bakg

KONST


    3033 Gouache

    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad Vasarely. Motivet: 40,5x34 cm

    Utrop: 40.000 kr
    Pris just nu 29.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:15


  • 3010 Akvarell
    Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. L..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:39
  • 6123 Akvarell
    Eduardo Navone (1844-1912), Italien. Musicerande s..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:00
  • 7149 Akvarell
    Egon Wallburg (1911-2004), Ungern. Signerad. Motiv..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:11
  • 7297 Akvarell
    FP Dawson, kust med båtar, signerad. Motivet: 12x2..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:42
  • 3031 Akvarell
    Hans Dahl, Landskap med skojande figurer, signerad..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:47
  • 7183 Akvarell
    Johan Pettersson. Signerad, daterad 1995, bladets ..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:43
  • 6351 Akvarell
    Laris Strunke (f. 1931), Sverige. "Kustväg II", si..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:08
  • 7303 Akvarell
    Marita Möller, blommor, signerad. 35x25 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:37
  • 7050 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Hantverkargatan, 25x34 cm...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:41
  • 7559 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Goodman. Kvinna m..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad HS, 34x25 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43
  • 7563 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap, 63x77 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:42

    3024 Litografi

    Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. "Konvalescenten". Signerad, numrerad 52/70. Bladets mått: 47x61 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:02


  • 7580 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Tagels gård, Rydaholm, 180..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:23
  • 7151 Akvarell
    Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. #Höstlandskap i ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:17
  • 7363 Akvarell
    Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Kustklippor. ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:14
  • 7331 Akvarell
    Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:44
  • 7357 Akvarell
    Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 20..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:06
  • 7360 Akvarell
    Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 20..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:44
  • 7359 Akvarell
    Ted Ström (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 20..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43
  • 7093 Akvarell
    Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Ekorre. Signer..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:39
  • 7052 Akvarell
    William Frank. Sjölandskap England. Signerad. Ca 3..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:18
  • 7354 Akvareller
    2 st, Anna Kempe, Stilleben, signerade. Motivet: 4..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:28
  • 7166 Akvareller
    3 st, Lennart Lundegårdh (1934-2009), Sverige. Fåg..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:30
  • 7443 Akvareller
    4 st, Sydländska motiv, 16x18 22x29 ca. Ej signerad
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:02

    3020 Oljemålning

    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul Rubens, uppfodrad duk, ej signerad. Olja på duk, 91x123 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:20


  • 7434 Blandteknik
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:14
  • 6042 Blandteknik
    Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Modellstudie,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:16
  • 7581 Blandteknik
    Holger Weinemo (1912-1985), Sverige. Träd. Signera..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:11
  • 7175 Blandteknik
    Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Monogramsignerad, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:15
  • 7089 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Bull. "Boneville". Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:11
  • 7158 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Höjd: 100x70cm. Signerad
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:32
  • 7370 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Sign JP, duk, 80x120 cm. S..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:31
  • 7096 Blandteknik
    på siden, 70x30 cm. Ej signerad
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:47
  • 3008 Blandteknik
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Riddare"..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:34
  • 3022 Blandteknik
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Dykaren"...//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:47
  • 7325 Blandteknik/co..
    Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Framtiden. S..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:29
  • 7142 Etsning
    Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:56

    3002 Oljemålning

    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Sign EF. Olja på duk, 41x87 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:22


  • 7574 Etsning
    Cecilia Frisendahl (f. 1922), Sverige. "Roslagsban..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:06
  • 6229 Etsning
    Finn Christiansen, "Fogl". Signerad, daterad -56. ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:31
  • 7197 Etsning
    Haller, signerad. Stockholms Stadshus. Motivet: 25..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:29
  • 6113 Etsning
    Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Stockholm från ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:56
  • 7013 Etsning
    Marja-Leena Sillanpää (f. 1965), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:24
  • 7082 Etsning
    signerad, Motiv från Skinnarviksberget. Motivet: 2..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:55
  • 7403 Etsning
    Silvi Väljal (1928-2014), Estland. "Kadakad". Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:36
  • 7447 Etsning
    Slottet Zwinger, Dresden. Ej signerad. Motivet: 20..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:21
  • 7198 Etsningar
    4 st, Stadsmotiv. Signerad. Motivet: 5x5 cm ca
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:05
  • 5341 Färgetsning
    Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. "Det spökar i ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:50
  • 7348 Färgetsning
    signerad. 1992, "Love 1991", EA 6/10. Motivet: 50x..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:55
  • 6171 Färgetsning
    Sven Erik Jakobsson. Signerad, numrerad 4/59, fruk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:04

    3019 Oljemålning

    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:17


  • 7218 Färglitografi
    2 st, Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, 3..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:44
  • 6281 Färglitografi
    3 st, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 20x32 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:19
  • 7191 Färglitografi
    Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Fiskebåtar. Sig..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:19
  • 7343 Färglitografi
    Albin Amelin (1902-1975), Sverige. PT, signerad. H..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:25
  • 6378 Färglitografi
    Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Landskap med hus..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:15
  • 6377 Färglitografi
    Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Landskap med hus..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:13
  • 7365 Färglitografi
    André Brasilier (f. 1929). Signerad, numrerad 73/7..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:30
  • 7334 Färglitografi
    Anna Toresdotter (f. 1956), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:51
  • 7258 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. "Berzeli..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:46
  • 7216 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:44
  • 7219 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:53
  • 7246 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmsh..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:19

    3018 Oljemålning

    Elegant dam, 1600-tal, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:15


  • 7080 Färglitografi
    Björn Wessman (f. 1949), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:50
  • 7342 Färglitografi
    Bo Larsson (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:26
  • 7358 Färglitografi
    Catrina Liljegren (f. 1962). Signerad, daterad 93,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:26
  • 7015 Färglitografi
    Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. PT, signerad,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:26
  • 7090 Färglitografi
    Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:15
  • 7014 Färglitografi
    Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:25
  • 7207 Färglitografi
    Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:02
  • 6534 Färglitografi
    Francoise Deberdt (f. 1934), Frankrike. "Tåget gen..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:31
  • 7213 Färglitografi
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:09
  • 7499 Färglitografi
    Gunnar Larson (f. 1925), Fiskare med nät, 185/260...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:59
  • 7321 Färglitografi
    Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7079 Färglitografi
    Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:48

    3021 Skulptur

    Victor Simyan (1826-1886), Frankrike. Etruskisk kvinna med vas. Brons, Längd: 30. Höjd: 32 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:34


  • 7519 Färglitografi
    Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Blasieholmen. Si..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:25
  • 6470 Färglitografi
    Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Eka, 74/250. Sig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:10
  • 7350 Färglitografi
    Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:01
  • 6539 Färglitografi
    Lage Lindell (1920-1980), Sverige. PT, Signerad, K..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:31
  • 7007 Färglitografi
    Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:29
  • 6168 Färglitografi
    Lars Hellström (f. 1936), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:54
  • 7339 Färglitografi
    Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blommor. Sig..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:40
  • 7335 Färglitografi
    Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:38
  • 7034 Färglitografi
    Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:29
  • 7126 Färglitografi
    Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:06
  • 7217 Färglitografi
    Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:10
  • 7364 Färglitografi
    Marie Söderlund. Signerad, numrerad 104/220,63x47cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:33

    7331 Akvarell

    Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 1999, Kust, 47x69 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 20:44


  • 7353 Färglitografi
    Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:21
  • 7306 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Hus. Signerad, numrerad 14..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:06
  • 7409 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Tomtemask. Signerad, numre..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:32
  • 7065 Färglitografi
    Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:36
  • 7070 Färglitografi
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:41
  • 7361 Färglitografi
    Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:58
  • 7362 Färglitografi
    Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:33
  • 7494 Färglitografi
    Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:14
  • 7351 Färglitografi
    Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:04
  • 7397 Färglitografi
    Pär Andersson (1926-2015), Sverige. "Forsen". Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:02
  • 7215 Färglitografi
    Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:06
  • 7208 Färglitografi
    Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:28

    3022 Blandteknik

    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Dykaren". Utförd på papper. Signerad. Motivet: 45x53 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:47


