KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar

Aktuella artister: Hans Arnold  Bengt Carlberg  Erland Cullberg  Pietro Dalla Santa  Mats Ergon  Stig Fyring  Erik Jerken  C Göran Karlsson  Dieter Kunz  Carl Kylberg  Stig Larsson-St Clair  Frans Lindström  Monica Månsson  Gösta Nordblad  Gudmar Olovson  Tore Palm  Primus Mortimer Pettersson  Madeleine Pyk  Rolf Smedman  Gunnar Stålbrand  Agneta Swidén  Mikael von Essen  Sven X-et Erixson
  • 1293 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 20:14
  • 3062 Akvarell
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:15
  • 2025 Akvarell
    Utrop: 100 - 400 kr

    26 augusti kl 19:59

    2114 Blandteknik

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Signerad PMP, Sydländskt landskap. Motivet: 26x33 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    26 augusti kl 20:31

  • 3035 Akvarell
    Utrop: 300 - 1.000 kr

    26 augusti kl 18:16
  • 3116 Akvarell
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 20:23
  • 2216 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 19:48
  • 2442 Akvarell
    Herman Müller, Sjö med båtar, signerad. 1896,33x47 cm
    Utrop: 300 - 800 kr

    26 augusti kl 18:43
  • 2340 Akvarell
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:41
  • 3049 Akvarell
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 augusti kl 20:52
  • 2341 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:42
  • 2430 Akvarell
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    26 augusti kl 20:14
  • 2144 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 19:27
  • 3002 Akvarell
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    26 augusti kl 20:23
  • 3059 Akvarell
    R Reisner. Signerad, daterad 61, Gamla Stan, 30x23 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 18:52
  • 2015 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 18:09

    3127 Blandteknik

    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Djurgårdsfärjan, Signerad. Motivet: 23x17 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    26 augusti kl 18:13

  • 3066 Akvarell
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:24
  • 2013 Akvarell
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    26 augusti kl 18:03
  • 3118 Akvarell
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 20:25
  • 3115 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:22
  • 2018 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 18:14
  • 1020 Akvareller
    2 st G D Paul Raj, ca 35x50 cm. Signerad
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 18:36
  • 3029 Akvareller
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 19:46
  • 3097 Akvareller
    5 st, Ödberg, Stockholmsmotiv, ca 13x20 cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:46
  • 9265 Akvareller
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 augusti kl 19:49
  • 2289 Blandteknik
    Utrop: 100 - 600 kr

    26 augusti kl 18:37
  • 2050 Blandteknik
    Utrop: 300 - 700 kr

    26 augusti kl 20:00
  • 2371 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 20:16

    2430 Akvarell

    Monogramsignerad CL, 1869, Man på väg. Motivet: 13,5x10 cm

    Utrop: 1.500 kr
    Pris just nu 1.500 kr

    26 augusti kl 20:14

  • 2245 Blandteknik
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 20:31
  • 2009 Blandteknik
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 18:57
  • 2392 Blandteknik
    Hjalmar Lundberg, Skymning, signerad, 14x21 cm
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 18:36
  • 2237 Blandteknik
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 19:06
  • 2342 Blandteknik
    Utrop: 500 - 800 kr

    26 augusti kl 20:43
  • 2024 Blandteknik
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 19:58
  • 9288 Blandteknik
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 augusti kl 18:37
  • 3127 Blandteknik
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr

    26 augusti kl 18:13
  • 3004 Blandteknik
    Utrop: 100 - 300 kr

    26 augusti kl 18:52
  • 2114 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    26 augusti kl 20:31
  • 2011 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    26 augusti kl 18:00
  • 3021 Blyerts
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    26 augusti kl 19:42

    1397 Gouache

    Claude Georges, Abstrakt Landskap, utställd FFBK. Signerad, daterad -57,64x49 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    26 augusti kl 19:51

  • 3024 Blyerts
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 19:47
  • 3022 Blyerts
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    26 augusti kl 19:43
  • 3023 Blyerts
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 19:45
  • 3019 Blyerts
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    26 augusti kl 19:36
  • 3020 Blyerts
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 19:41
  • 1397 Gouache
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    26 augusti kl 19:51
  • 2258 Gouache
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    26 augusti kl 19:40
  • 2192 Gouache
    Wahlberg, kvinnohuvud, signerad, 24x31 cm
    Utrop: 300 - 600 kr

    26 augusti kl 18:51
  • 2373 Kolteckning
    Utrop: 100 - 300 kr

    26 augusti kl 20:19
  • 2200 Mapp
    parti diverse akvareller, Aasen
    Utrop: 100 - 500 kr

    26 augusti kl 18:13
  • 4030 Pastell
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    26 augusti kl 18:57
  • 2368 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna, 63x48 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    26 augusti kl 20:13

    2009 Blandteknik

    Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Frukter. Motivet: 22x28, signerad

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 1.100 kr

    26 augusti kl 18:57

  • 2186 Rödkrita
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 augusti kl 18:39
  • 2032 Teckning
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Tusch, 37x44 cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 augusti kl 20:59
  • 2051 Teckningar
    Utrop: 300 - 700 kr

    26 augusti kl 18:24
  • 2047 Teckningar
    Utrop: 300 - 700 kr

    26 augusti kl 19:09
  • 2021 Tusch
    Allan Friis, signerad -58 28x41 cm
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 augusti kl 18:19
  • 2162 Tusch
    Hiroshi Nakaema, kvinna, signerad, 48x63 cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 augusti kl 19:57
  • Metropol Tipsar
  • 2114 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    26 augusti kl 20:31
  • 2430 Akvarell
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    26 augusti kl 20:14
  • 3127 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr

    26 augusti kl 18:13
  • 2009 Blandteknik
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    26 augusti kl 18:57
  • 1397 Gouache
    Utrop: 2.000 kr

    26 augusti kl 19:51