bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Gustav Arne  Thure Åslin  Acke Åslund  Tage Björk  Håkan Brunberg  Erland Cullberg  Sune Fondell  René Hagstedt  Kurt Heinonen  Henning Hougaard  Sigurd Jungstedt  Johan Kindborg  Bror Kronstrand  Eduard Kutsar  Evy Låås  Kjell Leander Engström  Tord Leander Engström  Arvid Mauritz Lindström  Carl Månsson  Max Marcus  Vadim Markin  Dan Martin  Åke Nothberg  Edvin Ollers  Hanna Pauli  Alf Sundström  Lars Tärning  Olof Thunman  Bertil Widbrant
  • 8013 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. 1942, ruin vid ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:24
  • 6234 Oljemålning
    Alf Sundström (1888-1961), Sverige. "Stockholmsmol..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:08
  • 8047 Oljemålning
    Arvid Mauritz Lindström (1849-1923), Sverige. (til..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:08
  • 4221 Oljemålning
    B Utkin, skärgård, i månsken, signerad. Olja på du..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:51
  • 8138 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande sva..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:10
  • 6347 Oljemålning
    Bror Kronstrand (1875-1950), signerad. Sverige. 19..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:02
  • 8303 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård, Sign..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:24
  • 8049 Oljemålning
    Dan Martin (1910-1999), "Mot kvällen", signerad. O..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:08
  • 6260 Oljemålning
    Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Landskap, 10x15
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:44
  • 6262 Oljemålning
    Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Landskap, 10x15
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:47
  • 8118 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländskt land..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:20
  • 8164 Oljemålning
    Emil Englund, "Gammal ladugård", Norge. Landskap m..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:27
  • 7043 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Glädjens spr..//
    Utrop: 12.000 - 14.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:36
  • 8198 Oljemålning
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Blomsterstilleben. ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:45
  • 8213 Oljemålning
    F Lodin, motiv från Tjörn. Olja på duk, signerad. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:26
  • 6270 Oljemålning
    Fartygsporträtt, Capt J Nilssen, Monogramsignerad ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:13
  • 8043 Oljemålning
    Gustav Arne (f. 1925), Sverige. "sjöbodar Viken", ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:51
  • 7015 Oljemålning
    Håkan Brunberg (1905-1978), Finland. Sjölandskap m..//
    Utrop: 1.800 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:01
  • 8134 Oljemålning
    Henning Hougaard (1922-1995), vinterlandskap med h..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:51
  • 8065 Oljemålning
    Johan Malm, ateljéstilleben, signerad. Olja på pan..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:38
  • 8247 Oljemålning
    Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Fjäll..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:31
  • 8067 Oljemålning
    Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskebäckskil,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:48
  • 8052 Oljemålning
    M Reiné, flicka, signerad. Olja på pannå, 14x11
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:33
  • 8273 Oljemålning
    Max Marcus (1879-1955), Sverige. Kvinna med broder..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:29
  • 8272 Oljemålning
    Max Marcus (1879-1955), Sverige. Landskap med odli..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:26
  • 8271 Oljemålning
    Max Marcus (1879-1955), Sverige. Villa med trädgår..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:25
  • 8056 Oljemålning
    monogramsignatur. Sjölandskap med änder. Olja på p..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:52
  • 8044 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Marin. Olja på p..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:54
  • 8244 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kvinna vid bro. Signerad. ..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:54
  • 6152 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:20
  • 6236 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sign AÖ, Kustlandskap. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:15
  • 6283 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, C Vedberg, Inter..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:43
  • 8163 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kostmotiv. Olja ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:26
  • 8277 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Portal, omkring ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:33
  • 6673 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, uppdragna båtar...//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:22
  • 8119 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben, signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:21
  • 8040 Oljemålning
    Olof Thunman (1879-1944), Sverige. 1922, Kustparti..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:26
  • 8010 Oljemålning
    Porträtt, Sign Björlin, 1960,80x63
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:09
  • 8305 Oljemålning
    R Nilsson, Signerad, Hamnmotiv. Olja på pannå, 46x38
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:27
  • 8304 Oljemålning
    René Hagstedt , Sverige. 1950, signerad, Spanien. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:25
  • 6252 Oljemålning
    Rudolf Lang, 1939, stilleben. Olja på duk, 60x50
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:20
  • 8297 Oljemålning
    S Baskakow, Rosor i vas. Olja på duk, signerad. 35x48
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:17
  • 8003 Oljemålning
    Sign W Adam, blomsterstilleben, 90x118
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:40
  • 8135 Oljemålning
    Signerad U Dunér, vinterlandskap med älgar. Signer..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:54
  • 6267 Oljemålning
    signerad, K Grönlund, vinterlandskap. Olja på duk,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:09
  • 8137 Oljemålning
    Sigurd Jungstedt (1889-1957), Sverige. Blomstersti..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:06
  • 8215 Oljemålning
    Starborg, Skörd, signerad. Olja på duk, 47x67
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:28
  • 8162 Oljemålning
    Sune Fondell (f. 1939), Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:12
  • 8031 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Husfasad. Olja på..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:12
  • 8032 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Komposition. Olja..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:13
  • 8033 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Landskap med hus...//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:14
  • 8029 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Landskap. Olja på..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:10
  • 8034 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Landskap. Olja på..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:15
  • 8035 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Stadsmotiv. Olja ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:17
  • 8030 Oljemålning
    Tage Björk (1909-1980), Sverige. Vinterlandskap. O..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:10
  • 8214 Oljemålning
    Tereze Gruntmane, duk, signerad. Modell, 55x99
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:27
  • 8136 Oljemålning
    Thure Åslin (1915-1967), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:56
  • 8246 Oljemålning
    Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Fällmo..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:29
  • 8008 Oljemålning
    Vadim Markin (f. 1960), "Stilleben, Kaffe", 50x40 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:48
  • 8007 Oljemålning
    Vadim Markin (f. 1960), Stilleben. Olja på duk, 50x40
    Utrop: 600 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:46
  • 8062 Oljemålning
    Vardam, Nybroviken, Stockholm, signerad, -95. Olja..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:26
  • 8307 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Hus, Sigenrad..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:28
  • 8054 Oljemålningar
    2 st. Vintermotiv + fors, signerade. Olja på pannå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:38
  • 8018 Oljemålningar
    8 st, Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Frukter och..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 19:44
  • Metropol Tipsar
  • 6152 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:20
  • 6234 Oljemålning
    Alf Sundström (1888-1961), Sverige. "Stockholmsmol..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 20:08
  • 7015 Oljemålning
    Håkan Brunberg (1905-1978), Finland. Sjölandskap m..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:01
  • 8040 Oljemålning
    Olof Thunman (1879-1944), Sverige. 1922, Kustparti..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:26
  • 7043 Oljemålning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Glädjens spr..//
    Utrop: 14.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 oktober kl 18:36




Ladda ner broschyr