  • 3027 Färglitografi
    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:51
  • 7344 Färglitografi
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. PT, signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:42
  • 7600 Färglitografi
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:31
  • 2082 Färglitografi
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosaån, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:41
  • 7162 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, Skärgård..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:27
  • 7163 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:28
  • 7164 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:28
  • 7125 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:04
  • 7328 Färglitografi
    Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Venedig. Signera..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7373 Färglitografi
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, 32x43cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:18
  • 7332 Färglitografi
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kust. Sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:46
  • 7375 Färglitografi
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:48

    3031 Akvarell

    Hans Dahl, Landskap med skojande figurer, signerad, 25x35 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:47


  • 7010 Färglitografi
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. EA-upp..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:49
  • 6239 Färglitografier
    2 st, Ivar Södergren (f. 1949), Sverige. PT, signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 6532 Färglitografier
    2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Landskap,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:25
  • 7305 Färglitografier
    2 st, signerad. 375-upplaga, Stockholm. Motivet:
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35
  • 6559 Färglitografier
    2 st. Fruktmotiv, efter Buckland Sweetwater. Ej si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:33
  • 3025 Fotografi
    Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#13" C-print, s..//
    Utrop: 6.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:39
  • 3026 Fotografi
    Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#29", C-print, ..//
    Utrop: 7.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:02
  • 5461 Gouache
    Motiv från Koranen, 22x11 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:40
  • 3033 Gouache
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. ..//
    Utrop: 30.000 - 40.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:15
  • 3023 Grafiskt blad
    Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numr..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:26
  • 7377 Grafiskt blad
    Johan Löfgren, "Bird Box", 2007, Digital print, 2/..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:56
  • 7562 Grafiskt blad
    Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Tryckt signatu..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:45

    3007 Oljemålning

    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -58, "Nordisk skiss". Olja på pannå, 30x40 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:35


  • 7410 Gravyr
    Handkolorerad, Basil Besler - Celeberrimi Eystette..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:11
  • 6568 Ikon
    rizza i mässing, 31x26 cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:32
  • 6569 Ikon
    rizza i silver, 20x13 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:33
  • 3024 Litografi
    Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. "Konvales..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:02
  • 6431 Litografi
    Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Par. Signera..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:40
  • 7498 Litografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, mor med barn, -6..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:47
  • 7161 Litografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Grönlund krog&bar..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:26
  • 7322 Mapp
    med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), S..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7323 Mapp
    med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), S..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:22
  • 3017 Oljemålning
    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej sig..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:48
  • 3020 Oljemålning
    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul R..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:20
  • 3019 Oljemålning
    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 12.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:17

    7273 Oljemålning

    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 116x89 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 19:44


  • 7299 Oljemålning
    1700-tal, Landskap med ruin. Olja på duk, 39x31 cm
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 7416 Oljemålning
    2 st, Kattgränd, Södermalm, Stockholm. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:09
  • 7455 Oljemålning
    4 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:08
  • 3029 Oljemålning
    Adelsmän på gård. Signerad G Wright 1878. Olja på ..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:02
  • 7143 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Blockhusudden. ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:58
  • 7583 Oljemålning
    Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Kustparti, Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 7148 Oljemålning
    Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:09
  • 7088 Oljemålning
    Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. St..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:10
  • 6496 Oljemålning
    Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Landskap med ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 2278 Oljemålning
    Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. "Färg och form"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:58
  • 7296 Oljemålning
    Bernard B Hemy, Fiskare, signerad. Olja på duk, 51..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:28
  • 7177 Oljemålning
    Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsigna..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:23

    3008 Blandteknik

    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Riddare". Signerad. Mixed media, färgetsning/collage. Motivet: 49x64 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:34


  • 7329 Oljemålning
    Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på du..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7444 Oljemålning
    C Conti, signerad, Kust. Olja på pannå, 23x16 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:06
  • 7295 Oljemålning
    CA Schleisner, (Tillskriven), Man med mugg. Ej sig..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:29
  • 6396 Oljemålning
    Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:49
  • 7239 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Lars Forsell - ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 7237 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Modell. Signerad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35
  • 7591 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:48
  • 7592 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7235 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 7356 Oljemålning
    Carl Magnus Larsson. "Mälarstrand". Monogramsigner..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:13
  • 7129 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:14
  • 7094 Oljemålning
    Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43

    3026 Fotografi

    Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#29", C-print, silikonmonterad på glas. Signerad a tergo, No 1/5, daterad 2010. Motivet: 90x120 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:02


