bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: JAG Acke  Caroline af Ugglas  Gunnar Allvar  Percy Bigland  Johan Bladh  Fanny Brate  Hugo Carlberg  Gustaf Carlström  Hans-Erik Eriksson  Ferdinand Fagerlin  Leopold Fare  Ivar Franke  Pege Hansson  Wilhelm Henning  Hadar Jönzén  Piri Kálmán  Frans Michael Kempe  Olle Lisper  Sixten Lundbohm  Ivar Morsing  Olof Walfrid Nilsson  Johan Ossian Andersson  Finn Pedersen  Thorvald Rygaard  Malva Schalek  Alfred Thörne  Oscar Törnå  Edgar Wallin  Bertil Widbrant  Alois Wierer  Gunnar Zetterström  Hugo Zuhr
  • 7109 Oljemålning
    A Erikson, Skärgård, signerad. Olja på duk, 33x40
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:19
  • 7111 Oljemålning
    Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Gård, signerad..//
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:29
  • 5353 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap, signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:55

    8001 Oljemålning

    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 18:36


  • 5040 Oljemålning
    Axel Erdmann, Mot Riddarholmen. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:16
  • 5178 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande gäs..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:33
  • 8012 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x7..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:18
  • 8008 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:18
  • 7085 Oljemålning
    E Engberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 45x54
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:44
  • 5208 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:31
  • 5206 Oljemålning
    Emelie Magnell. Stilleben, signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:28
  • 8002 Oljemålning
    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Monograms..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:53
  • 3175 Oljemålning
    Finn Pedersen (1944-2014), Danmark. Signerad, date..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:14
  • 7134 Oljemålning
    Fjällandskap, osignerad, märkt Romeny a tergo, ora..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:13
  • 4481 Oljemålning
    Guennadi Kalinitchenko, "Delilah, monogramsignerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:37
  • 5213 Oljemålning
    Guiseppe Tesa. Marknad. Signerad. Olja på duk, 23x..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:41

    8002 Oljemålning

    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Monogramsignerad, Porträtt av konstnärens syster Carolina Rydberg (1830-1888). Signerad, daterad 1860. Olja på duk, 31x24

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 18:53


  • 2074 Oljemålning
    Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:56
  • 5171 Oljemålning
    Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. "Eftermiddagsso..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:06
  • 5510 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:09
  • 7075 Oljemålning
    Helge Holmlund (1911-1989), Sverige. Brygga, signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:30
  • 7153 Oljemålning
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vinterafton, s..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:06
  • 8009 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad. ..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:08
  • 8001 Oljemålning
    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signer..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:36
  • 4047 Oljemålning
    Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Fjäll, signerad...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:55
  • 5078 Oljemålning
    Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiske..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:56
  • 5077 Oljemålning
    Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Lands..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:55
  • 4040 Oljemålning
    Karl Wendel, interiör, signerad. 1912. Olja på duk..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:44
  • 7103 Oljemålning
    Knut Janson (1882-1966), Landskap, signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:46

    8008 Oljemålning

    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x50 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 20:18


  • 7020 Oljemålning
    M Hellberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 50x61
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:33
  • 2037 Oljemålning
    Malva Schalek (1882-1944), Tjeckien. Signerad, dat..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:44
  • 8017 Oljemålning
    Marie-Louise Stolpe. Signerad, daterad 1893, "In M..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:50
  • 4067 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stilleben. Olja ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:44
  • 5211 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flickporträtt. "Odense 188..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:39
  • 5164 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Modell. Olja på ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:25
  • 4249 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. -98, sjö, Frankr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:09
  • 4251 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Skog. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:10
  • 7053 Oljemålning
    Olle Lisper (1913-1986), Sverige. Komposition. Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:53
  • 4372 Oljemålning
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Vinterlandskap. ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:36
  • 5509 Oljemålning
    Per Thorell. Signerad, daterad 64, Landskap, 38x75
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:08
  • 5110 Oljemålning
    Percy Bigland (1856-1926), England. Landskapsmotiv..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:55

    8012 Oljemålning

    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x73, signerad. Olja på duk

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 maj kl 20:18


  • 5151 Oljemålning
    Piri Kálmán (f. 1908), Ungern. Stadsvy. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:48
  • 4219 Oljemålning
    Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:01
  • 7226 Oljemålning
    Tyra Ohlsson, porträtt, signerad, 1917, Olja på pa..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:10
  • 5185 Oljemålning
    Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. "Marknad Kun..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:44
  • 5184 Oljemålning
    Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. Stadsmotiv G..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:43
  • 7252 Skål
    silver, CG Hallberg, 1929. Diameter: 18. Höjd: 9 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:14
  • Metropol Tipsar
  • 8001 Oljemålning
    JAG Acke (1859-1924), Sverige. Gossestudie. Signer..//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:36
  • 8017 Oljemålning
    Marie-Louise Stolpe. Signerad, daterad 1893, "In M..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:50
  • 8002 Oljemålning
    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Monograms..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 18:53
  • 4219 Oljemålning
    Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:01
  • 2074 Oljemålning
    Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 19:56
  • 8009 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad. ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:08
  • 5040 Oljemålning
    Axel Erdmann, Mot Riddarholmen. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:16
  • 8008 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:18
  • 8012 Oljemålning
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Figur, 92x7..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 maj kl 20:18




Ladda ner broschyr