bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Lars Börjesson  Gunnar Brusewitz  Stig Claesson Slas  Kjell Henry Dahlberg  Hans Ernback  Curt Fors  Einar Forseth  Kerstin Frykstrand Westling  Marcel Genay  Ulf Greder  Eerik Haamer  Johan Fredrik Isberg  Ellen Jolin  John Jon-And  George Keyt  Per Landström  Gösta Larsson  Lasse Lindqvist  Frans Lindström  Roberto Matta  Juhan Nömmik  Bengt Nordquist  Lars Norrman  Thomas Prytz  Nils Rundgren Björnjägaren  Sten Sture Sandgren  Harald Skogsberg  Veronica Sofie  Alain Soucasse  Larissa Stenlander  Poul Ströyer  Dominyka Usvaiskaya  Mikael von Essen
  • 2048 Akvarell
    Alfred Boll, Signerad, "Yttersta tvärgränd", 42x62..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:33
  • 4245 Akvarell
    Britt Frykstrand, Stilleben med körsbär. Signerad...//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:05
  • 4232 Akvarell
    E Vitali, Munk som skalar lök. Signerad. Akvarell,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:44

    1018 Pastell

    Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, figurkomposition, 69x52, yttermått inklusive ram: 81x62 cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 20:31


  • 4219 Akvarell
    Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:49
  • 2009 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Parti från K..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:05
  • 2032 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad. Ak..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:03
  • 2014 Akvarell
    Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:04
  • 4383 Akvarell
    Kina, oramat löst blad, bladets mått: 41x34, akvar..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:28
  • 4249 Akvarell
    Kopia Efter Hägg, 25x35, yttermått inklusive ram: ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:36
  • 4123 Akvarell
    Lasse Lindqvist (1924-1998), Sverige. "Strandsiest..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:58
  • 4577 Akvarell
    Mikael von Essen (1895-1975), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 4169 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, Lan..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:58
  • 4281 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad "EJ", "Me..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:35
  • 4020 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad 1937, Marrakech, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:21
  • 4066 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Graham, 1895, kvi..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:41

    1003 Tusch

    George Keyt (1901-1993), Sri Lanka. Kvinnor. Signerad, daterad -72. Bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 32x43 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 20:31


  • 4376 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1800-tal, ej si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:08
  • 2068 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Stockholm. Signerad, akvar..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:55
  • 2045 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:50
  • 2046 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:13
  • 2042 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:04
  • 2044 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:40
  • 2043 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:49
  • 2041 Akvarell
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:22
  • 2005 Akvarell
    S Mjod. "Slussen mot söder 1906". Signerad, datera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:45
  • 3326 Akvareller
    2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signer..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:44
  • 3078 Akvareller
    2 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockh..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:59
  • 4118 Blandteknik
    10 st, Hans Ernback (1942-2013), Sverige. Komposit..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:08

    1012 Pastell

    Eerik Haamer (1908-1994), Sverige. Blomster. Signerad. Pastell, bildmått: 60x43cm, yttermått inklusive ram: 75x57cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 6.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:47


  • 4255 Blandteknik
    Aleah Koury. Signerad, Blandteknik, bildmått: 35x5..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:27
  • 4128 Blandteknik
    Curt Fors (f. 1935), Sverige. "Form och två askfat..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:18
  • 3015 Blandteknik
    Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Copper ox..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:24
  • 3007 Blandteknik
    Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Taste lik..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:24
  • 2080 Blandteknik
    Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:56
  • 4509 Blandteknik
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:52
  • 4198 Blandteknik
    Harald Skogsberg (1889-1980), Sverige. "Skrivvakt"..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:29
  • 7200 Blandteknik
    John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Restaurant". S..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:19
  • 4248 Blandteknik
    Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Signerad,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:12
  • 4247 Blandteknik
    Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:08
  • 4437 Blandteknik
    Kjell Henry Dahlberg (1948-2012), Sverige. Signera..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:43
  • 4029 Blandteknik
    Larissa Stenlander (f. 1960), Sverige. Katter. Sig..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:36

    7200 Blandteknik

    John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Restaurant". Signerad. Blandteknik på pannå, 28x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x66 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:19


  • 2076 Blandteknik
    Marcel Genay (f. 1929), Stockholm, 1976,50x64, ytt..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:07
  • 4465 Blandteknik
    Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. B..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:01
  • 1010 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av Carl XIV Johan..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:05
  • 3037 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, 60x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:06
  • 4292 Blandteknik
    Sven Delblanc, original till bok "Senecas död", Ch..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:12
  • 3400 Blandteknik
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad. Blandtekn..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:40
  • 4239 Blandteknik / ..
    Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Kult". Signera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:22
  • 4035 Blandteknik / ..
    Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Svarta lådan"...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:48
  • 4113 Collage
    Bengt Nordquist (f. 1917), Sverige. "Födelse". Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:30
  • 4080 Färgkrita
    Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Förlaga, Lands..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:27
  • 4132 Färgkrita
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kvinna, ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:32
  • 4133 Färgkrita
    Oidentifierad konstnär. Signerad, -53,32x40, ytter..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:01

    4509 Blandteknik

    Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, daterad 72, fåglar. Blandteknik, bildmått: 18x31cm, yttermått inklusive ram: 35x46cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 19:52


  • 4149 Fotografi
    Gunnar Forssell, efter Zorn, Midsommardans, stämpe..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:40
  • 4402 Gouache
    Sten Sture Sandgren (1894-1964), Sverige. Vinterla..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:33
  • 4107 Miniatyr
    omkring 1900, Elisabeth Czapek, Signerad, porträtt..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:39
  • 4372 Miniatyrer
    ett par, Damporträtt, yttermått inklusive ram: 15x..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:06
  • 4373 Miniatyrer
    ett par, Damporträtt, yttermått inklusive ram: 18x..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:59
  • 4180 Miniatyrmålning
    yttermått inklusive ram: 9,5x7
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:15
  • 4289 Pastell
    + bok, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Or..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:22
  • 1012 Pastell
    Eerik Haamer (1908-1994), Sverige. Blomster. Signe..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 6.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:47
  • 2015 Pastell
    Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. "Sjösättning"...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:21
  • 4145 Pastell
    Juhan Nömmik (1902-1975), Estland. Signerad, Lands..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:14
  • 4250 Pastell
    L Turja. Signerad, daterad 02,29x38, yttermått ink..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:06
  • 4535 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad 1903, Prins Carl ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:50

    4535 Pastell

    Oidentifierad konstnär. Signerad 1903, Prins Carl med Prinsessan Margaretha, yttermått inklusive ram: 50x70 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 20:50


  • 1018 Pastell
    Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, fi..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:31
  • 2049 Skissblock
    + oramade lösa blad, Per Landström (1910-1999), Sv..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:04
  • 4385 Teckning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kust, 20x29, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:32
  • 2040 Teckningar
    2 st, Tusch, Per Landström (1910-1999), Sverige. S..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:09
  • 2038 Teckningar
    2 st, Tusch, Per Landström (1910-1999), Sverige. S..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:37
  • 2039 Teckningar
    4 st blyerts, Per Landström (1910-1999), Sverige. ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:27
  • 2050 Teckningar
    Per Landström (1910-1999), Sverige. Oramade lösa blad
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:08
  • 4288 Tusch
    4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Sig..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:32
  • 1003 Tusch
    George Keyt (1901-1993), Sri Lanka. Kvinnor. Signe..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:31
  • 4252 Tusch
    Kerstin Frykstrand Westling (1901-1997), Sverige. ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:48
  • 4368 Tusch
    Lars Börjesson (1922-1999), Sverige. Träd. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:27
  • 4150 Tusch
    Lasse Lindqvist (1924-1998), Sverige. "Jag har skr..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:30

    4145 Pastell

    Juhan Nömmik (1902-1975), Estland. Signerad, Landskap. Bildmått: 31x38, yttermått inklusive ram: 54x60 cm

    Utrop: 1.500 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 september kl 18:14


  • 4155 Tusch
    Lasse Lindqvist (1924-1998), Sverige. "Midsommar"...//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:46
  • 4144 Tusch
    Lasse Lindqvist (1924-1998), Sverige. Signerad, 20..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:11
  • 4143 Tusch
    Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. "Bagdad Telefon..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:16
  • 4295 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Bokillust..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:48
  • 4298 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Originali..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:51
  • 2021 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:06
  • 2023 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:21
  • 2022 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:02
  • Metropol Tipsar
  • 2023 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:21
  • 4298 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Originali..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:51
  • 4535 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad 1903, Prins Carl ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:50
  • 1010 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av Carl XIV Johan..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:05
  • 4145 Pastell
    Juhan Nömmik (1902-1975), Estland. Signerad, Lands..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 18:14
  • 7200 Blandteknik
    John Jon-And (1889-1941), Sverige. "Restaurant". S..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:19
  • 4509 Blandteknik
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:52
  • 1012 Pastell
    Eerik Haamer (1908-1994), Sverige. Blomster. Signe..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 6.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 19:47
  • 1003 Tusch
    George Keyt (1901-1993), Sri Lanka. Kvinnor. Signe..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:31




Ladda ner broschyr