bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Curt Agge  Lars Bjönni Andersson  Oskar Bergman  Olle Bonniér  Emile Breysse  Ebba Calwagen-Hertel  Margareta Carlstedt  Gillis Cassel  Bengt Crantz  Erik Dahlgren  Philippe de Rougemont  Sigrid de Rougemont-Wahlström  Eric Detthow  John Rafael Ekelund  Edvin Valdemar Eliasson  Ferdinand Fagerlin  Tom Fahlroth  Ellen Favorin  Anders Fogelin  Carl Einar Figge Fredriksson  Karin Frostenson  Greta Gerell  Ulla Göransson  Gustav Grafström  Henry Gummery  Gunnar Hållander  Sven Hellström  Verner Holmquist  Tor Hörlin  Anna Jalpachik  Erik Jerken  Stig Jonzon  Alfhild Kallstenius-Åhman  Roland Kempe  Carl Köhler  Georges Laporte  Christian Björn Larsen  Tord Leander Engström  Ulf Lindberg  Olle Lindgren  Frans Lindström  Carl Månsson  Dan Martin  Maurice Moberg  Ivar Morsing  Lisa Netz  Severin Nilson  Nils Nixon  Lars Norrman  Åke Nothberg  Rolf Erling Nygren  Valdur Ohakas  Alf Olsson  Frank Olsson  Esse Ottosdotter  Julius Paulsen  Yrjö Penttilä  Johannes Ravn  Alexander Roos  Carl Abraham Rothstén  Karl Runert  Rune Söderberg  Björn Söderstedt  Oscar Stenvall  Julia Strömberg  Hans Walter Sundberg  Stig Thiderman  Curt Viberg  Bertil Wahlberg  Edgar Wallin  Lars Wellton  Berndt Wennström  Tore Wideryd  Sture Wikström
  • 3017 Oljemålning
    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej sig..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:48
  • 3020 Oljemålning
    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul R..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:20
  • 3019 Oljemålning
    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:17

    3002 Oljemålning

    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Sign EF. Olja på duk, 41x87 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:22


  • 7299 Oljemålning
    1700-tal, Landskap med ruin. Olja på duk, 39x31 cm
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 7416 Oljemålning
    2 st, Kattgränd, Södermalm, Stockholm. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:09
  • 7455 Oljemålning
    4 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:08
  • 3029 Oljemålning
    Adelsmän på gård. Signerad G Wright 1878. Olja på ..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:02
  • 7143 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Blockhusudden. ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:58
  • 7583 Oljemålning
    Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Kustparti, Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 7148 Oljemålning
    Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:09
  • 7088 Oljemålning
    Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. St..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:10
  • 6496 Oljemålning
    Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Landskap med ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 2278 Oljemålning
    Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. "Färg och form"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:58
  • 7296 Oljemålning
    Bernard B Hemy, Fiskare, signerad. Olja på duk, 51..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:28
  • 7177 Oljemålning
    Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsigna..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:23

    3020 Oljemålning

    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul Rubens, uppfodrad duk, ej signerad. Olja på duk, 91x123 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:20


  • 7329 Oljemålning
    Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på du..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7444 Oljemålning
    C Conti, signerad, Kust. Olja på pannå, 23x16 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:06
  • 7295 Oljemålning
    CA Schleisner, (Tillskriven), Man med mugg. Ej sig..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:29
  • 6396 Oljemålning
    Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:49
  • 7239 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Lars Forsell - ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 7237 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Modell. Signerad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35
  • 7591 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:48
  • 7592 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7235 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 7356 Oljemålning
    Carl Magnus Larsson. "Mälarstrand". Monogramsigner..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:13
  • 7129 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:14
  • 7094 Oljemålning
    Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43

    3019 Oljemålning

    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:17


  • 7146 Oljemålning
    Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:05
  • 7424 Oljemålning
    Dan Martin (1910-1999), landskapsmotiv. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:56
  • 7006 Oljemålning
    Ebba Calwagen-Hertel (1898-1969), Sverige. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:15
  • 3035 Oljemålning
    Edith Blight Tompson. Motiv från Skottland, "Isle ..//
    Utrop: 2.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:24
  • 7415 Oljemålning
    Elbendari, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:36
  • 3018 Oljemålning
    Elegant dam, 1600-tal, ej signerad. Olja på duk, 7..//
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:15
  • 3002 Oljemålning
    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Si..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:22
  • 3005 Oljemålning
    Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:57
  • 7495 Oljemålning
    Erik Dahlgren (1887-1971), Sverige. Beckholmen, St..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:31
  • 7150 Oljemålning
    Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7427 Oljemålning
    Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 6294 Oljemålning
    Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Tallar. Olj..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35

    3018 Oljemålning

    Elegant dam, 1600-tal, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:15


  • 7327 Oljemålning
    Frank Olsson (f. 1954), Sverige. Clear water, sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:14
  • 9026 Oljemålning
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, S..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    23 sept kl 18:29
  • 7302 Oljemålning
    Georges Laporte (1926-2000), Segelbåt. Olja på pan..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:24
  • 6235 Oljemålning
    Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Kustlandskap, s..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:40
  • 3012 Oljemålning
    Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. "Gröna äppl..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:54
  • 6018 Oljemålning
    Haine, signerad, studie. Olja på pannå, 82x46 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:22
  • 7066 Oljemålning
    Hans Walter Sundberg (f. 1922), Signerad H V Sundb..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 6093 Oljemålning
    Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landska..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:34
  • 7381 Oljemålning
    Hj Andersen, blommotiv. Olja på duk, signerad, 45x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:11
  • 7136 Oljemålning
    I Ebeling, blomsterstilleben, signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:48
  • 7599 Oljemålning
    Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Sittande kvinna. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:28
  • 7371 Oljemålning
    J Holmbäck, Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på pann..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:28

    3007 Oljemålning

    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -58, "Nordisk skiss". Olja på pannå, 30x40 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:35


  • 7298 Oljemålning
    James Townshend. Fiskare. Signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:56
  • 7376 Oljemålning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skogsmotiv. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:53
  • 7532 Oljemålning
    John Rafael Ekelund (1877-1946), Finland. "Vy över..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:47
  • 2382 Oljemålning
    Julia Strömberg (1851-1920), Landskap, signerad. 1..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:54
  • 7320 Oljemålning
    Julius Paulsen (1860-1940), Danmark. Disig stadsvy..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:04
  • 7601 Oljemålning
    Kabanof, Läsande kvinna, monogramsignatur. Olja på..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 3034 Oljemålning
    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:04
  • 7260 Oljemålning
    Karl Runert (1887-1958), Sverige. Södermotiv. Sign..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:43
  • 7431 Oljemålning
    Kopia, S Heijer. Signerad. Olja på duk, 54x90 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:33
  • 7575 Oljemålning
    Lajos Dobos, Man med pipa. Signerad, daterad -71. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:49
  • 6419 Oljemålning
    Landskap med figurer, Signerad. Olja på pannå, 29x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:46
  • 6237 Oljemålning
    Lars Bjönni Andersson (1940-2011), Sverige. Skärgå..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:42

    3034 Oljemålning

    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad. KF -83. Olja på duk, 140x110, Oramad

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:04


  • 7144 Oljemålning
    Lars Karlsson, signerad 1999, stilleben med sko. O..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:00
  • 5354 Oljemålning
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:07
  • 7206 Oljemålning
    Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Hus. Signerad. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:25
  • 7347 Oljemålning
    Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Ödehus Savue La..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:54
  • 6398 Oljemålning
    Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Komposition, signera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:51
  • 7411 Oljemålning
    Mänd Roman Kustavi, "Tulvaveed". Signerad, daterad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:09
  • 7271 Oljemålning
    Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Landskap m..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 6466 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "En frostig vin..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 6475 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "Valvbro", Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:18
  • 7576 Oljemålning
    Monogramsignerad MG, Djur. Olja på duk, 25x28
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:48
  • 7273 Oljemålning
    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:44
  • 7067 Oljemålning
    Nora Gröndal. Telemacos. Ej signerad. Olja på duk,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:40

    7273 Oljemålning

    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 116x89 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 19:44


