bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Hans Abrahamsson, Aly Ben Salem, Gideon Börje, Stig Claesson Slas, Olle Hjortzberg, Robert Högfeldt, Birger Ljungquist, Egron Lundgren, Mats Norryd, Hans Prins, Einar Rosén, Harald Sallberg, Lasse Stevenfeldt, Roland Svensson, Carl Wilhelmson, Denice Zetterqvist, Eva Zettervall
  • 9250 Akvarell
    Åke Plantin, Landskap, motivet: 24 x 34
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:19
  • 9142 Akvarell
    Carl Sönnerström, Amsterdam, 1927, Flicka i folkdr..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:32
  • 1085 Akvarell
    Carl Wilhelmson (1866-1928), porträtt, stämpelsign..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:55
  • 9610 Akvarell
    Einar Rosén (1910-1998), Eka, signerad. 1951, moti..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:21
  • 9140 Akvarell
    Ernst Wetzenstein, 1942, Ryttare, motivet: 22 x 29
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:28
  • 9119 Akvarell
    Gideon Börje (1891-1965), strand, 25 x 33
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:34
  • 9153 Akvarell
    Hedi Almgren, Religiöst motiv, motivet: 20 x 10
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:53
  • 1806 Akvarell
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad Lasse Stev..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:27
  • 9227 Akvarell
    Monogramsign CS, Bygata, motivet: 29 x 20
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:33
  • 9594 Akvarell
    Monogramsignerad SH, 1930, Uppsala slott, 31x21
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:06
  • 9607 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, signerad, Elefant i by, 19..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:18
  • 7688 Akvarell
    S Nyström, Båthus, signerad. - 74, 21x26
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:46
  • 9252 Akvarell
    Sign Ekdahl, "Pont Saint Esprit" 1974, 14 x 16, 5
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:21
  • 9249 Akvarell
    signerad, Landskap, motivet: 18x 25
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:18
  • 9139 Akvarell
    Stavros Papassavas, Sydländskt landskap, motivet: ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:24
  • 9614 Akvareller
    2 st, ATG, bland annat motiv från Visby, signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:24
  • 9606 Akvareller
    2 st, ATG, signerad. -29, 17x22, 22x17
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:15
  • 9420 Akvareller
    6 st, Kina/Indonesien
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:16
  • 1834 Blandteknik
    2 st, Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:35
  • 9152 Blandteknik
    2 st, Mait Timblad, Xauen Nordafrika, 1966, Moder ..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:50
  • 1828 Blandteknik
    3 st, Lasse Stevenfeldt (1930-2014), 1985, 1987, 1..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:23
  • 7161 Blandteknik
    Birger Ljungquist (1894-1965), kvinnor, signerad, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:07
  • 9530 Blandteknik
    Denice Zetterqvist (1929-2014), 1978, Komposition,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:52
  • 1055 Blandteknik
    Egron Lundgren (1815-1875), barn, signerad EL, mot..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:41
  • 1054 Blandteknik
    Egron Lundgren (1815-1875), flicka i sydländskt la..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:38
  • 9358 Blandteknik
    Eva Zettervall (f. 1941), 74x54
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:22
  • 9602 Blandteknik
    Fritjof Eriksson, Stilleben, motivet: 61x47
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:11
  • 9559 Blandteknik
    Hans Prins (f. 1908), 1954, 25x35
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:24
  • 9539 Blandteknik
    Johan Lagergård, Kvinna, signerad. -79, bladets må..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:11
  • 1854 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), collage, 'förslag t..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:21
  • 1829 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, bladet..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:26
  • 1814 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, papper..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:44
  • 1810 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), färgkrita och pappe..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:35
  • 1812 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), glasfiber, gips, pl..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:41
  • 1857 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), komposition, ej sig..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:29
  • 1818 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Komposition, ej sig..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:55
  • 1840 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), komposition, på pap..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:50
  • 1805 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på metall, ej ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:25
  • 1827 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), på papper, "motto: ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:12
  • 1844 Blandteknik
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), på papper, komposit..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:57
  • 9174 Blandteknik
    Magnus Berg (f. 1953), komposition, motivet: 20 x20
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:50
  • 9156 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, Sign -72, Kvinna, motivet:..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:01
  • 9225 Blandteknik
    Olle Hjortzberg (1872-1959), Skiss till 'Gust. Was..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:29
  • 9668 Blandteknik
    Richard Ryan, 35x50
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:58
  • 9667 Blandteknik
    Richard Ryan, motivet: 50x35
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:58
  • 9145 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Flygel, motivet: 28 x 38
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:49
  • 9722 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Man, signerad, 26x29
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:45
  • 1013 Blandteknik
    Roland Svensson (1910-2003), "Vårnatt", 1963, 31x45
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:02
  • 9208 Blandteknik
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Stuga, motivet: 26..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:27
  • 9117 Blyerts
    Harald Sallberg (1895-1963), Stora frö, 1941, moti..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:32
  • 1071 Gouache
    Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna & hjortar, 20 x ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:25
  • 9660 Parti teckningar
    motivet, diverse
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:32
  • 9022 Teckning
    M Von Wright, tillskriven, intyg a tergo, 25x19
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 18:35
  • 9318 Teckningar
    + litografi, Arvid Knöppel (1892-1970), Älgar+ Bj..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:04
  • 9417 Tusch
    6 st, Figurer, "Fred", 24x19 ca
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:12
  • 1856 Väggrelief
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), blandteknik, ej sig..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:27
  • Metropol Tipsar
  • 9139 Akvarell
    Stavros Papassavas, Sydländskt landskap, motivet: ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:24
  • 9530 Blandteknik
    Denice Zetterqvist (1929-2014), 1978, Komposition,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:52
  • 1054 Blandteknik
    Egron Lundgren (1815-1875), flicka i sydländskt la..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:38
  • 1085 Akvarell
    Carl Wilhelmson (1866-1928), porträtt, stämpelsign..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:55
  • 1013 Blandteknik
    Roland Svensson (1910-2003), "Vårnatt", 1963, 31x45
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:02
  • 1071 Gouache
    Aly Ben Salem (1910-2001), Kvinna & hjortar, 20 x ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:25

Vad r den vrd?