FURNITURE / Tables / Bedside table 11457039
*
nr 1145 7039
BEDSIDE TABLE
String/teak, 1950s, length: 52 cm, width: 30 cm, height: 49 cm,
String/teak, 1950-tal, längd: 52 cm, djup: 30 cm, höjd: 49 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday November 20 2017
at 18:45:52
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/11 22:12:32
1
300 kr
6/11 16:48:30
2
400 kr
14/11 19:57:45
3
500 kr
15/11 20:12:04
4
500 kr
15/11 20:12:04
3
500 kr (Robot)
20/11 16:00:17
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord lampbord nattduksbord nattygsbord småbord string sängbord teak teakmöbler trä
-
4008 TABLE
pine wood. Length: 137 cm, width: 60 cm, height: 7..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:08
-
4146 TABLE
med klaffar och låda, mahogany. Width: 115 cm + 2..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:29
-
4287 TABLE
senbarockstil, låda i sarg, skuren dekor, svängda ..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:58
-
4038 WHAT-NOT
late 19th century, mahogany, på trissor. Length: 4..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:31
-
3084 TEA TABLE
"Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Tre..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:05
-
4250 DROP-LEAF TABLE
length: 14+ 2x27, width: 65 cm, height: 73 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:07
*
BEDSIDE TABLE
Läs om budbetjänten
Read more about Retro - 50/60-tal
nr 1145 7039
BEDSIDE TABLE
String/teak, 1950s, length: 52 cm, width: 30 cm, height: 49 cm,
String/teak, 1950-tal, längd: 52 cm, djup: 30 cm, höjd: 49 cm
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/11 22:12:32 | 1 | 300 kr |
6/11 16:48:30 | 2 | 400 kr |
14/11 19:57:45 | 3 | 500 kr |
15/11 20:12:04 | 4 | 500 kr |
15/11 20:12:04 | 3 | 500 kr (Robot) |
20/11 16:00:17 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...Read more about Retro - 50/60-tal
- Läs mer...
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord lampbord nattduksbord nattygsbord småbord string sängbord teak teakmöbler trä
-
4008 TABLE
pine wood. Length: 137 cm, width: 60 cm, height: 7..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:08 -
4146 TABLE
med klaffar och låda, mahogany. Width: 115 cm + 2..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:29 -
4287 TABLE
senbarockstil, låda i sarg, skuren dekor, svängda ..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:58
-
4038 WHAT-NOT
late 19th century, mahogany, på trissor. Length: 4..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:31 -
3084 TEA TABLE
"Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Tre..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:05 -
4250 DROP-LEAF TABLE
length: 14+ 2x27, width: 65 cm, height: 73 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:07