bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Rickard Ahl  Anders Altzar  Frithiof Berglund  Tage Björk  Marja Casparsson  Carsten Engström  Elias Erdtman  Hans-Erik Eriksson  Manne Hallengren  Fanny Hjelm  Henning Hougaard  Tore Hultcrantz  Christel Jönsson  Ralph Judell  Carl Köhler  Ejnar Kohlmann  Villgodt Lundgren  Carl Luthander  Paula Lützenburger-Müller  Severin Nilson  Edvin Ollers  Gösta Persson  Börje Skogh  Gabriel Strandberg  Kjell Arne Sundberg  Lars Tärning  Adrian van Arkel  Barend van der Bruggen  Ellis Wallin  Harry Wichmann  Leonard Wiedh  Gunnar Zetterström
  • 4138 Akryl
    Rickard Ahl (f. 1978), Sverige. Utan titel. Monogr..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:20
  • 7265 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Hustak. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:09
  • 7042 Oljemålning
    Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Signerad, vint..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:17
  • 4199 Oljemålning
    Barcikowski, blomsterstilleben. Olja på duk, signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:38
  • 4198 Oljemålning
    Barcikowski, signerad. 1953. Olja på duk, stillebe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:37
  • 4487 Oljemålning
    Barend van der Bruggen (f. 1914), Strandmotiv, 50x..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:33
  • 7092 Oljemålning
    Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige, Kvarnen, ora..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:20
  • 7093 Oljemålning
    Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige, Signerad, Sk..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:22
  • 7023 Oljemålning
    Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Landskap, Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:27
  • 6014 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Utsikt mot Skepp..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:29
  • 3618 Oljemålning
    Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Kust, signera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:38
  • 7263 Oljemålning
    Carsten Engström (1941-2004), Sverige. 1988. Olja ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:05
  • 7069 Oljemålning
    Christel Jönsson (f. 1959), Sverige. Simmerskor, s..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:16
  • 7139 Oljemålning
    Ebbe Eberhardson, Signerad. Olja på pannå, 55x31
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:58
  • 7261 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1949, stilleben..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:01
  • 7039 Oljemålning
    Einar Krüger, kvarnhjul, Signerad. Olja på duk, 37x44
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:12
  • 7008 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 195..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:45
  • 4500 Oljemålning
    Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Båthus. Signer..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:49
  • 7038 Oljemålning
    Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, 1933,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:11
  • 2006 Oljemålning
    Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. 1924, stilleben...//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:44
  • 7067 Oljemålning
    Fred Jensen, Pelargon i fönster, signerad. Olja på..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:11
  • 7040 Oljemålning
    Frithiof Berglund (1905-1973), Sverige. "Asalea". ..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:14
  • 4570 Oljemålning
    Gösta Persson (1927-1992), Sverige. Sydländskt bym..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:43
  • 7222 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:56
  • 7130 Oljemålning
    Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. Stilleben, Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:43
  • 3388 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Landskap...//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:36
  • 7169 Oljemålning
    Henning Hougaard (1922-1995), Fåglar, 45x55, Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:44
  • 4217 Oljemålning
    Jens Gustavsen, blomsterstilleben, signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:58
  • 4526 Oljemålning
    Kjell Arne Sundberg (f. 1942), Sverige. Figur. Mon..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:23
  • 7193 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Gädda, signerad, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:35
  • 7192 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Stilleben med vin..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:32
  • 7239 Oljemålning
    Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Modell, signera..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:35
  • 7062 Oljemålning
    Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Vinterlandskap..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:39
  • 7307 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Landskap. O..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:34
  • 7108 Oljemålning
    Marja Casparsson (1901-1964), Sverige. Signerad 19..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:35
  • 7109 Oljemålning
    Marja Casparsson (1901-1964), Sverige. Stilleben, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:36
  • 3391 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, porträtt, 1800-tal, olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:39
  • 3392 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Signerad Ekblom, porträtt ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:39
  • 7138 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -01, Rav..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:56
  • 7133 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Dalberg, Fjällmot..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:46
  • 3284 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Ekblom, Porträtt ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:22
  • 7262 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad J. N, 33, Getting..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:02
  • 4556 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Rama, Ansikten, S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:40
  • 7151 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Ljung, 1926, Sti..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:34
  • 4239 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. 1844, Sydländskt..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:02
  • 4194 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. 1905, Gård. Olja..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:32
  • 4527 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Z, Väg. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:24
  • 7266 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben, ej signerad, pa..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:10
  • 4208 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Olja på duk, 50x70
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:45
  • 4424 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sydländskt motiv, 1800-tal..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:39
  • 4335 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Thangka, Nepal. Olja på du..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:31
  • 7024 Oljemålning
    Olle Almgren, "Raggarön", 1958, Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:28
  • 4330 Oljemålning
    Paula Lützenburger-Müller (1888-1951), Tyskland. S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:24
  • 7007 Oljemålning
    Ralph Judell (f. 1935), Sverige. "Rimfrost". Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:42
  • 2007 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Dam med barn ..//
    Utrop: 7.000 - 8.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:44
  • 2001 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Insjölandskap..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:49
  • 7183 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Stuga, signer..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:01
  • 7136 Oljemålning
    Sven Höjer, stilleben, Signerad. Olja på duk, 41x27
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:53
  • 4054 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. "Sgurr Dhearg ", ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:58
  • 7124 Oljemålning
    Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, !S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:37
  • 3609 Oljemålning
    Villgodt Lundgren (1849-1911), Sverige. Insjölands..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:26
  • 7096 Oljemålningar
    2 st, Patric Anderson, "Alienation relation" 1990,..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:04
  • Metropol Tipsar
  • 2007 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Dam med barn ..//
    Utrop: 8.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:44
  • 2006 Oljemålning
    Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. 1924, stilleben...//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:44
  • 2001 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Insjölandskap..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:49
  • 4239 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. 1844, Sydländskt..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:02
  • 7183 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Stuga, signer..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:01
  • 7008 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 195..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:45
  • 3388 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Landskap...//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 20:36
  • 4500 Oljemålning
    Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Båthus. Signer..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 19:49
  • 6014 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Utsikt mot Skepp..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 december kl 18:29




Ladda ner broschyr