. Signerad, "utsikt mot stadshus och riksdagshus. Olja på duk, 83x109cm, oramad

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 20:42


  • 1014 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad, Folkvi..//
    Utrop: 8.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:16
  • 4370 Oljemålning
    Per Falk (1924-1982), Sverige. Signerad, Kustmotiv..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:32
  • 4371 Oljemålning
    Per Falk (1924-1982), Sverige. Signerad. Olja på d..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:40
  • 1009 Oljemålning
    Porträtt av konung Karl XII iklädd blå rock, harne..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:04
  • 2007 Oljemålning
    Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, daterad 195..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:03
  • 8165 Oljemålning
    Stig Wåhlberg, kust. Signerad, daterad 2007. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:01
  • 2027 Oljemålning
    Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Låg sol över Kva..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:31
  • 3401 Oljemålningar
    2 st, Lasse Persson. Signerad a tergo. Olja på duk..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:41
  • Metropol Tipsar
  • 2008 Oljemålning
    Guena Rogozny (1948-2001), Ryssland. Signerad, "ut..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:42
  • 4063 Oljemålning
    Carl Brandt (1852-1930), Vinterlandskap med härbre..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:14
  • 2007 Oljemålning
    Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, daterad 195..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:03
  • 2013 Oljemålning
    Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Kina ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:03
  • 3512 Oljemålning
    Hulda Hasselroth, tillskriven. Hästar. 1800-tal. E..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:00
  • 1025 Oljemålning
    Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, da..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:49
  • 4056 Oljemålning
    Kliuchnikov, Signerad, hönshus. Olja på duk, 32x45..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:48
  • 2006 Oljemålning
    Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Stockholms..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:44
  • 4057 Oljemålning
    Kliuchnikov, Signerad, Stilleben. Olja på duk, 39x..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:18




Ladda ner broschyr