Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 15758091



*

nr 1575 8091


Erik Ekroth

(1883-1954), Sverige


Erik Ekroth (1883-1954), Sweden. Signed, Katarina Church, Stockholm. Image dimensions: 18x12cm, outer dimensions including frame: 30x25cm,


ETCHING, Signerad, Katarina Kyrka. Bildmått: 18x12cm, yttermått inklusive ram: 30x25cm


Erik Ekroth, Swedish painter, born 1883, dead 1954.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Auction date:

Monday October 30 2023
at 20:17:08



  • Artist/Designer

Erik Ekroth

Erik Ekroth, Swedish painter, born 1883, dead 1954.

Read more about Erik Ekroth
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bildmått: 18x12cm erik ekroth etsning etsningar grafik katarina kyrka motiv från södermalm stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svenska konstnärer sverige södermalm södermalmsmotiv
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr