KONST / Litografier

Aktuella artister: Lasse Åberg  Mårten Andersson  Pär Andersson  Carl Anton  Hjalmar Asp  Kaj Bernstone  Maria Boczewska  Stig Claesson Slas  Svenolov Ehrén  Mikael Frygelius  Gösta Gustavson  Felix Hatz  Bert Håge Häverö  Mona Huss Walin  Ulrica Hydman-Vallien  Berndt-Rune Jäverbrant  Lars Jonsson  Christina Knall  Jorgo Krallis  Carl Larsson  Sven Lidberg  Lena A Linderholm  Reinhold Ljunggren  Jan Lundquist  Olle Martinsson  Lillan Michelin  Jan Naliwajko  Einar Nerman  Karl Gustaf KG Nilson  Pierre Olofsson  Johannes Olsson  Karl Axel Pehrson  Dénes Perger  Madeleine Pyk  Jan Rhodin  Gustav Rudberg  Elis Ryberg  Harald Sallberg  Charles Sjöholm  Ardy Strüwer  Yngve Svedlund  Ulf Wahlberg  Gösta Werner  Harry Wichmann  Sven X-et Erixson
  • 2149 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:20
  • 2187 Färglitografi
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    26 augusti kl 18:42
  • 3106 Färglitografi
    Utrop: 1.600 - 2.000 kr

    26 augusti kl 18:41

    4007 Färglitografier

    Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. 6 st. Ur "Bilder från Hembygden", mapp nr 3. Handkolorerade. "Kaffedrickarna", "Våsbo fäbodar", "Spelmannen", "Dans på Ybo gård", "Vinterdag vid Flugen", "Jägaren". Numrerade och signerade, 360-upplaga. Motivet: ca 26x22,5 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 15.500 kr

    26 augusti kl 18:34

  • 3015 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    26 augusti kl 19:43
  • 3074 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 20:58
  • 2033 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:59
  • 3088 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 18:44
  • 3087 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 18:41
  • 3082 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:04
  • 3073 Färglitografi
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 20:57
  • 3072 Färglitografi
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:55
  • 4361 Färglitografi
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    26 augusti kl 19:13
  • 2020 Färglitografi
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 18:17
  • 3117 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:24
  • 3122 Färglitografi
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 18:40

    3015 Färglitografi

    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, EA-upplaga, signerad, 37x52 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    26 augusti kl 19:43

  • 2199 Färglitografi
    Utrop: 100 - 600 kr

    26 augusti kl 18:11
  • 2219 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 20:52
  • 2017 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 18:13
  • 4014 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    26 augusti kl 18:52
  • 2099 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:21
  • 1031 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    26 augusti kl 18:39
  • 3025 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 20:00
  • 2012 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 18:01
  • 3032 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 augusti kl 20:15
  • 2098 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 20:19
  • 2097 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 20:17
  • 3056 Färglitografi
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 18:28

    4012 Färglitografi

    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, onumrerad, bär dedikation. Motivet: 23x17 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.200 kr

    26 augusti kl 20:22

  • 2305 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 20:33
  • 4011 Färglitografi
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr

    26 augusti kl 20:21
  • 4013 Färglitografi
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr

    26 augusti kl 20:24
  • 4012 Färglitografi
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr

    26 augusti kl 20:22
  • 3026 Färglitografi
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    26 augusti kl 20:03
  • 3108 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 19:17
  • 2161 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 19:54
  • 3111 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:57
  • 3033 Färglitografi
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 19:47
  • 4058 Färglitografi
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 18:16
  • 3034 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 18:41
  • 1405 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:02

    4013 Färglitografi

    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 13/20, med dedikation. Motivet: 30x20 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    26 augusti kl 20:24

  • 1034 Färglitografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 19:34
  • 2022 Färglitografi
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 18:20
  • 3027 Färglitografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 20:05
  • 3045 Färglitografier
    Utrop: 500 - 700 kr

    26 augusti kl 18:57
  • 3099 Färglitografier
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:05
  • 3105 Färglitografier
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:15
  • 2101 Färglitografier
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:23
  • 2184 Färglitografier
    4 st. Adalbert, 75-upplaga, oramade, 90x61 cm
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 18:34
  • 4007 Färglitografier
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 15.500 kr

    26 augusti kl 18:34
  • 3070 Grafiskt blad
    Utrop: 100 - 300 kr

    26 augusti kl 19:26
  • 3014 Grafiskt blad
    Knut Lindholm, Stockholm under Wasatiden, 58x97 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 18:28
  • 1394 Litografi
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 19:47

    4011 Färglitografi

    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, "Makulatur". Motivet: 19x27 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    26 augusti kl 20:21

  • 3040 Litografi
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 18:35
  • 3078 Litografi
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:53
  • 2016 Litografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 augusti kl 18:11
  • 3121 Litografi
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 18:39
  • 3064 Litografi
    Utrop: 100 - 300 kr

    26 augusti kl 20:19
  • 2146 Litografi
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:15
  • 2226 Litografi
    Världskarta, 73x103 cm
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    26 augusti kl 18:16
  • 3001 Litografier
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    26 augusti kl 18:37
  • 2204 Mapp
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 19:30
  • 2201 Mapp
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 18:16
  • 2100 Serigrafi
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:22
  • 4117 Träsnitt
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    26 augusti kl 20:26

    3106 Färglitografi

    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Gröna Lund", 302/360. Signerad, daterad 2000. Motivet: 46x38 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.500 kr

    26 augusti kl 18:41

  • Metropol Tipsar
  • 2305 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 20:33
  • 3014 Grafiskt blad
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 18:28
  • 4117 Träsnitt
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    26 augusti kl 20:26
  • 1031 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    26 augusti kl 18:39
  • 3106 Färglitografi
    Utrop: 2.000 kr

    26 augusti kl 18:41
  • 4013 Färglitografi
    Utrop: 2.600 kr

    26 augusti kl 20:24
  • 4011 Färglitografi
    Utrop: 2.600 kr

    26 augusti kl 20:21
  • 4012 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr

    26 augusti kl 20:22
  • 3015 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    26 augusti kl 19:43