bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Martin Åberg  Pelle Åberg  Ann-Mari Åfeldt  Ragnar Alyre  Anders Monsen Askevold  Elise Bergman  Louis Bourgeois-Borgex  Fanny Brate  Hugo Carlberg  Alfred Collin  Georg Fischhof  Jonas Fredén  Ryno Frieberg  Tage Gavik  Lauritz Haaland  Ivan Hoflund  Sophus Jacobsen  Anna Jalpachik  Robert Kitchen  Carl Köhler  Olavi Laine  Kjell Löwenadler  Axel Nilsson  Ruben Nilsson  Edvin Ollers  Karl Örbo  Dominik Pawlowski  Finn Pedersen  Ragnar Person  Axel Peter  Jan B Pospisil  Edward Rosenberg  Gustav Rudberg  Anshelm Schultzberg  Andreas Singdahlsen  Alain Thomas  Pieter Frederik van Os  Carl Gabriel Wadell  Bertil Wahlberg  Ellis Wallin  Alfred Wetterström  Donald William-Olsson
  • 6078 Olja/collage
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, "P. VI..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:13
  • 8024 Oljemålning
    + gouache. Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:11
  • 8138 Oljemålning
    2 st. H Österberg, landskap. Signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:45

    9029 Oljemålning

    Anders Monsen Askevold (1834-1900), Norge. Kor vid vattendrag. Signerad, daterad 1887. Olja på duk, 65x81 cm

    Utrop: 50.000 kr
    Pris just nu 39.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 20:05


  • 8200 Oljemålning
    A William, Landskap med hus. Signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:39
  • 9007 Oljemålning
    Alain Thomas (f. 1942), Frankrike. "Sultane au tur..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:52
  • 8343 Oljemålning
    Alfred Collin (1880-1944). Signerad, "Svolver Lofo..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:49
  • 8175 Oljemålning
    Alfred Wetterström (1863-1934), Marin. Signerad, O..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:05
  • 9029 Oljemålning
    Anders Monsen Askevold (1834-1900), Norge. Kor vid..//
    Utrop: 40.000 - 50.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:05
  • 8279 Oljemålning
    Andreas Singdahlsen (1855-1947), Norge, kopia efte..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:13
  • 8276 Oljemålning
    Ann-Mari Åfeldt (1924-2019), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:44
  • 6350 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:53
  • 8361 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:14
  • 7021 Oljemålning
    Anshelm Schultzberg (1862-1945), Stockholm. Signer..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:58
  • 9020 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Vintersjö, Sign..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:53
  • 8166 Oljemålning
    Axel Peter (1863-1942), Sverige. Stilleben, Signer..//
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:31

    9002 Oljemålning

    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown, Signerad. Olja på pannå, 71x60 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 20:49


  • 8355 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Blommande tr..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:32
  • 8430 Oljemålning
    Bror Belfrage, "Örn". Signerad, daterad 1942. Olja..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:33
  • 8429 Oljemålning
    Bror Belfrage, "Tjäder". Signerad, daterad 1946. O..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:27
  • 8087 Oljemålning
    Carl Gabriel Wadell (1865-1909), Sverige. Oscar II..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:54
  • 9031 Oljemålning
    Claus Schjöth. Signerad, daterad 1891, marin. Olja..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:59
  • 6072 Oljemålning
    Conny Ahlgren Monogramsignerad, C-WA. Olja på pann..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:05
  • 6073 Oljemålning
    Conny Ahlgren, Signerad C-WA. Olja på pannå, 73x91 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:06
  • 6070 Oljemålning
    Conny Ahlgren, skärgårdsbåt. Monogramsignerad. Olj..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:59
  • 6281 Oljemålning
    Dominik Pawlowski (f. 1956), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:58
  • 8173 Oljemålning
    Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. "Långv..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:12
  • 8416 Oljemålning
    E Olsson, Nytorget, signerad. Olja på duk, 64x72 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:59
  • 8032 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländskt land..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:41

    9030 Oljemålning

    Lauritz Haaland (1855-1938), Norge. Fiskebåt. Signerad, daterad 1924. Olja på duk, 64x48 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 19:49


  • 8095 Oljemålning
    Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:15
  • 6482 Oljemålning
    Elise Bergman (1842-1924), Sverige. Strandmotiv. M..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:23
  • 8426 Oljemålning
    Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Vårdag, Kastell..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:26
  • 8424 Oljemålning
    Erich Lamm. Signerad. Stockholm. Olja på duk, 54x6..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:12
  • 8203 Oljemålning
    Fartygsporträtt, "Achilles v Rostock", 37x44 cm. E..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:37
  • 9004 Oljemålning
    Finn Pedersen (1944-2014), Danmark. Bira line. Sig..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:18
  • 8275 Oljemålning
    G Neels-Hansson, sittande gumma, signerad. Olja på..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:44
  • 8176 Oljemålning
    G Sundberg, signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 29x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:02
  • 8246 Oljemålning
    Georg Fischhof (1859-1914), Österrike. Italienskt ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:45
  • 8143 Oljemålning
    Gittan Hasselqvist. Signerad, 1994. Olja på duk, 3..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:50
  • 5285 Oljemålning
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Sydländsk man..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:50
  • 8440 Oljemålning
    H Törnqvist, "Fyrmastade barken Passat", signerad...//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:04

    9026 Oljemålning

    Joos De Momper, hans efterföljare, Bergslandskap. Olja på duk, ej signerad, 55x44 ca

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 19:43


  • 8280 Oljemålning
    Henrik Heino. Fruktträd. Signerad H Heino. Olja på..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:24
  • 8030 Oljemålning
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. "Myrmaden, Vri..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:03
  • 8031 Oljemålning
    Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Kustlandskap me..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:29
  • 8438 Oljemålning
    Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. "Kvinnan på Boule..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:25
  • 9026 Oljemålning
    Joos De Momper, hans efterföljare, Bergslandskap. ..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:43
  • 8004 Oljemålning
    Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Båtar. Signerad. O..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:56
  • 9030 Oljemålning
    Lauritz Haaland (1855-1938), Norge. Fiskebåt. Sign..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:49
  • 6432 Oljemålning
    Lennart Liljeroos, Borgå Finland. Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:01
  • 9014 Oljemålning
    Louis Bourgeois-Borgex (1873-1959), Frankrike. Bou..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:46
  • 8423 Oljemålning
    Magnus Creutz, Stilleben, signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:42
  • 8182 Oljemålning
    Margit Birkholm, Blomsterstilleben, signerad. Olja..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:07
  • 8027 Oljemålning
    Markus Larsson, hans art, 1800-tal, Fors, ej signe..//
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:30

    9007 Oljemålning

    Alain Thomas (f. 1942), Frankrike. "Sultane au turban mauve". Signerad. Olja på pannå, 40x40 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 20:52


  • 8312 Oljemålning
    Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Signerad, år 19..//
    Utrop: 500 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:48
  • 8209 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. "Kvastmakarebacken". Signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:18
  • 8283 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fäbodar. Signerad Lykke, d..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:27
  • 8219 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fiskar. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:15
  • 8216 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. ..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:33
  • 9003 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, uppfod..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:52
  • 8210 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Reidar, Öland. Signerad, d..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:19
  • 4637 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Vahlgren 1900. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:23
  • 8109 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968, Vi..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:23
  • 8313 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. - 64, kompositio..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:42
  • 8394 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Skog. Olja på du..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:33
  • 8391 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Träd. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:44

    9015 Oljemålning

    Pieter Frederik van Os (1808-1892), Holland. Jaktmotiv. Signerad. Olja på duk, 41x61 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 19:07


  • 4478 Oljemålning
    Olavi Laine (f. 1922), stilleben, signerad. Olja p..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:02
  • 8273 Oljemålning
    Örnulv Wang. Signerad, daterad 1942, "Rondane". Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:22
  • 9002 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Clown, Signerad...//
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:49
  • 9015 Oljemålning
    Pieter Frederik van Os (1808-1892), Holland. Jaktm..//
    Utrop: 4.600 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:07
  • 5237 Oljemålning
    Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Landskap med st..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:07
  • 5244 Oljemålning
    Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:26
  • 5199 Oljemålning
    Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Stilleben. Sign..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:05
  • 7078 Oljemålning
    Ragnar Person (1905-1993), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:30
  • 5185 Oljemålning
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Sign..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:46
  • 6405 Oljemålning
    Ruben Nilsson (1893-1971), Sverige. Signerad, Fisk..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 20:08
  • 6029 Oljemålning
    Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:15
  • 8403 Oljemålning
    S Linder, motiv från Hunnebostrand. Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:53

    9031 Oljemålning

    Claus Schjöth. Signerad, daterad 1891, marin. Olja på duk, 69x112 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 januari kl 18:59


  • 8284 Oljemålning
    Sophus Jacobsen (1833-1912), Norge. Skog. Monogram..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:42
  • 7018 Oljemålning
    Tage Gavik (f. 1914), Sverige. Utsikt från Katarin..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:13
  • 8093 Oljemålningar
    2 st, Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:09
  • 7051 Oljemålningar
    2 st, Stockholmsmotiv. Signerade A Synnerholm, 194..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:18
  • Metropol Tipsar
  • 8087 Oljemålning
    Carl Gabriel Wadell (1865-1909), Sverige. Oscar II..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:54
  • 9031 Oljemålning
    Claus Schjöth. Signerad, daterad 1891, marin. Olja..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 18:59
  • 9015 Oljemålning
    Pieter Frederik van Os (1808-1892), Holland. Jaktm..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:07
  • 9026 Oljemålning
    Joos De Momper, hans efterföljare, Bergslandskap. ..//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:43
  • 8246 Oljemålning
    Georg Fischhof (1859-1914), Österrike. Italienskt ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:45
  • 9030 Oljemålning
    Lauritz Haaland (1855-1938), Norge. Fiskebåt. Sign..//
    Utrop: 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:49
  • 8343 Oljemålning
    Alfred Collin (1880-1944). Signerad, "Svolver Lofo..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:49
  • 9003 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt, 1700-tal, uppfod..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:52
  • 9020 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Vintersjö, Sign..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 jan kl 19:53




Ladda ner broschyr