  • 7146 Oljemålning
    Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:05
  • 7424 Oljemålning
    Dan Martin (1910-1999), landskapsmotiv. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:56
  • 7006 Oljemålning
    Ebba Calwagen-Hertel (1898-1969), Sverige. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:15
  • 3035 Oljemålning
    Edith Blight Tompson. Motiv från Skottland, "Isle ..//
    Utrop: 2.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:24
  • 7415 Oljemålning
    Elbendari, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:36
  • 3018 Oljemålning
    Elegant dam, 1600-tal, ej signerad. Olja på duk, 7..//
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:15
  • 3002 Oljemålning
    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Si..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:22
  • 3005 Oljemålning
    Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:57
  • 7495 Oljemålning
    Erik Dahlgren (1887-1971), Sverige. Beckholmen, St..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:31
  • 7150 Oljemålning
    Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7427 Oljemålning
    Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 6294 Oljemålning
    Esse Ottosdotter (1900-1962), Sverige. Tallar. Olj..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35

    3034 Oljemålning

    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad. KF -83. Olja på duk, 140x110, Oramad

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:04


  • 7327 Oljemålning
    Frank Olsson (f. 1954), Sverige. Clear water, sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:14
  • 9026 Oljemålning
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, S..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    23 sept kl 18:29
  • 7302 Oljemålning
    Georges Laporte (1926-2000), Segelbåt. Olja på pan..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:24
  • 6235 Oljemålning
    Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Kustlandskap, s..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:40
  • 3012 Oljemålning
    Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. "Gröna äppl..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:54
  • 6018 Oljemålning
    Haine, signerad, studie. Olja på pannå, 82x46 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:22
  • 7066 Oljemålning
    Hans Walter Sundberg (f. 1922), Signerad H V Sundb..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 6093 Oljemålning
    Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landska..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:34
  • 7381 Oljemålning
    Hj Andersen, blommotiv. Olja på duk, signerad, 45x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:11
  • 7136 Oljemålning
    I Ebeling, blomsterstilleben, signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:48
  • 7599 Oljemålning
    Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Sittande kvinna. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:28
  • 7371 Oljemålning
    J Holmbäck, Skärgårdsmotiv. Signerad. Olja på pann..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:28

    3023 Grafiskt blad

    Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numrerad 60/75. Motivet: 43x62 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:26


  • 7298 Oljemålning
    James Townshend. Fiskare. Signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:56
  • 7376 Oljemålning
    Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skogsmotiv. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:53
  • 7532 Oljemålning
    John Rafael Ekelund (1877-1946), Finland. "Vy över..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:47
  • 2382 Oljemålning
    Julia Strömberg (1851-1920), Landskap, signerad. 1..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:54
  • 7320 Oljemålning
    Julius Paulsen (1860-1940), Danmark. Disig stadsvy..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:04
  • 7601 Oljemålning
    Kabanof, Läsande kvinna, monogramsignatur. Olja på..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 3034 Oljemålning
    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:04
  • 7260 Oljemålning
    Karl Runert (1887-1958), Sverige. Södermotiv. Sign..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:43
  • 7431 Oljemålning
    Kopia, S Heijer. Signerad. Olja på duk, 54x90 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:33
  • 7575 Oljemålning
    Lajos Dobos, Man med pipa. Signerad, daterad -71. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:49
  • 6419 Oljemålning
    Landskap med figurer, Signerad. Olja på pannå, 29x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:46
  • 6237 Oljemålning
    Lars Bjönni Andersson (1940-2011), Sverige. Skärgå..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:42

    3006 Pastell

    Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Utställd Göteborgs konstmuseum 1972. Pastell, ca 46x37 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:08


  • 7144 Oljemålning
    Lars Karlsson, signerad 1999, stilleben med sko. O..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:00
  • 5354 Oljemålning
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:07
  • 7206 Oljemålning
    Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Hus. Signerad. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:25
  • 7347 Oljemålning
    Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Ödehus Savue La..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:54
  • 6398 Oljemålning
    Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Komposition, signera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:51
  • 7411 Oljemålning
    Mänd Roman Kustavi, "Tulvaveed". Signerad, daterad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:09
  • 7271 Oljemålning
    Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Landskap m..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:53
  • 6466 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "En frostig vin..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 6475 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. "Valvbro", Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:18
  • 7576 Oljemålning
    Monogramsignerad MG, Djur. Olja på duk, 25x28
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:48
  • 7273 Oljemålning
    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:44
  • 7067 Oljemålning
    Nora Gröndal. Telemacos. Ej signerad. Olja på duk,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:40

