bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Mårten Andersson  Aly Ben Salem  Gunnar Brusewitz  Oscar Cleve  Ann Margret Dahlquist-Ljungberg  Anders Fogelin  Albert Theodor Gellerstedt  Manne Hallengren  Robert Högfeldt  Agda Holst  Lars Jonsson  Mikhail Larionov  Kjell Leander Engström  Bruno Liljefors  Jenny Nyström  Allan Österlind  Anna Palm de Rosa  Harald Sandberg  Rolf Smedman  Max Walter Svanberg  Stanislaw Zoladz
  • 3167 Akvarell
    2 st, Oidentifierad konstnär, signerad, Kompositio..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:05
  • 3391 Akvarell
    Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Monogramsi..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:02
  • 4256 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sign "Anna Palm, St..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 23.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:59
  • 3164 Akvarell
    Harald Sandberg (1912-1983), 1965, Teneriffa, 10x14
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:58
  • 3356 Akvarell
    James Gordon Carr, "Frozen Asset", 36x53
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:01
  • 3357 Akvarell
    Joseph A Torre, 'Captains Landing', 35x54
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:02
  • 3360 Akvarell
    KG Holm, väderkvarn, signerad, 25x29
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:09
  • 4026 Akvarell
    Lars Jonsson (f. 1952), 'Vitkindad gås', signerad,..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:06
  • 4245 Akvarell
    Louise Papaluca, Migrant. N. Y. Y. C, 46x64
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:03
  • 3519 Akvarell
    Margaret Ward, landskap, 37x52
    Utrop: 700 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:10
  • 4021 Akvarell
    Mikhail Larionov (1881-1964). Komposition, signera..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:25
  • 3325 Akvarell
    O Potocki, 1970, hus, 29x22
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:27
  • 3697 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, Signerad "Gammalkil 92", L..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:29
  • 3496 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, signerad, Bygata, 57x75
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:30
  • 3628 Akvarell
    Rolf Smedman (1929-2000), tidningen Land, signerad..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:57
  • 3583 Akvarell
    Signerad, vårvinter. 46x59
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:06
  • 4248 Akvarell
    Stanislaw Zoladz (f. 1952), -87, Stenar, motivet: ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:56
  • 3243 Akvareller
    2 st, Lösa blad, "Fältflora", ej signerad, 60x45
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:06
  • 3438 Bildrulle
    Kina
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:16
  • 3641 Blandteknik
    2 st, Monogramsign BMH 1903, Segelbåtar, 14x10
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:20
  • 4003 Blandteknik
    Allan Österlind (1855-1938), Flamenco, 53x33
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:06
  • 4237 Blandteknik
    Aly Ben Salem (1910-2001), kvinna, signerad, 27x21
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:45
  • 3454 Blandteknik
    Anders Fogelin (1933-1982), "Träd & Hus", motivet:..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:49
  • 3501 Blandteknik
    Anna Sundh, mask, signerad, 49x39
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:43
  • 2132 Blandteknik
    Asien, motivet: 58x39
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:47
  • 4015 Blandteknik
    Carl Fredrik Hill, tillskriven, 'Män med cigarrer'..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:21
  • 3610 Blandteknik
    Cholet, -68, Venedig, 29x89, reliefmotiv
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:19
  • 4027 Blandteknik
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), signerad, -80, blade..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:08
  • 2489 Blandteknik
    Malin Ingvar-Nilsson, Skogslandskap med sträckande..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:52
  • 3270 Blandteknik
    Max Walter Svanberg (1912-1994), komposition, sign..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:18
  • 3606 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, Kvinna, Kina, motivet: 39x39
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:55
  • 3430 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär, papegoja, 66x49
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:00
  • 2252 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), "Glad trio", signerad..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:50
  • 9155 Blandteknik
    sjunkande skepp, 122x105
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:41
  • 3210 Blyerts
    Sekelskifte 1900, Hus & figurer, motivet: 21x27
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:30
  • 3244 Collage
    Birger Sundling, -94, 'Utan titel', motivet: 25x35
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:08
  • 3317 Färgkrita
    Jeanne Hagberg, vårvinter, motivet: 32x23
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:20
  • 3351 Gouache
    2 st. Oscar Cleve (1906-1991), 18x25 + 22x20, sig..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:54
  • 3321 Gouache
    C Welk, Komposition, 22x30
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:25
  • 4022 Gouache
    Mårten Andersson (f. 1934), Kvinna med halsband, S..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:30
  • 2384 Pastell
    Agda Holst (1886-1976), Portal, 1949, 18x12
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:14
  • 3213 Pastell
    C Krüger, Solnedgång, 33x57
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:50
  • 2047 Pastell
    Frans Larson, monogramsignatur, Kvinna med blommor..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:44
  • 3327 Pastell
    Jeanne Hagberg, Landskap med hus, 28x24
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:29
  • 3305 Pastell
    Kjell Leander Engström (1914-1979), signerad Kjell..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:56
  • 3216 Pastell
    Manne Hallengren (1875-1951), Djurgården, 43x55
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:57
  • 5006 Tapet
    gouache, Indien, 237x362
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 oktober kl 18:05
  • 2475 Teckning
    Tusch, Jenny Nyström (1854-1946), Illustration, 16x16
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:18
  • 3515 Tusch
    Ann Margret Dahlquist-Ljungberg (1915-2002), 1960,..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:04
  • 4016 Tuschteckning
    Bruno Liljefors (1860-1939), monogramsignerad BL, ..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:51
  • Metropol Tipsar
  • 2475 Teckning
    Tusch, Jenny Nyström (1854-1946), Illustration, 16x16
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:18
  • 4248 Akvarell
    Stanislaw Zoladz (f. 1952), -87, Stenar, motivet: ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:56
  • 3496 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, signerad, Bygata, 57x75
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:30
  • 4021 Akvarell
    Mikhail Larionov (1881-1964). Komposition, signera..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:25
  • 4022 Gouache
    Mårten Andersson (f. 1934), Kvinna med halsband, S..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 19:30
  • 4245 Akvarell
    Louise Papaluca, Migrant. N. Y. Y. C, 46x64
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:03
  • 4026 Akvarell
    Lars Jonsson (f. 1952), 'Vitkindad gås', signerad,..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:06
  • 4027 Blandteknik
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), signerad, -80, blade..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:08
  • 5006 Tapet
    gouache, Indien, 237x362
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    3 oktober kl 18:05