bakg

KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick



Aktuella artister: Emil Åberg  Hans Bellmer  Waldemar Bernhard  Gösta Bohm  Leonardo Cremonini  Maurice Denis  Svenolov Ehrén  Georg Galmin  Lennart Glemme  Ruth Goldmann-Grosin  Ernst Hällgren  Gustaf Isander  Emil Johanson-Thor  Hermann Kätelhön  Thormod Larsen  Birgitta Liljebladh  Hasse Lindroth  Sven Ljungberg  Roberto Matta  Bert-Johnny Nilsson  Axel Östberg  Karin Persson  Lennart Roupe  Bertram Schmiterlöw  Pär Gunnar Thelander  Christine Thouzeau  Gérard Titus-Carmel  Philip von Schantz  Sven X-et Erixson  Anders Zorn
  • 4006 Etsning
    Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, mot..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:30
  • 3010 Etsning
    Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige, Stockhol..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:56
  • 3080 Etsning
    Emil Åberg (1864-1940), Sverige. Kungsholmsbron. M..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:57

    4006 Etsning

    Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 augusti kl 18:30


  • 1036 Etsning
    Hermann Kätelhön (1884-1940), Tyskland. "Der Dirig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:37
  • 3065 Etsning
    Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Motiv från Söde..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:22
  • 1209 Etsning
    Maurice Denis (1870-1943), Frankrike. Lénfant au t..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:04
  • 3009 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Engelbrektskyrkan. Motivet..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:31
  • 2163 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 16/100, studie. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:59
  • 9090 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Vid Rosendal, Kgl. Djurgår..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:33
  • 2077 Etsning
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. 7/310. Si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:27
  • 3093 Etsning
    Staffan Snidare, "Åsöberget", Akvarellerad. Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:44
  • 3094 Etsningar
    2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. 150 uppla..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:56
  • 3031 Etsningar
    3 st, Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Stockho..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:43
  • 3075 Etsningar
    3 st. Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:19
  • 2288 Färgetsning
    1800-tal, 32x28 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:35

    4116 Träsnitt

    2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 199/360. Motivet: 58x44 cm

    Utrop: 1.500 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 augusti kl 20:24


  • 3048 Färgetsning
    Artur Bengtsson, Hötorget. Motivet: 23x31 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:47
  • 2185 Färgetsning
    Christine Thouzeau (f. 1942), Frankrike. Signerad,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:38
  • 3124 Färggravyr
    efter C von Schele, Stockholms slott. Motivet: 13x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:42
  • 3091 Färggravyr
    Stockholms slott. Motivet: 27x41 cm
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:30
  • 3123 Grafiskt blad
    Stockholmia, 25x77 cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:41
  • 3069 Gravyr
    Gustaf Isander (1863-1929), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:56
  • 3096 Gravyr
    Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Motivet: ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:16
  • 2003 Gravyr
    Motivet: 22x50 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:28
  • 2251 Gravyr
    Stockholm, 21x31 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:25
  • 3098 Mapp med färgt..
    5 st, Georg Galmin (1915-1970), Sverige. "Gamla St..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:04
  • 4118 Träsnitt
    2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:27
  • 4116 Träsnitt
    2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:24

    2251 Gravyr

    Stockholm, 21x31 cm

    Utrop: 500 kr
    Pris just nu 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    26 augusti kl 19:25


  • 3011 Träsnitt
    2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockho..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:57
  • 3018 Träsnitt
    2 st, Waldemar Bernhard (1890-1965), Stockholmsmot..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:06
  • 2378 Träsnitt
    3 st, Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Motivet: 28..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:20
  • 2358 Träsnitt
    5 st, Torbjörn Zetterström, blommor
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:01
  • 3119 Träsnitt
    Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Söder Mälarstran..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:26
  • 3081 Träsnitt
    Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Hötorgsskrapa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:46
  • 2010 Träsnitt
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Ur "Jordpr..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:59
  • 3107 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:16
  • 3086 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:07
  • 3085 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:05
  • 3037 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:34
  • 3028 Träsnitt
    Waldemar Bernhard (1890-1965), Sverige. Stockholms..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:44

    3107 Träsnitt

    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -76,321/360, "Framför Berzelii park". Motivet: 36x58 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    26 augusti kl 19:16


  • Metropol Tipsar
  • 7008 Färgetsning
    Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, nu..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 57 dagar
    21 oktober kl 20:28
  • 4116 Träsnitt
    2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 20:24
  • 2251 Gravyr
    Stockholm, 21x31 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:25
  • 3107 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 19:16
  • 4006 Etsning
    Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, mot..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 augusti kl 18:30




Ladda ner broschyr