ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 7198725
*
nr 719 8725
PASTEL
art nouveau, signed, S H Fisher, 123x70,
Jugend, signerad, S H Fisher, 123x70
Estimate:
3000
Sold:
SEK 2500
Auction date:
Monday October 10 2011
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/10 14:42:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller art nouveau färgkrita jugend jugend-stil jugendstil pastell s h fisher vattenfärg
-
8360 PASTEL
Monogramsignerad AE, modell, sheet: 36x25 cm, oute..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 18:11
-
8204 PASTEL
unidentified artist. No signature, indoor picture,..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 20:18
*
PASTEL
nr 719 8725
PASTEL
art nouveau, signed, S H Fisher, 123x70,
Jugend, signerad, S H Fisher, 123x70
| Estimate: | 3000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2500 |
| Auction date: |
Monday October 10 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/10 14:42:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller art nouveau färgkrita jugend jugend-stil jugendstil pastell s h fisher vattenfärg
-
8360 PASTEL
Monogramsignerad AE, modell, sheet: 36x25 cm, oute..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 18:11 -
8204 PASTEL
unidentified artist. No signature, indoor picture,..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 20:18



