bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Aly Ben Salem  Birger Birger-Ericson  Hugo Carlberg  Otto Günther-Naumburg  John Haavs Johnson  Ange Hedenberg  Björn Hedlund  Doris Hennix  Olle Hjortzberg  Ellen Jolin  Ille Karl-Gösta Kippel  Endel Köks  Evy Låås  Bo Erik Lundqvist  Vadim Markin  Alessandro Rhodin  Harald Sallberg  Otto Rudolf Schatz  Nils Tirén
  • 4579 Akvarell
    + gravyr, Oidentifierade Konstnärer, motivet: 15x1..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:17
  • 4417 Akvarell
    Ange Hedenberg (f. 1932), Sverige. Man, 1982,20x17
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:18
  • 4052 Akvarell
    E Levertin, blomsterstilleben, -46, motivet: 34x49
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:30
  • 4263 Akvarell
    Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. 1916, Äng, Midso..//
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:12
  • 4054 Akvarell
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Modell, 1956,40x57
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:54
  • 2388 Akvarell
    John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Paris, 32x40
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:33
  • 4229 Akvarell
    Monogramsignerad, Johannes P Risberg, 1730-tal, 14..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:26
  • 4536 Akvarell
    Nettelbladt, Gosse, motivet: 23x19
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:23
  • 4468 Akvarell
    Odd Kroglund (1898-1996), "Fabulering over temaet ..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:21
  • 4264 Akvarell
    Otto Günther-Naumburg (1856-1941), Tyskland. Korsv..//
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:13
  • 4464 Akvarell
    Roger Martyn Pring, Terrass, motivet: 40x57
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:10
  • 4173 Akvarell
    Sign Ryssland, Marin, 1896, motivet: 19x27
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:15
  • 4074 Akvarell
    signerad, Komposition, motivet: 51x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:17
  • 5053 Akvareller
    17 st. Otto Rudolf Schatz (1900-1961), Österrike. ..//
    Utrop: 50.000 kr
    Just nu: 39.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:56
  • 4168 Akvareller
    5 st, Kina, motivet: 30x45 ca
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:21
  • 5039 Akvareller
    Otto Rudolf Schatz (1900-1961), Österrike. Kassett..//
    Utrop: 40.000 kr
    Just nu: 29.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:09
  • 4167 Bildrullar
    2 st, Kakemono, akvareller
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:20
  • 4164 Blandteknik
    2 st, Petagno III, Proveniens Bonhamns 1989, lösa ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:39
  • 4035 Blandteknik
    2 st. Erotiska motiv, 21x13
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:03
  • 4036 Blandteknik
    2 st. Erotiska motiv, 21x13
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:06
  • 4033 Blandteknik
    2 st. Erotiska motiv, motivet: 21x13
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:51
  • 4034 Blandteknik
    2 st. Erotiska motiv, motivet: 21x13
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:02
  • 4529 Blandteknik
    3 st, 30x21 & 83x62
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:59
  • 4538 Blandteknik
    3 st, Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Motivet:..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:27
  • 4076 Blandteknik
    Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. 1932, Påfå..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:19
  • 5017 Blandteknik
    Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. 22x27
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:40
  • 4528 Blandteknik
    Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. -86,68x49
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:57
  • 4163 Blandteknik
    David Wilde (1918-1974), Illustration till bokomsl..//
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:34
  • 4063 Blandteknik
    Doris Hennix (1908-1997), Sverige. -54, Modell, 51x31
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:50
  • 2074 Blandteknik
    Endel Köks (1912-1983), "Madrid", 1976,50x61
    Utrop: 2.400 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:57
  • 4084 Blandteknik
    Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. -4, i trädgå..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:40
  • 4423 Blandteknik
    Maurice Blanchard (tillskriven), ej signerad, Mont..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:32
  • 5008 Blandteknik
    Nils Tirén (1885-1935), Sverige. Lodjur, 1926,66x91
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:42
  • 4181 Blandteknik
    Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Monogramsign..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:33
  • 4224 Blandteknik
    Signerad I Lundqvist, 1929, damporträtt, 35x26
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:04
  • 2014 Blandteknik
    Thomasz Holuj (1947), Komposition, bladets mått: 5..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:20
  • 2446 Blandteknik
    Vadim Markin (f. 1960), Stockholmsmotiv, 70x100
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:33
  • 4570 Blyertsteckning
    Ille Karl-Gösta Kippel (1948-2011), Sverige. Eroti..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:16
  • 4426 Färgkrita
    Kopia, kustlandskap med träd, 27x48
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:38
  • 4166 Gouache
    Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Röker..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:10
  • 4024 Gouache
    Indien, Erotiskt motiv, 21x16,5
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:19
  • 4088 Gouache
    Oidentifierad konstnär, Vintermotiv, 40x50
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:51
  • 4530 Gouache
    Sign Aspelin, Interiör, motivet: 44x60
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:01
  • 4574 Häfte
    Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. "Lilla Moral" or..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:31
  • 2420 Pastell
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Vårmotiv, signerad,..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:06
  • 4307 Pastell
    Lengyel, Orientalisk interiör, signerad, 45x59
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:58
  • 4047 Pasteller
    2 st, L Smidt, 17x11 6 15x18
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:23
  • 4248 Sidenmålning
    Kina, motivet: 102x50
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:09
  • 4249 Sidenmålning
    Kina, motivet: 135x38
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:10
  • 4023 Teckningar
    18 st. Jaen Totti, Danses et Jeue, bladets mått: 3..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:07
  • 4361 Tusch
    Drottningholm, 38x80
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:40
  • 4569 Tuschteckningar
    3 st. Karl Staub, erotiska motiv, signerad. 22x17
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:12
  • Metropol Tipsar
  • 5053 Akvareller
    17 st. Otto Rudolf Schatz (1900-1961), Österrike. ..//
    Utrop: 50.000 kr
    Just nu: 39.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:56
  • 5039 Akvareller
    Otto Rudolf Schatz (1900-1961), Österrike. Kassett..//
    Utrop: 40.000 kr
    Just nu: 29.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:09
  • 5008 Blandteknik
    Nils Tirén (1885-1935), Sverige. Lodjur, 1926,66x91
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:42
  • 5017 Blandteknik
    Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. 22x27
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:40
  • 4173 Akvarell
    Sign Ryssland, Marin, 1896, motivet: 19x27
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:15
  • 2074 Blandteknik
    Endel Köks (1912-1983), "Madrid", 1976,50x61
    Utrop: 2.400 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:57
  • 4574 Häfte
    Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. "Lilla Moral" or..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 18:31




Ladda ner broschyr