bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Kaj Bernstone  Ingegerd Beskow  Kurt Carendi  Stig Claesson Slas  Allan Egnell  Göran Folcker  Robert Högfeldt  Harald Lindberg  Frans Lindström  Lars Norrman  Dan Nygård  Frans Wilhelm Odelmark  Axel Olson  Helmer Osslund  Batte Sahlin  Johan Waldenström  Sven X-et Erixson
  • 1187 Akvarell
    Batte Sahlin (f. 1929), -93, Träd, 56x76
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:39
  • 5015 Akvarell
    Fritz Björklund, Norrtull, signerad 1922, 30x48
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:07
  • 5010 Akvarell
    Göran Folcker (1920-2000), 1946, Vaxholm, 31x39
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 19:02
  • 5034 Akvarell
    Herman Müller (1840-1919), Stockholm, 37x54
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 18:01
  • 5006 Akvarell
    Ingegerd Beskow (1887-1978), Stadsgårdskajen, 37x54
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:09
  • 1268 Akvarell
    James Duncan, signerad. 1974, 48x63
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:17
  • 1084 Akvarell
    Kaj Bernstone (f. 1946), Båt, 29x33
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:00
  • 1016 Akvarell
    L Engblom, Båt, 24x27
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:04
  • 1569 Akvarell
    signerad, Aulin, 27x23
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:16
  • 1015 Akvareller
    3 st, Stockholm, Lindström & Hillberg, motivet: 19..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 19:03
  • 1099 Akvareller
    9 st, Frans Lindström (1874-1954), Motiv från Djur..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:50
  • 9595 Blandteknik
    Axel Nilsson, Läsande gumma, 31x23
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:31
  • 9602 Blandteknik
    Axel Olson (1899-1986), kvinnofigur, motivet: 21x15
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:37
  • 9593 Blandteknik
    Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Munkar i källa..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:22
  • 1353 Blandteknik
    Johan Waldenström (1926-1986), signerad JWaldenstr..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:44
  • 1018 Blandteknik
    Kurt Carendi (1905-1971), -47, marin, 16x20
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 20:08
  • 1200 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), Båtar, signerad, 11x16
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:30
  • 1019 Blandteknik
    Monogramsign -53, Bokskog, motivet: 10x14
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 20:10
  • 1102 Blandteknik
    monogramsignatur, gatumotiv, motivet: 18x10 cm
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:55
  • 1202 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, Komposition, monogramsigne..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:34
  • 1205 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Landskap, signerad, 3..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:57
  • 9268 Blandteknik
    signerad, komposition, 70x94
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:45
  • 1083 Blandteknik
    signerad, Marin, Akvarell & bladguld, motivet: 50x36
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:58
  • 1358 Blandteknik
    Yvonne Possman, signerad -83, 87x62
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:58
  • 5060 Blyerts
    Sven Göransson, Drottningholms Slott, signerad. SG..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 18:43
  • 5059 Blyerts
    Sven Göransson, Kornhamnstorg, signerad. SG 1935, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 18:42
  • 1376 Collage
    Dan Nygård (f. 1943), 27x37
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:30
  • 1075 Färgkrita
    signerad. Ralke, 1948, blomsterstilleben, 62x49
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:47
  • 1053 Gouache
    Napoli, motivet. 33x39
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:16
  • 7005 Gouache
    Sven X-et Erixson (1899-1970), Sundsvall, Juli -28..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 augusti kl 18:06
  • 1489 Kolteckning
    signerad, Allan Egnell (1884-1960), hästar, 43x52
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:13
  • 1308 Pastell
    Kurt Carendi (1905-1971), Flicka med docka, 50x32
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:43
  • 1513 Pastell
    Sture Hemmin, Brunnsviken, Bellevueterassen, signerad
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 18:17
  • 8618 Tackning / bla..
    Elin Källman, sign 2006, bladets mått: 29, 5x42
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:41
  • 1203 Tusch
    Harald Lindahl (1901-1976), Marin, motivet: 26x34
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:44
  • 1371 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Dubrovnik, 1965, 3..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:40
  • 5052 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 1966, 3..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 19:37
  • Metropol Tipsar
  • 9602 Blandteknik
    Axel Olson (1899-1986), kvinnofigur, motivet: 21x15
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 18:37
  • 1083 Blandteknik
    signerad, Marin, Akvarell & bladguld, motivet: 50x36
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 augusti kl 19:58
  • 1099 Akvareller
    9 st, Frans Lindström (1874-1954), Motiv från Djur..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:50
  • 5006 Akvarell
    Ingegerd Beskow (1887-1978), Stadsgårdskajen, 37x54
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 20:09
  • 5034 Akvarell
    Herman Müller (1840-1919), Stockholm, 37x54
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    22 augusti kl 18:01
  • 7005 Gouache
    Sven X-et Erixson (1899-1970), Sundsvall, Juli -28..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 augusti kl 18:06