bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Pelle Åberg  Olof Arén  Gustav Arne  Wilhelm Behm  Olle Blomberg  Lars Boethius  Sascha Bolin  Walter du Halde  Christer Edwardsson Schmiterlöw  Sverre Erixson  Axel Fahlcrantz  Carl Peter Hallberg  Max Hellberg  Folke Hellström  Andreas Hidvegi  Bruno Karlsson  Ejnar Kohlmann  Wiktor Korecki  Jorgo Krallis  Lennart Liljegren  Frey Lindblad  Olle Lindgren  Josef Lindskog  Sixten Lundbohm  Stig Lundqvist  Roberto Marshall  Knut Norman  Johan Ossian-Andersson  Peter Adolf Persson  Rune Persson  Inge Pettersson  Torsten Ridell  Maria Röhl  Hans Ryggen  Mats Sandeberg  Peter Schou  Emile Tabary  Stig Thiderman  Frans Timén  Georges Vasseur  Curt Viberg  Hannes Wagnstedt  Bertil Wahlberg  Gunnar Zetterström
  • 1134 Oljemålning
    2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:09
  • 6511 Oljemålning
    Alfred Palmer, By. Signerad. Olja på pannå, 35x46 cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:10
  • 6343 Oljemålning
    Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:50

    3028 Oljemålning

    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 66x57cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 18:17


  • 6127 Oljemålning
    Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Kust skymnin..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:25
  • 6223 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Akropolis. S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:29
  • 1354 Oljemålning
    Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:17
  • 5361 Oljemålning
    Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogram..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:44
  • 6119 Oljemålning
    Christer Edwardsson Schmiterlöw (f. 1926), Sverige..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:54
  • 6135 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Landskap. Sig..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:47
  • 3061 Oljemålning
    Emile Tabary (1857-1927), Frankrike. Parkmotiv med..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:17
  • 6124 Oljemålning
    Esaias Boursse (efter). Interiör med kvinna. 1700-..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:57
  • 1246 Oljemålning
    Folke Hellström (1904-1977), Sverige. Stilleben. S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:36
  • 1342 Oljemålning
    Frank L Emanuel, Signerad, Camiers Frankrike, Olja..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:23
  • 1227 Oljemålning
    Frans Timén (1883-1968), Sverige. Signerad, 1945, ..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:07
  • 6171 Oljemålning
    Frey Lindblad (1889-1965), Sverige. Landskap. Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:30

    3037 Oljemålning

    Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, 1988. Olja på pannå, 210x30 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 20:47


  • 1177 Oljemålning
    G. Dou, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 35x30cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:23
  • 1088 Oljemålning
    Georges Vasseur (f. 1911), Frankrike. Signerad, Pa..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:01
  • 1205 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:37
  • 1297 Oljemålning
    Gustav Arne (f. 1925), Sverige. "Domsten". Signera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:10
  • 1130 Oljemålning
    Hannes Wagnstedt (1906-1980), Sverige. Landskap me..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:15
  • 3021 Oljemålning
    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signera..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:53
  • 1305 Oljemålning
    Hans-Ragnar Berntson, kustlandskap. Signerad, numr..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:33
  • 1087 Oljemålning
    Hugo Övferström. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:30
  • 1371 Oljemålning
    Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Marin, Signera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:59
  • 6577 Oljemålning
    Ivar Andersson, Monogramsignerad. Olja på pannå, t..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:06
  • 1115 Oljemålning
    Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiske..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:16
  • 3018 Oljemålning
    John Frazer, Signerad, landskap med gård. Olja på ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:45

    3017 Oljemålning

    Maria Röhl (1801-1875), Sverige. Damporträtt. Signerad a tergo, 1853. Olja på duk, 53x43 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 18:46


  • 6533 Oljemålning
    Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, daterad 1976. O..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:48
  • 1155 Oljemålning
    Josef Helmut Schilhabel. Signerad, "Windmuhle". Ol..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:06
  • 1154 Oljemålning
    Josef Helmut Schilhabel. Signerad, Vattendrag. Olj..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:21
  • 1010 Oljemålning
    Josef Lindskog (1885-1964), Sverige. Kustmotiv. Si..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:31
  • 1410 Oljemålning
    Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:40
  • 1203 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, stug..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:51
  • 1049 Oljemålning
    Lino Capri. Signerad. Olja på duk, kustmotiv, 39x46cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:32
  • 3017 Oljemålning
    Maria Röhl (1801-1875), Sverige. Damporträtt. Sign..//
    Utrop: 3.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:46
  • 1390 Oljemålning
    Mats Sandeberg (f. 1939), Sverige. Stockholm sluss..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:54
  • 1412 Oljemålning
    Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Paris. Signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:47
  • 1362 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Älvlandskap. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:27
  • 1396 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, Signera..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:18

    3021 Oljemålning

    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 19:53


  • 1452 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka. Olja ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:57
  • 1080 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:34
  • 1400 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad ALF, -57, "Modell..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:15
  • 1016 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Sjögren, skeppsho..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:38
  • 1156 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Budapest. Olja p..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:33
  • 1352 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskeläge. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:14
  • 1245 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Hästekipage. Olj..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:23
  • 1157 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kanalmotiv. Olja..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:31
  • 1011 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kustmotiv. Olja ..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:45
  • 6600 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:05
  • 6595 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:29
  • 6601 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Fiskare. Olja på..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:07

    3061 Oljemålning

    Emile Tabary (1857-1927), Frankrike. Parkmotiv med herre. Signerad. Olja på pappannå, 81x65 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 19:17


  • 1259 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 61x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:41
  • 1089 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 5..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:29
  • 1183 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Skridskoåkare. Signerad. O..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:47
  • 1444 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ubud, Bali, Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:36
  • 6055 Oljemålning
    Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Älv. Signerad,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:22
  • 6058 Oljemålning
    Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Fors. Signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:25
  • 6126 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:22
  • 1290 Oljemålning
    Paul Rickard. Signerad, fåglar. Olja på duk, 30x100cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:35
  • 3028 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:17
  • 6213 Oljemålning
    Per Åkered, fåglar. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:51
  • 1196 Oljemålning
    Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:51
  • 6406 Oljemålning
    Peter Schou (1844-1914), Danmark. Landskap med vil..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:25

    1196 Oljemålning

    Peter Adolf Persson (1862-1914), Sverige. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 46x63cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 20:51


  • 6123 Oljemålning
    Roberto Marshall (1849-1926), Storbritannien. Kust..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:56
  • 1441 Oljemålning
    Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:39
  • 6578 Oljemålning
    Signerad, Wahlström, Marin. Olja på pannå, 50x60 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:09
  • 3036 Oljemålning
    Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Cassis. Sign..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:43
  • 1135 Oljemålning
    Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Landskap med ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:41
  • 1206 Oljemålning
    Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:16
  • 1178 Oljemålning
    Toranzo C. Signerad, Havanna. Olja på duk, 59x79cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:23
  • 3038 Oljemålning
    Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a terg..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:33
  • 3037 Oljemålning
    Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a terg..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:47
  • 1286 Oljemålning
    Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Skogslandskap. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:22
  • 1149 Oljemålning
    Wilhelm Behm (1859-1934), Sverige. Signerad, lands..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:08
  • 1375 Oljemålningar
    2 st, Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Gotlandsmo..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:29

    3018 Oljemålning

    John Frazer, Signerad, landskap med gård. Olja på duk, 40x61 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 19:45


  • 1392 Oljemålningar
    2 st, Nils Birgersson, Landskap & Sagomotiv. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:51
  • 1429 Oljemålningar
    2 st, Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:01
  • Metropol Tipsar
  • 3028 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:17
  • 6406 Oljemålning
    Peter Schou (1844-1914), Danmark. Landskap med vil..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:25
  • 3017 Oljemålning
    Maria Röhl (1801-1875), Sverige. Damporträtt. Sign..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:46
  • 3061 Oljemålning
    Emile Tabary (1857-1927), Frankrike. Parkmotiv med..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:17
  • 3038 Oljemålning
    Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a terg..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:33
  • 3018 Oljemålning
    John Frazer, Signerad, landskap med gård. Olja på ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:45
  • 6533 Oljemålning
    Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, daterad 1976. O..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:48
  • 3021 Oljemålning
    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signera..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:53
  • 6123 Oljemålning
    Roberto Marshall (1849-1926), Storbritannien. Kust..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:56




Ladda ner broschyr