KONST / Oljemålningar
Aktuella artister: Fred Andersson • Sten Ekendahl • Emma Ekwall • Bengt Ellis • Knut Haggren • Arthur Heickell • Arup Jensen • Helge Johansson • Emil Lemon • Otto Lindberg • Otto Mäkilä • Mats Mason • Gunnar Mossberg • Uno Vallman • Gösta Werner • Gunnar Zetterström • Emile Zoir
-
7100 Oljemålning
Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad, la..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:36 -
6016 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Fiskeläge. Signe..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:55 -
7091 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad, Fjällb..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:44
-
1020 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "SAILORS GRAVE" Signerad -76, Löst uppsatt duk på pannå, 88x68 cm, yttermått inklusive ram: 101x92 cm
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 18:02
-
7070 Oljemålning
Carl Berggren. Signerad, daterad 1875, landskap. O..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:35 -
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med r..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:29 -
7003 Oljemålning
Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2021, efter J ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:18
-
7064 Oljemålning
Emil Lemon (1895-1968), Sverige. Signerad, bellman..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:37 -
7026 Oljemålning
Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Signerad, fiskelä..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:50 -
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Skrivande kvinna..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:26
-
4117 Oljemålning
Eugen Kampf (1861-1933), Bygata. Signerad. Olja på..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:51 -
6106 Oljemålning
Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, dat..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:13 -
1020 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "SAILORS GRAVE"..//
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:02
-
6079 Oljemålning
Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, St..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:25 -
7136 Oljemålning
Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad. Ol..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:46 -
6080 Oljemålning
Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Vy mot Os..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:27
-
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med rött hårband, monogramsignerad. Olja på duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 18:29
-
1002 Oljemålning
Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträ..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:13 -
7105 Oljemålning
Knut Haggren (f. 1926), Sverige. Stadmotiv. Signer..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:18 -
6050 Oljemålning
Krachowskij, tillskriven, otydlig signerad och dat..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:02
-
7066 Oljemålning
Maths. Signerad, daterad 56, komposition. Olja på ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:14 -
6387 Oljemålning
Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Vårsöndag, Sitje..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:42 -
7107 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Björkar. Signerad Hallströ..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:12
-
7057 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blomsterstill..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:22 -
6126 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från No..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:16 -
6283 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skogslandskap..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:55
-
6316 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Landskap med pilträd och b..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:31 -
6317 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, ej signerad,..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:33 -
7090 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:56
-
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Skrivande kvinna. Signerad. Olja på duk, 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 19:26
-
7065 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, bondgård. Olja p..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:53 -
6297 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1922, vi..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:43 -
7102 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja p..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:44
-
6097 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Nürnberg. Olja p..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:33 -
7068 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:26 -
7087 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, k..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:18
-
6340 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig s..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:04 -
7160 Oljemålning
Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, date..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:13 -
1011 Oljemålning
Otto Mäkilä (1904-1955), Finland. St Jakobskyrkan,..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:08
-
5048 Oljemålning
Raimund Volanek, läsande man. Signerad. Olja på pa..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:15 -
6115 Oljemålning
Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskeläge. Sig..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:54 -
6113 Oljemålning
Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, mari..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:48
-
1011 Oljemålning
Otto Mäkilä (1904-1955), Finland. St Jakobskyrkan, Stockholm. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x62 cm
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 18:08
-
6405 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Sig..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:35
- Metropol Tipsar
-
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Skrivande kvinna..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:26 -
6050 Oljemålning
Krachowskij, tillskriven, otydlig signerad och dat..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:02 -
7026 Oljemålning
Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Signerad, fiskelä..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:50
-
6405 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Sig..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:35 -
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med r..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:29 -
1002 Oljemålning
Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträ..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:13
-
1011 Oljemålning
Otto Mäkilä (1904-1955), Finland. St Jakobskyrkan,..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:08 -
6340 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig s..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:04 -
1020 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "SAILORS GRAVE"..//
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:02