KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar

Aktuella artister: Gerhard Albe  Ester Almqvist  Hildegard Berencreutz  Dorothy de Bock Porter  Larz Friberg  Hilda Heyman  Robert Kitchen  Nils Kreuger  Regina Kylberg  Lindorm Liljefors  Harald Lindberg  Eva Ljungdahl  Jonas Nilsson  Lars Norrman  Erna Ovesen  Hans Robert Pippal
  • 2482 Akvarell
    A E Howarth, Signerad, landskap med hus, 16x29 cm
    Utrop: 300 - 700 kr

    13 juli kl 18:48
  • 1124 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 20:10
  • 1091 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:41

    1008 Akvarell

    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen blir mogen och höger som skogen då gifter jag mig". Signerad, akvarell, 69x49cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    13 juli kl 19:21

  • 1118 Akvarell
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr

    13 juli kl 18:16
  • 1121 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 20:04
  • 7183 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 19:54
  • 1071 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    13 juli kl 20:48
  • 4301 Akvarell
    Utrop: 300 - 800 kr

    13 juli kl 18:34
  • 4303 Akvarell
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    13 juli kl 19:44
  • 4302 Akvarell
    Utrop: 600 - 1.000 kr

    13 juli kl 18:03
  • 4193 Akvarell
    Kina, 43x50 cm. Signerad
    Utrop: 500 - 800 kr

    13 juli kl 20:38
  • 4271 Akvarell
    Kina, Bambu, 68x32 cm. Signerad
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 20:26
  • 2486 Akvarell
    Kyrka, Skåne, ej signerad, 31x27 cm
    Utrop: 100 - 300 kr

    13 juli kl 19:59
  • 2209 Akvarell
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    13 juli kl 19:57
  • 4295 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:22

    3041 Pastell

    Hans Robert Pippal (1915-1998), Österrike. "Blick aus Steinhof, Wien". Signerad, daterad 1940. Pastell, 44x61 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    13 juli kl 19:31

  • 2515 Akvarell
    Utrop: 100 - 300 kr

    13 juli kl 20:36
  • 4151 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    13 juli kl 19:17
  • 4055 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:06
  • 1008 Akvarell
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr

    13 juli kl 19:21
  • 4325 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    13 juli kl 20:23
  • 1038 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:16
  • 4150 Blandteknik
    Utrop: 300 - 600 kr

    13 juli kl 19:40
  • 2391 Blandteknik
    Utrop: 300 - 700 kr

    13 juli kl 20:42
  • 4216 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 20:02
  • 2484 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:49
  • 4238 Blandteknik
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    13 juli kl 18:29
  • 4316 Blandteknik
    Utrop: 100 - 300 kr

    13 juli kl 19:06

    1118 Akvarell

    Ester Almqvist (1869-1934), Sverige. Signerad, daterad 1922, motiv från Florens, 32x22 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    13 juli kl 18:16

  • 4157 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1949,65x51cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:40
  • 4154 Blandteknik
    signerad, Loskine, st-jacque- grass, pannå, 27x44cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    13 juli kl 19:43
  • 4194 Kaligrafi
    Kina, Triptyk, ramens innermått: 35x80 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    13 juli kl 19:16
  • 3041 Pastell
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr

    13 juli kl 19:31
  • 1132 Pastell
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    13 juli kl 20:07
  • 4346 Pastell
    Utrop: 100 - 600 kr

    13 juli kl 18:19
  • 4195 Pastell
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 20:54
  • 4294 Teckning
    Utrop: 100 - 500 kr

    13 juli kl 18:18
  • Metropol Tipsar
  • 1008 Akvarell
    Utrop: 12.000 kr

    13 juli kl 19:21
  • 3041 Pastell
    Utrop: 4.000 kr

    13 juli kl 19:31
  • 1118 Akvarell
    Utrop: 4.000 kr

    13 juli kl 18:16