  • 7071 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Björnjägarens hemkomst. Ko..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:42
  • 7435 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:12
  • 7318 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Clown med papegoja. Olja p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:57
  • 7340 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Damer & katt. Ej signerad...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:05
  • 7369 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Detaljskiss. Signerad Holm..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7095 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Allegori. Olj..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 7058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal, e..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7185 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, signerad. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:58
  • 7076 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal...//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7064 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Hästar. Signerad R Smith. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35
  • 7173 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Houses by the sea. Ej sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:35
  • 7196 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:49

    3017 Oljemålning

    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej signerad. Olja på duk, 40x32 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:48


  • 7539 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kustparti. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:48
  • 7558 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landsväg med hus. Signerad..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:59
  • 7540 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Gripsholms s..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:59
  • 7061 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad, datera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:30
  • 7440 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1905, Allé. Olja..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:50
  • 7005 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap. Ol..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:05
  • 7272 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med hus..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7502 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Fors. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:50
  • 7417 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Kustklippor. Olj..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43
  • 7374 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 90x..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7433 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7309 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:57

    5354 Oljemålning

    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på pannå, signerad. 55x74 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 19:07


  • 7490 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Västerås, Signerad, datera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:35
  • 3007 Oljemålning
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:35
  • 6517 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad OL, "..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:56
  • 7330 Oljemålning
    Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 3014 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Korsjö", 1935..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:59
  • 7428 Oljemålning
    Oskar Person, Stilleben. Signerad. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:43
  • 3028 Oljemålning
    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ball..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:39
  • 7073 Oljemålning
    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x5..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:44
  • 7156 Oljemålning
    Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:25
  • 7145 Oljemålning
    Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7127 Oljemålning
    Rune Söderberg (1915-1979), Sverige. Strand. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:08
  • 3036 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Motiv från Ha..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:48

    6093 Oljemålning

    Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landskap med bro och figurer. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 60x89 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 20:34


  • 7402 Oljemålning
    Signerad V Eller, kustlandskap, Estland. Olja på p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 7307 Oljemålning
    Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:18
  • 7355 Oljemålning
    Stefan Johansson, osignerad, "Ossy IV". Olja på du..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:35
  • 7147 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. "Öland". Signera..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:07
  • 7141 Oljemålning
    Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Spanien. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:54
  • 7128 Oljemålning
    Sture Wikström (1921-1993), Sverige. Signerad S Wi..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:11
  • 5326 Oljemålning
    Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Hus. Signerad, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:28
  • 7023 Oljemålning
    Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Kvinna. Signera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:47
  • 7199 Oljemålning
    Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Grind. Signerad, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:16
  • 7256 Oljemålning
    Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Björk..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:04
  • 7579 Oljemålning
    Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Stilleben. Sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:48
  • 7468 Oljemålning
    Törner, Kust. Signerad, daterad 06. Olja på duk, 8..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:23

    7073 Oljemålning

    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x59 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 18:44


  • 7492 Oljemålning
    Ulf Lindberg (f. 1936), Sverige. Äppelblom, signer..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7174 Oljemålning
    Ulla Göransson (f. 1944), Sverige. "Sommarrabatt"...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:36
  • 7497 Oljemålning
    Valdur Ohakas (1925-1998), kust, Signerad. Olja på..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:59
  • 7047 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, dat..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:42
  • 7051 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Stilleben. Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:42
  • 7531 Oljemålning
    Yrjö Penttilä (f. 1891), Finland. Landskap med sjö..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:09
  • 7366 Oljemålningar
    2 st, Lisbeth Sandvall, "Ett nära möte, & När tank..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:29
  • 6525 Träreliefer
    2 st, Edvin Valdemar Eliasson EWE (1924-1982), Sve..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:27
  • Metropol Tipsar
  • 7299 Oljemålning
    1700-tal, Landskap med ruin. Olja på duk, 39x31 cm
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 7330 Oljemålning
    Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 7073 Oljemålning
    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x5..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:44
  • 7076 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal...//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal, e..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7320 Oljemålning
    Julius Paulsen (1860-1940), Danmark. Disig stadsvy..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:04
  • 5354 Oljemålning
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:07
  • 7329 Oljemålning
    Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på du..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7355 Oljemålning
    Stefan Johansson, osignerad, "Ossy IV". Olja på du..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:35




Ladda ner broschyr