bakg

KONST


    7028 Etsning

    Lars Lerin (f. 1954), Handkolorerad, Sverige. Signerad, numrerad 8/10, Daterad 2004, "YAZD". Motivet: 20x39cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:31


  • 6602 Affisch
    1960-tal, Frankrike, handboll, bladets mått: 39x59cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:30
  • 6653 Affischer
    2 st, offset, "Architettura nel paese dei Soviet",..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:26
  • 6247 Akryl
    Yngve Brothén (f. 1955), Sverige. Signerad a tergo..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:28
  • 6583 Akvarell
    Arthur Boll, Kustparti. Signerad. Motivet: 36x26 cm
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:33
  • 6546 Akvarell
    Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Utsikt. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:10
  • 6794 Akvarell
    Filip de Fossel, Landskap med figurer, oramat löst..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:05
  • 6274 Akvarell
    Maria Collisson (f. 1968), Sverige. Gris. Signerad..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6818 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholmsmot..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:16
  • 6837 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad HM. 15x19 cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:55
  • 6740 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Spanska trappan Rom, Sod 1..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:05
  • 4281 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Man. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6757 Akvarell
    Signerad Spina, Flodlandskap med berg i bakgrunden..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:06

    7011 Oljemålning

    Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, daterad -18, Pansarkryssare, Stockholm. Olja på duk, 50x60 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:34


  • 6661 Akvarell
    Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Skiss,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:34
  • 6148 Akvareller
    2 st, Kina/Japan, oramade lösa blad, bladets mått:..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:28
  • 4277 Akvareller
    2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:42
  • 7036 Blandteknik
    Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Monogramsignera..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:01
  • 4266 Blandteknik
    Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Triptyk, ba..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:25
  • 6287 Blandteknik
    Isse Hellsten. Signerad, "Bellmansgården". Motivet..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6286 Blandteknik
    Isse Hellsten. Signerad, "Waldemarsudde Oljekvarne..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:44
  • 6598 Blandteknik
    Ivo Katavio. Signerad, daterad 68. Motivet: 48x60cm
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:01
  • 6442 Blandteknik
    Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Signerad, 19..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6168 Blandteknik
    John Heijke. Signerad, daterad -90. Motivet: ca 24..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:57
  • 7024 Blandteknik
    Kolorerad etsning, Sohan Qadri (1932-2011), Indien..//
    Utrop: 4.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6822 Blandteknik
    Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, kompo..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:43

    7065 Oljemålning

    Aleksandra Egorovna Makovskaja (1837-1915). Flickor med gäss. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, ca 15,5x22,5cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    14 december kl 19:10


  • 6616 Blandteknik
    Marc Rayner (f. 1959), Australien. Signerad, dater..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:02
  • 6728 Blandteknik
    Max Hänger, porträtt, Signerad, 37x30 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:25
  • 6717 Blandteknik
    Monogramsignerad GJK, Ubåten USS Monitor, 14x19 cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:49
  • 4614 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Mo..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48
  • 4613 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Mo..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6791 Blandteknik
    Tyra Kleen (1874-1951), Sverige. Porträtt. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:43
  • 6769 Blandteknik / ..
    Alve Nordenhielm (f. 1930), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:45
  • 6779 Blyerts
    2 st, Eva Lindfors, Hundar, 1954. Signerade. Motiv..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:26
  • 6772 Blyerts
    Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. Med text..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:20
  • 6510 Blyerts
    Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Landskap. S..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:22
  • 7063 Blyerts
    Per Nicolaus Skum (1928-1995), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:03
  • 7035 Carborundumets..
    Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurkomposi..//
    Utrop: 3.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:02

    7070 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. 1600-tal, Jesus och Maria Magdalena, duk på pannå, ej signerad, 80x70 ca

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:37


  • 6386 Etsning
    Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Sittande kvinna..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:46
  • 6108 Etsning
    Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Falk. Signerad..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:59
  • 7028 Etsning
    Lars Lerin (f. 1954), Handkolorerad, Sverige. Sign..//
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:31
  • 6726 Etsning
    Stadsport, 1800-tal, HR 1886,27x18 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:55
  • 6111 Etsning
    Sven Bunnel (1929-2004), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:09
  • 6186 Etsning
    Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:12
  • 6441 Etsningar
    2 st, Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:31
  • 4031 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:00
  • 6002 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:56
  • 4030 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:53
  • 6001 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:22
  • 4041 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:32

