FURNITURE / Tables / Dressing table 15707392

nr 1570 7392

DRESSING TABLE

19th century, elm wood, + stool, handskuren dekor, Width: 93 cm. Width: 48 cm. Height: 160 cm, wear.

1800-tal, Alm, + taburett, handskuren dekor, Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 160 cm

Condition: slitage

1000

SEK 700

Monday October 16 2023
at 20:55:00

14/10 22:56:57 1      Vinnande bud

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor