GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 12187338
nr 1218 7338
Karin Björquist
(1927-2018), Sverige
9 pieces, Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sweden. Gustavsberg, Sweden, lanserades 1958, flintware, blå dekor på vit botten, en kopp med nagg.
COFFEE SET, 9 delar, Kobolt, Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten
Condition: en kopp med nagg
Karin Björquist, Swedish design, born 1927, dead 2018.
800
SEK 700
Monday November 19 2018
at 18:19:53
600 kr
350 kr
400 kr (Robot)
450 kr
500 kr (Robot)
- Thema-auction
Nov 19
Retro (50/60-tal)
Read more about Retro (50/60-tal)
Karin Björquist
Read more about Karin Björquist
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio