GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 10559189
*
nr 1055 9189
Karin Björquist
(1927-2018), Sverige
one pair, Octavia, Karin Björquist (b. 1927), Gustavsberg, Sweden, diameter: 19 cm,
JARDINIERE, Ett par, Octavia, Karin Björquist (f. 1927), Gustavsberg, diameter: 19 cm
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
Estimate:
600
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday September 12 2016
at 18:39:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/9 01:14:47
1
200 kr
11/9 12:49:19
2
150 kr
11/9 12:49:19
1
200 kr (Robot)
12/9 17:02:12
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Artist/Designer
Karin Björquist
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
Read more about Karin Björquist
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor gustavsberg karin björquist keramik octavia skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4160 JARS
2 pcs, China, 19th century. Height: 20-21,
Auction ends
this Monday
3 augusti at 20:03
-
4040 DISH
+ tureens, four parts, Rosenthal, Germany, Picknic..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 18:12
-
4047 DISH
+ bowls, 5 parts, Musselmalet & Blå blomst, Royal ..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:25
-
4043 TUREENS
+ dish, 9 pieces, terma, Stig Lindberg (1916-1982)..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:33
-
4076 SPICE JARS
13 pieces, Rörstrand, Sweden. Height: 11-14-19,
Auction ends
this Monday
3 augusti at 20:21
-
4145 CANDLESTICKS
one pair, Brud & Brudgum, Britt-Louise Sundell (19..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:05
*
Karin Björquist
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
Läs om budbetjänten
Read more about Karin Björquist
nr 1055 9189
Karin Björquist
(1927-2018), Sverige
one pair, Octavia, Karin Björquist (b. 1927), Gustavsberg, Sweden, diameter: 19 cm,
JARDINIERE, Ett par, Octavia, Karin Björquist (f. 1927), Gustavsberg, diameter: 19 cm
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday September 12 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/9 01:14:47 | 1 | 200 kr |
| 11/9 12:49:19 | 2 | 150 kr |
| 11/9 12:49:19 | 1 | 200 kr (Robot) |
| 12/9 17:02:12 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Artist/Designer
Karin Björquist
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.Read more about Karin Björquist
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor gustavsberg karin björquist keramik octavia skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
4160 JARS
2 pcs, China, 19th century. Height: 20-21,
Auction ends
this Monday
3 augusti at 20:03 -
4040 DISH
+ tureens, four parts, Rosenthal, Germany, Picknic..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 18:12 -
4047 DISH
+ bowls, 5 parts, Musselmalet & Blå blomst, Royal ..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:25
-
4043 TUREENS
+ dish, 9 pieces, terma, Stig Lindberg (1916-1982)..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:33 -
4076 SPICE JARS
13 pieces, Rörstrand, Sweden. Height: 11-14-19,
Auction ends
this Monday
3 augusti at 20:21 -
4145 CANDLESTICKS
one pair, Brud & Brudgum, Britt-Louise Sundell (19..//
Auction ends
this Monday
3 augusti at 19:05