    7060 Oljemålning

    Robert Wilhelm Ekman (1808-1873), Porträtt av konstnären Carl-Johan Sjöstrand. Signerad, med dedikation, uppfodrad duk, 57x48 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:17


  • 6210 Färgetsningar
    3 st, Disney, Mickey Mouse. Signerad, numrerad 500..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:12
  • 2553 Färgetsningar
    3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Tr..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:43
  • 3164 Färgkrita
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Neglinge gård,..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:37
  • 7020 Färglitografi
    Adolf Born (1930-2016), Tjeckien. Signerad, numrer..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:13
  • 6508 Färglitografi
    Albert Engström (1869-1940), Sverige. Kräftor kräv..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:20
  • 6134 Färglitografi
    Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Komposition..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:49
  • 6169 Färglitografi
    Alwa Hgela, komposition med ett ägg. Signerad, bla..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:38
  • 6643 Färglitografi
    Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:40
  • 6282 Färglitografi
    Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:51
  • 6494 Färglitografi
    CO (Carl-Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Signer..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:38
  • 6708 Färglitografi
    Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48
  • 6707 Färglitografi
    Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:31

    7066 Oljemålning

    Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Gustav II Paviljong Haga Slott. Signerad, Duk uppfodrad på pannå, 28x22

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:39


  • 6303 Färglitografi
    Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:20
  • 6167 Färglitografi
    Erik Olson, komposition med huvuden. Signerad, num..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:55
  • 6166 Färglitografi
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ve..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:22
  • 4271 Färglitografi
    Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Stockholmsmotiv...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:32
  • 6300 Färglitografi
    Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épre..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:44
  • 6172 Färglitografi
    Jean-Luc Santeé. Signerad, numrerad 21/30. Motivet..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:05
  • 6278 Färglitografi
    Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:42
  • 4132 Färglitografi
    Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 6165 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:59
  • 6344 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:11
  • 6345 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:12
  • 6346 Färglitografi
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:42

    6646 Skulptur

    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbres / De två träden. Kallbrons (konstmassa). Signerad, Höjd: 27 cm med sockel

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:20


  • 6233 Färglitografi
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:49
  • 6705 Färglitografi
    Marc Guyard. Signerad, numrerad 36/75, daterad 198..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:53
  • 6289 Färglitografi
    Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:08
  • 6284 Färglitografi
    Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:28
  • 6291 Färglitografi
    Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:55
  • 6236 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Kustmotiv från Bohuslän. S..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:45
  • 6173 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 242/360..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:26
  • 6829 Färglitografi
    Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:20
  • 6235 Färglitografi
    Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:47
  • 6208 Färglitografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:19
  • 6209 Färglitografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:34
  • 6675 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:43

    7020 Färglitografi

    Adolf Born (1930-2016), Tjeckien. Signerad, numrerad 30/70. Motivet: 38x54,5 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:13


  • 6092 Färglitografi
    Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt från e..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:53
  • 6088 Färglitografi
    Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Handkolorerad. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:22
  • 6170 Färglitografi
    Tony Peppas. Signerad EA-upplaga, numrerad 24/40. ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:40
  • 6135 Färglitografi
    Wassily Kandinsky, efter. "Variegation in the tria..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:34
  • 6619 Färglitografier
    1st mapp, 10 st litografier med båtmotiv. Oramade ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:17
  • 6283 Färglitografier
    2 st, Mari Söderlund. Signerad, 325-upplaga. Motiv..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:01
  • 6174 Färglitografier
    3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:34
  • 6505 Glasskulpturer
    4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter:..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:17
  • 6158 Glastavla
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GL-89, tr..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:44
  • 4129 Gouache
    Kristina Elander (f. 1952), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:57
  • 6509 Grafiskt blad
    efter Pablo Picasso, ej signerad, 64x47 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:32
  • 6526 Grafiskt blad
    Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad. Motivet..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:27

    7021 Skulptur

    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drake, Gustavsberg. Längd: 11,5. Höjd: 8 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 5.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:45


  • 6248 Handkolorerad
    Signerad. Motivet: 22x30cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:41
  • 6766 Kolteckning
    Johan Krouthén (1858-1932), (tillskriven), Sjökapt..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:54
  • 6752 Kopparstick
    Efter Claude Le Lorrain, Der Abend. Motivet: 47x61cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:06
  • 6750 Kopparstick
    Efter Claude Le Lorrain, Der Morgen, 47x61cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:56
  • 6753 Kopparstick
    Efter Paul Rubens, Ej signerad, Korsfästelsen, 60x..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:38
  • 6062 Litografi
    efter Pablo Picasso, numrerad 303/500. Ej signerad..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:13
  • 6295 Litografi
    Göran Nilsson. Signerad, numrerad 52/385. Motivet:..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:34
  • 6606 Litografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, bladets mått: 61..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:12
  • 6700 Litografi
    Porträtt av André Oscar Wallenberg. Ej signerad. M..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:07
  • 6450 Litografier
    4 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Sign..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:18
  • 6620 Litografiska b..
    18st, Fåglar, efter mon brick. Ej signerad. Ej sig..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:52
  • 7069 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Batalj, främre orienten, ej signer..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:21

    7064 Oljemålning

    Eglon Hendryk van der Neer, (hans art), 1600-/1700-tal, damporträtt, ej signerad. Olja på pannå, 28x22 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:36


  • 6785 Oljemålning
    1700-/1800-tal, motiv från antiken, ej signerad. O..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:40
  • 6733 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Stall, Monogramsignerad. Olja på p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:33
  • 6754 Oljemålning
    1800-tal, Kapten, Olja på plåt, 34x30 cm. Ej signe..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:27
  • 6748 Oljemålning
    1800-tal, Man till häst, ej signerad. Olja på pann..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:48
  • 6763 Oljemålning
    1800-tal, Mor & Barn. Ej signerad. Olja på pannå, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:01
  • 6585 Oljemålning
    1800-tal, Signerad Clay, Marin. Olja på duk, 30x40 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:52
  • 4457 Oljemålning
    1800-tal, Stilleben, ej signerad. Olja på duk, 28x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:53
  • 6187 Oljemålning
    A Lützen. Signerad, landskap. Olja på duk, 39x48cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:33
  • 6605 Oljemålning
    Acke Sjöstrand (1875-1927), Katedral. Olja på pann..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:03
  • 6623 Oljemålning
    Acke Sjöstrand (1875-1927), Mallorca. Signerad. Ol..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:09
  • 7065 Oljemålning
    Aleksandra Egorovna Makovskaja (1837-1915). Flicko..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 19:10
  • 6625 Oljemålning
    Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. (tillskriven..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:35

    4262 Rotogravyrer

    2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, numrerad 44/100 respektive 94/100, daterad 1954. Motivet: 28x22 cm

    Utrop: 6.500 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:20


  • 6683 Oljemålning
    Algot Ringström (1876-1956), Sverige. Skärgård. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:29
  • 7068 Oljemålning
    Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Kvinna på serve..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:23
  • 6741 Oljemålning
    Alvin Stöhr (1874-1941), stilleben. Signerad, date..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:49
  • 4260 Oljemålning
    Ann-Mari Åfeldt (1924-2019), Sverige. "Två", Signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:19
  • 6443 Oljemålning
    Arvid Nilsson. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6856 Oljemålning
    Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, Björk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:31
  • 6758 Oljemålning
    Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. "Foresta" Li..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:43
  • 6568 Oljemålning
    Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Månsken, Sig..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:34
  • 6087 Oljemålning
    Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Signerad. Up..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:54
  • 7058 Oljemålning
    Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. Skärgård. Signe..//
    Utrop: 3.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:33
  • 6305 Oljemålning
    Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Den it..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:21
  • 6331 Oljemålning
    Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Strand..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:33

    7022 Oljemålning

    Eléna Michéew (1899-1972), Sverige. Näckrosor. Signerad E Michéew -42. Olja på duk, 120x140 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:21


  • 6743 Oljemålning
    Berit Ring. Signerad a tergo, 1954. Olja på pannå,..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:57
  • 6086 Oljemålning
    Berit Stenlund (f. 1943), Sverige. "Lön för mödan"..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:03
  • 6084 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:01
  • 6777 Oljemålning
    Bertil Weström (f. 1928), Sverige. Hamn. Signerad...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:14
  • 7023 Oljemålning
    Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Spansk Husg..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:19
  • 6455 Oljemålning
    Brita af Klercker (1906-2001), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:27
  • 6787 Oljemålning
    Carl Edward Hallberg (1855-1940). Signerad, datera..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:38
  • 6629 Oljemålning
    Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Vinter Stockholm...//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:08
  • 6780 Oljemålning
    Carl Hallström (1850-1929), Skymningslandskap. Sig..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:23
  • 6690 Oljemålning
    Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. (tillskr..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:18
  • 4126 Oljemålning
    Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogram..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:56
  • 6597 Oljemålning
    Carl-Johan Sjöstrand, par. Signerad a tergo. Olja ..//
    Utrop: 500 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:24

    7047 Skulptur

    Jeff Koons (f. 1955), efter, "Balloon Dog". Magentafärgad harts / zinklegering. Numrerad 311/999 under fot, certifikat, Editions Studio. I originalförpackning. Höjd: ca 29 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:36


  • 6747 Oljemålning
    Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Hamn, Signerad,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:05
  • 6608 Oljemålning
    E. Persson, "Stockholms rådhus från kungsklippan" ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:19
  • 6156 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stilleben med f..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:55
  • 7064 Oljemålning
    Eglon Hendryk van der Neer, (hans art), 1600-/1700..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:36
  • 4377 Oljemålning
    Einar Palme (1901-1993), Sverige. "Wallenbergs vil..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:00
  • 7022 Oljemålning
    Eléna Michéew (1899-1972), Sverige. Näckrosor. Sig..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:21
  • 6774 Oljemålning
    Elena Sivertzen Falk, Skymning. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:51
  • 6744 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:20
  • 6745 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:18
  • 6706 Oljemålning
    Emil Abrahamsen, Hässjor. Signerad, daterad 1897. ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:19
  • 3484 Oljemålning
    Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Militärer, Sign..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:32
  • 6572 Oljemålning
    Erik Kinell (f. 1912), Sverige. Stilleben, Uppfodr..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:11

    7024 Blandteknik

    Kolorerad etsning, Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Signerad, 2/9,26/55, Motivet: 29x29cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:10


  • 6565 Oljemålning
    Fritz Lindström, Visby, signerad a tergo. Olja på ..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:25
  • 6063 Oljemålning
    Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 6064 Oljemålning
    Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:44
  • 6615 Oljemålning
    Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. "Djurgården". ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:55
  • 6710 Oljemålning
    Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. "Sittande fi..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:04
  • 4119 Oljemålning
    Gustaf Sjöberg. Signerad. Olja på pannå, "motiv fr..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:59
  • 6735 Oljemålning
    Gustav Bjurström. Signerad, daterad 1888, Insjölan..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:30
  • 6716 Oljemålning
    H Lepik, Signerad, stilleben. Olja på pannå, 30x25 cm
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:15
  • 6306 Oljemålning
    H Schultsberg, Vinterhav, Signerad. Olja på duk, 3..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:52
  • 6847 Oljemålning
    Halvar Halvorsen, Signerad. Olja på duk, 49x68 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:15
  • 6746 Oljemålning
    Harry Harryan (1895-1948), Sverige. Kustlandskap. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:22
  • 6271 Oljemålning
    Hasse Froom (f. 1938), Sverige. "Lofoten", Signera..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:39

    7046 Skulptur

    Jeff Koons (f. 1955), efter, "Balloon Dog". Rödfärgad harts / zinklegering. Numrerad 376/999 under fot, certifikat, Editions Studio. I originalförpackning. Höjd ca 29 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:35


  • 7049 Oljemålning
    Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Norrländskt l..//
    Utrop: 4.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:55
  • 6618 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "AnaCapri". ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:07
  • 6626 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "Mallorca". ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:47
  • 6600 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Fiskförsälje..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:11
  • 6684 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Kyrka, Signe..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:13
  • 6725 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Mallorca. Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:54
  • 6630 Oljemålning
    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Skånegård. S..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:58
  • 6761 Oljemålning
    Henrik Hillbom. Signerad, daterad -06, Bät på flod..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:35
  • 6631 Oljemålning
    Hjalmar Linde (1864-1948), "Visby". Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:22
  • 7073 Oljemålning
    Ida Gisiko-Spärck (1859-1940), "Från Stockholms sk..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:12
  • 6041 Oljemålning
    Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. "Genesarets ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:53
  • 6040 Oljemålning
    Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Kustklippor...//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:36

    7049 Oljemålning

    Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Norrländskt landskap. Signerad, ngt otydlig signatur. Olja på papp, uppklistrad på pannå, ca 34x44,5 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:55


  • 6451 Oljemålning
    Ingrid Nordström (1933-2004), Sverige. "Granatäppl..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:14
  • 6453 Oljemålning
    Ingrid Nordström (1933-2004), Sverige. Kvinna. Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:10
  • 6571 Oljemålning
    Iwan Hedlund, Kust. Signerad, daterad 1913. Olja p..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:49
  • 7076 Oljemålning
    Jan Michiel Ruyten (1813-1881), Kustmotiv med fisk..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:46
  • 6588 Oljemålning
    Johan Nyberg, Kust. Signerad, 1933. Olja på duk, 3..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:17
  • 7067 Oljemålning
    Johannes Martin Grimelund (1842-1917), Marin. Sign..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:24
  • 6674 Oljemålning
    John Forslund, Arholma. Signerad, daterad 24/6 190..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:14
  • 4279 Oljemålning
    John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Strandväxt". ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:44
  • 7057 Oljemålning
    Julius Granberg (1859-1936), Sverige. "Lilla Belgv..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:31
  • 6273 Oljemålning
    Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ridande ekip..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:39
  • 6130 Oljemålning
    Karl Abel, landskap. Signerad. Olja på pannå, 60x7..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:49
  • 6085 Oljemålning
    Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Flicka, Signera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:44

    7023 Oljemålning

    Björn Hallström (1916-1982), Sverige. "Spansk Husgrupp III". Signerad, daterad -52, duk. Olja på pannå, 32x40 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 20:19


  • 4482 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48
  • 6722 Oljemålning
    Lars Falk, Landskap. Signerad. Olja på pannå, 23x3..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:03
  • 7011 Oljemålning
    Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:34
  • 6714 Oljemålning
    M Soutine. Signerad, Paris. Olja på duk, 42x30 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:17
  • 6039 Oljemålning
    Matt W Huggins, Stilleben. Signerad. Olja på pannå..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:16
  • 6506 Oljemålning
    Nils Fredriksson, "Flicka i röd blus", Signerad. O..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:25
  • 6507 Oljemålning
    Nils Fredriksson, Signerad, stilleben. Olja på pan..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:43
  • 6381 Oljemålning
    Nino, Pigalle, Paris. Olja på duk, signerad, 22x31 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48
  • 7070 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1600-tal, Jesus och Maria ..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:37
  • 6662 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1700-tal, uppfodrad duk. O..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:26
  • 6790 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, figurer vid vatt..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:25
  • 6720 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Fredriksborg, ej..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:40

    6136 Serigrafi

    Piet Mondrian (1872-1944), Holland, efter. Komposition. Tryckt signatur PM 32. Bladets mått: 59,5x59,5 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:02


  • 6764 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Jaktstilleben, e..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:33
  • 6687 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Man med slaglåsg..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:11
  • 6788 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:21
  • 6724 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:26
  • 6704 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Monogramsignerad..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:59
  • 6738 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Parkmotiv, ej si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:07
  • 6729 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Porträtt, ej sig..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:36
  • 6737 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, skeppsbrott. Ej ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:39
  • 6778 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-talets mitt, rokokora..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:59
  • 6712 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, skärgårdsby, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:07
  • 6272 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6709 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stuga. Olja p..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:52

    7035 Carborundumetsning

    Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurkomposition. Signerad, numrerad 19/80. Bladets mått: 75x56 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:02


  • 4490 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Engelskt bylandskap. Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:11
  • 6768 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fiskare. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:26
  • 7072 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flicka på taburett. Sent 1..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:05
  • 6723 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flicka, ej signerad. Olja ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:35
  • 6657 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv, ej signerad, d..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 6666 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kattungar, ej signerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:43
  • 6734 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:24
  • 6624 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap med eka & kvarn. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:50
  • 7074 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap med väg. 1800-tal..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:56
  • 6759 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap, ej signerad. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:56
  • 6773 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Man i skägg, ej signerad. ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:51
  • 6727 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Bär påskrift..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:09

    7073 Oljemålning

    Ida Gisiko-Spärck (1859-1940), "Från Stockholms skärgård". Signerad, daterad 1899. Olja på duk, 31x55 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:12


  • 7071 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Marin, Monogramsignerad AS..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:47
  • 6655 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Modellstudie, ej signerad,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:42
  • 6511 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, man i tr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:25
  • 7075 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EN, Portä..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:55
  • 6574 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GB, 1936,..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6694 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad K-L, Land..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:57
  • 6760 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PHH 1912,..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:41
  • 6234 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blomster..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:14
  • 6767 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Landskap..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:16
  • 6749 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby No..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:16
  • 6751 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby. O..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:38
  • 6611 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Landskap. Ej..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48

    4126 Oljemålning

    Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. Monogramsignerad, daterad 1875. Olja på duk, 43x56cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:56


  • 6107 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt, 50x32 cm. Ej sig..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:06
  • 6789 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt, Skoglund. Signer..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:48
  • 6577 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olj..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:28
  • 6128 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sandström, Kondorklippan S..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:11
  • 4488 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad 1914, stilleben. ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:57
  • 6688 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad E Madsen, Fruktst..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:39
  • 6784 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad G Horst, Hästport..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:57
  • 6719 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Hallstedt, Skärgå..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:11
  • 6677 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, fåglar. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:19
  • 6715 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, -33, Stockholms ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:16
  • 6607 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:54
  • 6731 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Olja på ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:57

    7058 Oljemålning

    Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad 1898, bär dedikation. Olja på pannå, 30x41 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:33


  • 6573 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, gård. Olja på pa..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:36
  • 6405 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, marintmotiv. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:12
  • 6382 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Örebro Slott. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:06
  • 6821 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Gårdsm..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:56
  • 6575 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Skärgårdsmotiv med fyr, ej..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:21
  • 6782 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben, ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:23
  • 6739 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Bonnet..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:53
  • 6628 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv (Wennergre..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:34
  • 6142 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Kastellet..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:47
  • 6445 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Strand med båt. Ej signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:51
  • 6742 Oljemålning
    Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:48
  • 6162 Oljemålning
    Philip Hutchins Rogers (1786-1853), England, tills..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:48

    7076 Oljemålning

    Jan Michiel Ruyten (1813-1881), Kustmotiv med fiskare. Signerad, daterad 1834, ej ram. Olja på pannå, 31x37 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:46


  • 4268 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Kust, Signer..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:29
  • 7066 Oljemålning
    Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Gustav II..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:39
  • 7060 Oljemålning
    Robert Wilhelm Ekman (1808-1873), Porträtt av kons..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:17
  • 4259 Oljemålning
    Rune Andersson. Monogramsignerad. Olja på pannå, 5..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:17
  • 6230 Oljemålning
    Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Gammal Bebygge..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:45
  • 6231 Oljemålning
    Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Hässelby Slott..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:31
  • 6229 Oljemålning
    Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Kustlandskap. S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:10
  • 6228 Oljemålning
    Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Landskap med hu..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:03
  • 6713 Oljemålning
    Signerad Bachmann, Landskap. Olja på pannå, 26x37 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:45
  • 6711 Oljemålning
    Signerad F Berggren, marin. Signerad, daterad 1905..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:31
  • 6569 Oljemålning
    Signerad Malmqvist, -43, solnedgång. Olja på duk, ..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:55
  • 6341 Oljemålning
    Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 51x80cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:11

    7056 Oljemålning

    Waldemar Lindholm (1872-1900), Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på duk, 27x40 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 19:53


  • 6340 Oljemålning
    Signerad, Skepp. Olja på duk, 68x108cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:50
  • 6730 Oljemålning
    Sophus Clod-Svensson (1867-1941), Hamnmotiv, monog..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:22
  • 4480 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Alböke, Öland. S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 4479 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6576 Oljemålning
    Sture Humbla (1897-1962), Sverige. Solnedgång med ..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:21
  • 4483 Oljemålning
    Sune Skote (1919-2014), Sverige. Fiskenät. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:50
  • 6159 Oljemålning
    Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:47
  • 6160 Oljemålning
    Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:35
  • 6765 Oljemålning
    Thorvald Rygaard (1872-1939), landskap med fors. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6686 Oljemålning
    Torsten Löwgren (1903-1991), Sverige. Landskap med..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:16
  • 6581 Oljemålning
    Ture Bosin (1894-1983), Sverige. "Hamnparti Liding..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:37
  • 6736 Oljemålning
    Valdemar Magaard, Monogramsignerad VRM 1897. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:41

    7063 Blyerts

    Per Nicolaus Skum (1928-1995), Sverige. Signerad, renar. Motivet: 19x29cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:03


  • 6771 Oljemålning
    Vilhelm Holmgren (1863-1943), Sverige. Blomstersti..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:32
  • 7056 Oljemålning
    Waldemar Lindholm (1872-1900), Stockholmsmotiv, Si..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:53
  • 6799 Oljemålning
    Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Flicka. Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:42
  • 6813 Oljemålningar
    2 st, A Lindblom, Gamla Stan. Signerade, pannå, 15..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:02
  • 6846 Oljemålningar
    2 st, Arvid Öströn, Signerad. Olja på pannå, 22x15 cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:36
  • 6140 Oljemålningar
    2 st, Carlo Norling, motiv från Spanien. Signerad...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:39
  • 6312 Oljemålningar
    3 st, Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. S..//
    Utrop: 1.200 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:54
  • 6718 Oljemålningar
    3 st, omkring 1900, ej signerade, 15x23 ca
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:09
  • 6792 Parti teckning..
    diverse, oramade lösa blad
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:55
  • 6157 Ram
    falsmått: 66x56 cm, yttermått: ca 79x69 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 6181 Ram
    Nyrokoko. Höjd: 43cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:29
  • 6180 Ramar
    1900-tal. Höjd: 13cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:12

    6561 Skulptur

    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:37


  • 6184 Ramar
    4 st, 66x46-75x54cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:09
  • 4262 Rotogravyrer
    2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 5.000 - 6.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:20
  • 6136 Serigrafi
    Piet Mondrian (1872-1944), Holland, efter. Komposi..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:02
  • 6732 Siluettavlor
    5 st, bland annat Lexell, 10x7 respektive 11x28 cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:38
  • 7054 Skulptur
    1800-tal, Munk, Bemålad, på träsockel. Höjd: 47 cm
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:10
  • 6203 Skulptur
    Ängel. Höjd: 32cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:19
  • 6036 Skulptur
    brons, Orientalisk. Höjd: 23 cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:54
  • 6464 Skulptur
    Fisk, Engquist, Längd: 20cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:32
  • 6470 Skulptur
    Gips, Kvinna. Signerad Dahlberg. Höjd: 35cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:19
  • 6544 Skulptur
    Glas, Svamp. Diameter: 14, höjd: 9 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:31
  • 6646 Skulptur
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbr..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:20
  • 6068 Skulptur
    Gustavsberg, Sven Wejsfelt Stim 7. Längd: 26 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:56

    7069 Oljemålning

    1700-/1800-tal, Batalj, främre orienten, ej signerad, 37x38 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:21


  • 6338 Skulptur
    Hund. Längd: 30cm, Italien
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:34
  • 6255 Skulptur
    Isbjörn, Lillskansen, Lisa Larson (f. 1931), Sveri..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:48
  • 7047 Skulptur
    Jeff Koons (f. 1955), efter, "Balloon Dog". Magent..//
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:36
  • 7046 Skulptur
    Jeff Koons (f. 1955), efter, "Balloon Dog". Rödfär..//
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:35
  • 4596 Skulptur
    Kina. Höjd: 17cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:22
  • 6205 Skulptur
    Kvinna. Höjd: 44cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:18
  • 6050 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Flodh..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:51
  • 6865 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:09
  • 6561 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lisa Larson (f. 19..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:37
  • 6547 Skulptur
    Man & cykel, Metall. Höjd: 40 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:19
  • 6254 Skulptur
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Flicka, Ekeby..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:17
  • 6555 Skulptur
    Metall, Häst. Längd: 15, höjd: 13 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:36

    7036 Blandteknik

    Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Monogramsignerad, 228/300, skridskoåkare. Motivet: 20x29cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:01


  • 6110 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Ansikten. Signerad. Metall..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:06
  • 6804 Skulptur
    Porslin, Örn, Tyskland. Höjd: 38 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:58
  • 4459 Skulptur
    Royal Copenhagen, Flicka & Getter. Höjd: 22 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:55
  • 6589 Skulptur
    Trä. Signerad 58, Bergsklättrare. Höjd: 42cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:09
  • 6489 Skulptur
    Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Längd: 10cm.
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:31
  • 7021 Skulptur
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drake, Gustavsb..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 5.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:45
  • 6484 Skulptur
    Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. Signerad. Höjd: ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:18
  • 6642 Skulptur
    Zink, Bergsprängaren. Höjd: 19 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:24
  • 6566 Skulptur i glas
    2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:04
  • 4528 Skulpturer
    2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 23-30cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:25
  • 6664 Skulpturer
    2 st, Glas, bland annat Lalique. Höjd: 9-10 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:12
  • 6215 Skulpturer
    2 st, Gustavsberg, Fåglar. Höjd: 6cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:29

    7072 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Flicka på taburett. Sent 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 44x31 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:05


  • 6349 Skulpturer
    2 st, keramik, bland annat Lisa Larson, Björnar. L..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:19
  • 6216 Skulpturer
    2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt & räv, ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:46
  • 6022 Skulpturer
    2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjö..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:11
  • 6029 Skulpturer
    3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige...//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:19
  • 6802 Skulpturer
    4 st, efter John Bauer, I trollens värld. Höjd: 10..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:56
  • 6211 Skulpturer
    4 st, Lladro. Höjd: 25-36cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:10
  • 6279 Skulpturer
    4 st, Tomtar. Höjd: 17-26 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:13
  • 6463 Skulpturer
    Ett par, fåglar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverig..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:32
  • 4477 Skulpturer
    Svenskt Glas, 13 st, WWF. Höjd: 8-12 cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:43
  • 6342 Tavla
    Broderad, hundar, 37x48cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:10
  • 6447 Tavla
    Trä, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 31x41cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:36
  • 6232 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:56

    6600 Oljemålning

    Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Fiskförsäljerskor på Gammel Strand Köpenhamn. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 61x89 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    30 november kl 18:11


  • 6155 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skogslandskap..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:40
  • 6147 Tusch
    2 st, Kina. Motivet: ca 37x26 cm respektive 34x15 cm
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:12
  • 4255 Tusch
    Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Napoleon. S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:13
  • 4256 Tusch
    Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerad, 2..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:14
  • 6793 Tuschteckningar
    10 st, Kaniner, Signerad Pekonen, oramade lösa blad
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:55
  • Metropol Tipsar
  • 7028 Etsning
    Lars Lerin (f. 1954), Handkolorerad, Sverige. Sign..//
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:31
  • 7011 Oljemålning
    Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:34
  • 7065 Oljemålning
    Aleksandra Egorovna Makovskaja (1837-1915). Flicko..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    14 december kl 19:10
  • 7066 Oljemålning
    Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Gustav II..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:39
  • 7070 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1600-tal, Jesus och Maria ..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:37
  • 7060 Oljemålning
    Robert Wilhelm Ekman (1808-1873), Porträtt av kons..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 19:17
  • 7020 Färglitografi
    Adolf Born (1930-2016), Tjeckien. Signerad, numrer..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:13
  • 6646 Skulptur
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbr..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 18:20
  • 7021 Skulptur
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drake, Gustavsb..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 5.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 november kl 20:45




Ladda ner broschyr