bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Carl Anton  Yvonne Antoniou-Öhlund  Benno Arzt  Torbjörn Axelman  Kurt Carendi  Karl Cederberg  Pia Crafoord  Sten Ekendahl  Bengt Elde  Anita Erséus  Greta Falk-Simon  Leif Formgren  Bertil Gullander  Manne Hallengren  Henry Charles Heath  Emil Hellbom  Maja Holtermann-Bergh  Anna Jalpachik  Guennadi Kalinitchenko  Bruno Karlsson  Gudrun Key-Åberg  Carl Köhler  Christian Björn Larsen  Anne-Lie Larsson Ljung  Josef Emil Lémon  Bertil Lindecrantz  Monica Lorentzon  Bengt Malmquist  Mats Mason  Gunnar Mossberg  Severin Nilson  Svea Nyman  Bertil Öhlund  Simeon Öquist  Arvid Öström  Mai-Britt Palmroth  Henrik Roxström  Hartvig Schalin  Elsa Schultz-Moberger  Elsie Stenström  Eva Teorell  Ingegerd Torhamn  Roberto Torregiani  Ulf Trotzig  Nils Tydén  Ana Wilhelmson-Lagerman
  • 5053 Oljemålning
    1800-tal, Bottomley, Signerad. Olja på duk, 40x55,..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:19
  • 4306 Oljemålning
    1800-tal, Oidentifierad konstnär. Fjällsjö med val..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:22
  • 5590 Oljemålning
    Alexander Fraser sr, Signerad, interiör. Olja på d..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:31

    5119 Oljemålning

    Karl Cederberg (1861-1904), Sverige. Skogsbäck. Signerad, daterad -85. Olja på duk, 53x76 cm, yttermått inklusive ram: 78x102 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 18:27


  • 5311 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:47
  • 5307 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:36
  • 5301 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej s..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:34
  • 5298 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Mono..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:19
  • 5309 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:08
  • 5303 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:58
  • 5300 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:08
  • 5305 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:51
  • 5351 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:05
  • 5353 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:31
  • 5349 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:37
  • 5032 Oljemålning
    Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, bloms..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:36

    5590 Oljemålning

    Alexander Fraser sr, Signerad, interiör. Olja på duk, 30x40, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 20:31


  • 5321 Oljemålning
    Axel Andersson. Signerad, Landskap. Olja på pannå,..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:10
  • 5057 Oljemålning
    Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:06
  • 4099 Oljemålning
    Bengt Malmquist (1928-2013), Sverige. Komposition...//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:54
  • 5115 Oljemålning
    Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Signerad a tergo, O..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:09
  • 5516 Oljemålning
    Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:53
  • 4308 Oljemålning
    Bertil Gullander (1915-1999), Sverige, kvinna i ha..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:26
  • 5121 Oljemålning
    Bertil Lindecrantz (1926-1997), Sverige, Signerad...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:08
  • 5396 Oljemålning
    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. "Gestalt & Kol..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:42
  • 5395 Oljemålning
    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:54
  • 5120 Oljemålning
    Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad. Olj..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:49
  • 5052 Oljemålning
    Carl Anton (f. 1933), Sverige, "Storm i Skagerrak"..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:22
  • 5118 Oljemålning
    Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signe..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:38

    5052 Oljemålning

    Carl Anton (f. 1933), Sverige, "Storm i Skagerrak". Signerad, påskrift a tergo. Olja på duk, uppfodrad på pannå, ca 141x110 cm, yttermått inklusive ram: ca 153x120 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 18:22


  • 5081 Oljemålning
    Einar Vianden. Signerad, daterad 62, "Rofylld vand..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:05
  • 5401 Oljemålning
    Elsa Mårtensson, Gård, höns. Signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:45
  • 5036 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Ragva..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:29
  • 2039 Oljemålning
    Göran Eriksson, Servitris. Signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:45
  • 5354 Oljemålning
    Guennadi Kalinitchenko (f. 1949), Sverige. Olja på..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:24
  • 5397 Oljemålning
    Hartvig Schalin (f. 1890), Sverige. Landskap med g..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:46
  • 5071 Oljemålning
    Henrik Roxström (1899-1982), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:14
  • 4112 Oljemålning
    Henry Charles Heath (1829-1898), Storbritannien. L..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:52
  • 5541 Oljemålning
    Josef Emil Lémon (1895-1968), Sverige. Stilleben. ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:20
  • 5119 Oljemålning
    Karl Cederberg (1861-1904), Sverige. Skogsbäck. Si..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:27
  • 5142 Oljemålning
    Kurt Carendi (1905-1971), Sverige, barn. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:02
  • 5367 Oljemålning
    Leif Formgren (1936-1998), Sverige. "Trappan mot N..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:18

    5395 Oljemålning

    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -61. Olja på duk, 97x116, yttermått inklusive ram: 110x118 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 19:54


  • 4500 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige, Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:05
  • 5139 Oljemålning
    Mats Mason (1894-1983), Sverige, "Trettitalet", Si..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:44
  • 5105 Oljemålning
    Moje Hagren. Signerad, daterad 1917, stilleben. Ol..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:57
  • 5228 Oljemålning
    Monogramsignerad, F. J. Olja på duk, 90x120 cm, yt..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:24
  • 5399 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Äppelblom. Olja på duk, 60..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:45
  • 5144 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap. Ej signerad. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:36
  • 5454 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Lindström. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:29
  • 5073 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AL, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:22
  • 5072 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1927, Hu..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:24
  • 5507 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Pojke på stol. Ej signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:04
  • 5122 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Otero. Olja på pa..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:23
  • 5054 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kastellholmen. O..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:26

    5396 Oljemålning

    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. "Gestalt & Kolonn". Signerad, daterad 61. Utställd 1963 på Färg & Form. Olja på duk, 92x65 cm, yttermått inklusive ram: 94x67 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 20:42


  • 5460 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, väderkvarn. Olja..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:59
  • 5459 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sjöberg, väderkvarn. Signe..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:46
  • 5443 Oljemålning
    Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Komposition..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:58
  • 5111 Oljemålning
    Rune Qvarnström. Signerad, daterad 1976, "Skjulsta..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:39
  • 5230 Oljemålning
    Sign G Faltin, brusande hav. Olja på duk, 50x70, y..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:46
  • 5398 Oljemålning
    Signerad H Kärter, Landskap med hässjor. Olja på d..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:29
  • 5090 Oljemålning
    signerad W Persson, 1932, studie. Olja på pannå, 1..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:32
  • 4143 Oljemålning
    Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på duk, 65x112cm, y..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:25
  • 5070 Oljemålning
    Simeon Öquist (1868-1955), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:28
  • 5538 Oljemålning
    Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Stilleben. Sig..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:07
  • 5276 Oljemålning
    Torbjörn Axelman (f. 1932), Sverige. "Vildapeln bl..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:52
  • 5110 Oljemålning
    Tord Ljungström, monogramsignerad, 1960. Olja på p..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:07

    5516 Oljemålning

    Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -10, "Red Moon". Olja på duk, 90x120 cm, oramad

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    8 mars kl 19:53


  • 4302 Oljemålningar
    2 st, E G Tage. Signerade, Kust & Övralid, pannå, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:11
  • 5272 Oljemålningar
    2 st, Oluf Wolmer Jacobsen, Motiv från Ystad & Vik..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:05
  • 5325 Oljemålningar
    4 st, Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:33
  • 5109 Oljemålningar
    ett par, Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Sig..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:05
  • 5108 Oljemålningar
    ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, omk..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:13
  • 5369 Oljemålningar
    Oidentifierad konstnär. 2 st, Bali, ej signerade, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:37
  • Metropol Tipsar
  • 5396 Oljemålning
    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. "Gestalt & Kol..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:42
  • 5353 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:31
  • 5516 Oljemålning
    Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:53
  • 5395 Oljemålning
    Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 19:54
  • 5052 Oljemålning
    Carl Anton (f. 1933), Sverige, "Storm i Skagerrak"..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:22
  • 5590 Oljemålning
    Alexander Fraser sr, Signerad, interiör. Olja på d..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 20:31
  • 5119 Oljemålning
    Karl Cederberg (1861-1904), Sverige. Skogsbäck. Si..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 mars kl 18:27




Ladda ner broschyr