bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Robert Benson  Ingegerd Beskow  Gideon Börje  Bertil Carlberg  Stig Claesson Slas  Uno Dewoon  Eric Hallström  Tomasz Holuj  Stig Kjellin  Christian Björn Larsen  Birger Lindberg  Jan Naliwajko  Ulla Nordenfelt  Thelma Aulio Paananen  Primus Mortimer Pettersson  Gustav Rudberg  Hans Viksten  Gösta von Hennigs  Reinhold von Rosen  Axel Wallert
  • 7301 Akvarell
    Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Häst och vagn, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:24
  • 8533 Akvarell
    Gideon Börje (1891-1965), Sverige. "Landskap i mot..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:35
  • 8187 Akvarell
    Gunnar Widholm (1882-1953), Sjöjungfrur. Motivet: ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:56
  • 7303 Akvarell
    Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Kust. Signer..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:27
  • 8511 Akvarell
    Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Träd, signerad...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:26
  • 8215 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Montmartre. Signerad, 33x2..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:09
  • 8214 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Skärgård, 19x25
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:08
  • 7307 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad. EW Copia, Flicka..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:32
  • 8538 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Trädgårdsmotiv med påfågel..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:44
  • 7331 Akvarell
    Original, "Karta öfver Ropsten", Karl Hallberg 186..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:05
  • 8212 Akvarell
    Reinhold von Rosen (1894-1961), Sverige. Signerad ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:04
  • 8504 Akvarell
    Sara Adolfson, Båt. Signerad. 63x50 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:18
  • 8055 Akvarell
    Thelma Aulio Paananen (f. 1931), Finland. 2001, I ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:49
  • 8230 Blandteknik
    Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. Modell, 28x22
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:19
  • 5029 Blandteknik
    Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Stilleben, Si..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:05
  • 8489 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:53
  • 8490 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:54
  • 8491 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:55
  • 7441 Blandteknik
    Japan, 32x47
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:10
  • 8591 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. Fåglar, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:35
  • 8188 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1914, Sto..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:07
  • 8135 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SS 1929, ..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:50
  • 8165 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Sign O Flygare, "Från Hvel..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:08
  • 8211 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad EE, komposition, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:05
  • 8195 Blandteknik
    RF Pettersson, Signerad -38, Pansarskeppet Gustaf ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:24
  • 8081 Blandteknik
    Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. "Präst i gränd mo..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:42
  • 7516 Blandteknik
    Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Spelande man. Motiv..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:48
  • 8134 Blyerts
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Porträtt. Mot..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 18:48
  • 8473 Collage
    Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Signerad ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:33
  • 8080 Färgkrita
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Sovande kvinna. ..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:38
  • 8488 Färgkrita
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. F..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:51
  • 8189 Gouache
    Thomas Walmesley (tillskriven), Lake scene in Kill..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:09
  • 7149 Kolteckning
    Lasse Persson, Komposition. Signerad, daterad -86...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:51
  • 7150 Kolteckning
    Lasse Persson, Signerad -86, Stilleben. Motivet: 4..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:53
  • 7113 Pastell
    Bertil Carlberg (1916-2003), Sverige. Par, signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:52
  • 8184 Pastell
    Ulla Nordenfelt (f. 1926), Sverige. Citroner, Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:37
  • 8185 Pastell
    Uno Dewoon (1909-1988), Sverige. Landskap med klip..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:54
  • 8742 Teckning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. 1852. Flickor, M..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:29
  • 8593 Tusch
    André Bouheret, Fåglarö, signerad. 54x45
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 19:38
  • 8234 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1975,43x52
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:31
  • 8164 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Nybrovike..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:04
  • Metropol Tipsar
  • 8488 Färgkrita
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. F..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:51
  • 8489 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Si..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:53
  • 8490 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition, Si..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:54
  • 8491 Blandteknik
    Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 november kl 20:55




Ladda ner broschyr