Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vases 9251015



*

nr 925 1015


Karin Björquist

(1927-2018), Sverige


2 st, Karin Björquist (b. 1927), Gustavsberg, Swedens Studio, höjd: 1013 cm,


VASES, 2 st, Karin Björquist (f. 1927), Gustavsbergs Studio, höjd: 1013 cm


Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.

Estimate:

500

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday November 17 2014
at 20:41:55


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/10 17:43:55 1      150 kr
8/11 20:23:47 2      300 kr
16/11 18:25:15 3      400 kr
17/11 15:58:53 4      600 kr
17/11 20:03:43 3      500 kr
17/11 20:03:43 4      600 kr (Robot)
17/11 20:36:55 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 17

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Karin Björquist

Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.

Read more about Karin Björquist
  • Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsbergs studio karin björquist keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vaser
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr