bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Bengt Åberg  Pelle Åberg  Benno Arzt  Oscar Brentzell  Bertil Bull Hedlund  Elise Goebeler  Robert Högfeldt  Tora Vega Holmström  Olle Idewall  Anna Jalpachik  Ragnar Johansson  John Johnson  Zoia Krukowskaja  Sven-Åke Lindengren (Ess-Å)  Gunnar Mossberg  Håkan Nyberg  Tycho Ödberg  Edvin Ollers  Boris Ottenberg  Arthur Percy  Charles Sjöholm  Waldemar Sjölander  Monica Wadsted  Harry Wichmann  Gunnar Zetterström  Hugo Zuhr
  • 2330 Oljemålning
    2 st, Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Sig..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:03
  • 2339 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:37
  • 2340 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Signe..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:38

    7003 Oljemålning

    Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm

    Utrop: 25.000 kr
    Pris just nu 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    25 november kl 19:50


  • 7003 Oljemålning
    Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Park på Öland. ..//
    Utrop: 20.000 - 25.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 19:50
  • 7004 Oljemålning
    Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskri..//
    Utrop: 4.600 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 20:02
  • 2272 Oljemålning
    Conny Ahlgren, Sverige. Pensel. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:49
  • 2042 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländsk kustb..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:45
  • 1510 Oljemålning
    Elise Goebeler (1847-1913), Tyskland. Flickporträt..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:54
  • 2344 Oljemålning
    Fedor Burkhardt (1854-1918), tillskriven. Skogland..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:03
  • 1455 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogram..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:19
  • 2426 Oljemålning
    John Johnson (1915-1968), Sverige. Motiv från Pari..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:16
  • 2154 Oljemålning
    Monica Wadsted (1940-2009), Sverige. Signerad. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:30
  • 1346 Oljemålning
    Oidentifierad Konstnär, komposition, Ej signerad. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:41
  • 4034 Oljemålning
    Oidentifierad Konstnär, Liggande modell. Ej signer..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:47
  • 4003 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal. Olja p..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:38

    7001 Oljemålning

    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Banjospelare. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    25 november kl 20:37


  • 2280 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Mallorca, Valdem..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:58
  • 7001 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Banjospelare. Si..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 20:37
  • 7002 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Interiör med kvi..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 19:01
  • 9006 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Mytologiskt ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:02
  • 2352 Oljemålning
    Sjögren, 1942, "högbergsgatan", 1942. Signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:40
  • 2471 Oljemålning
    Sven-Åke Lindengren (Ess-Å) (f. 1929), Sverige. "F..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 19:40
  • 8291 Oljemålning
    Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Möja. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:32
  • 2033 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Stadsbild, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:17
  • Metropol Tipsar
  • 9006 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Mytologiskt ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:02
  • 1455 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Landskap, monogram..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:19
  • 2344 Oljemålning
    Fedor Burkhardt (1854-1918), tillskriven. Skogland..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 18:03
  • 4003 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal. Olja p..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    18 november kl 20:38
  • 7004 Oljemålning
    Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskri..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 20:02
  • 7002 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Interiör med kvi..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 19:01
  • 7001 Oljemålning
    Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Banjospelare. Si..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 20:37
  • 7003 Oljemålning
    Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Park på Öland. ..//
    Utrop: 25.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    25 november kl 19:50




Ladda ner broschyr