Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 7198725



*

nr 719 8725


PASTEL

art nouveau, signed, S H Fisher, 123x70,


Jugend, signerad, S H Fisher, 123x70


Estimate:

3000

Sold:

SEK 2500

Auction date:

Monday October 10 2011
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/10 14:42:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller art nouveau färgkrita jugend jugend-stil jugendstil pastell s h fisher vattenfärg
  • 8360 PASTEL
    Monogramsignerad AE, modell, sheet: 36x25 cm, oute..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:11
  • 8204 PASTEL
    unidentified artist. No signature, indoor picture,..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:18




Ladda ner broschyr