    3025 Fotografi

    Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#13" C-print, silikonmonterad på glas. Signerad a tergo. Numrerad 1/4, daterad 2007, ca 90x90 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:39


  • 7071 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Björnjägarens hemkomst. Ko..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:42
  • 7435 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:12
  • 7318 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Clown med papegoja. Olja p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:57
  • 7340 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Damer & katt. Ej signerad...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:05
  • 7369 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Detaljskiss. Signerad Holm..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7095 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Allegori. Olj..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 7058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal, e..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7185 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben, signerad. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:58
  • 7076 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal...//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7064 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Hästar. Signerad R Smith. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:35
  • 7173 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Houses by the sea. Ej sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:35
  • 7196 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:49

    6123 Akvarell

    Eduardo Navone (1844-1912), Italien. Musicerande sällskap. Signerad, Motivet: 70x43 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:00


  • 7539 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kustparti. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:48
  • 7558 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landsväg med hus. Signerad..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:59
  • 7540 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Gripsholms s..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:59
  • 7061 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad, datera..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:30
  • 7440 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1905, Allé. Olja..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:50
  • 7005 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap. Ol..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:05
  • 7272 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med hus..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7502 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Fors. Olja på du..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:50
  • 7417 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Kustklippor. Olj..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:43
  • 7374 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 90x..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7433 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7309 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:57

    3017 Oljemålning

    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej signerad. Olja på duk, 40x32 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:48


  • 7490 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Västerås, Signerad, datera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:35
  • 3007 Oljemålning
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:35
  • 6517 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad OL, "..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:56
  • 7330 Oljemålning
    Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 3014 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Korsjö", 1935..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:59
  • 7428 Oljemålning
    Oskar Person, Stilleben. Signerad. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:43
  • 3028 Oljemålning
    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ball..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:39
  • 7073 Oljemålning
    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x5..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:44
  • 7156 Oljemålning
    Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:25
  • 7145 Oljemålning
    Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7127 Oljemålning
    Rune Söderberg (1915-1979), Sverige. Strand. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:08
  • 3036 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Motiv från Ha..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:48

    5354 Oljemålning

    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Olja på pannå, signerad. 55x74 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 19:07


  • 7402 Oljemålning
    Signerad V Eller, kustlandskap, Estland. Olja på p..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 7307 Oljemålning
    Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:18
  • 7355 Oljemålning
    Stefan Johansson, osignerad, "Ossy IV". Olja på du..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:35
  • 7147 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. "Öland". Signera..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:07
  • 7141 Oljemålning
    Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Spanien. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:54
  • 7128 Oljemålning
    Sture Wikström (1921-1993), Sverige. Signerad S Wi..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:11
  • 5326 Oljemålning
    Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Hus. Signerad, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:28
  • 7023 Oljemålning
    Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Kvinna. Signera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:47
  • 7199 Oljemålning
    Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Grind. Signerad, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:16
  • 7256 Oljemålning
    Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Björk..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:04
  • 7579 Oljemålning
    Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Stilleben. Sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:48
  • 7468 Oljemålning
    Törner, Kust. Signerad, daterad 06. Olja på duk, 8..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:23

    2054 Skulptur

    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 1964. Gustavsbergs Studio. Höjd: 19 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:27


  • 7492 Oljemålning
    Ulf Lindberg (f. 1936), Sverige. Äppelblom, signer..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7174 Oljemålning
    Ulla Göransson (f. 1944), Sverige. "Sommarrabatt"...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:36
  • 7497 Oljemålning
    Valdur Ohakas (1925-1998), kust, Signerad. Olja på..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:59
  • 7047 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, dat..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:42
  • 7051 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Stilleben. Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:42
  • 7531 Oljemålning
    Yrjö Penttilä (f. 1891), Finland. Landskap med sjö..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:09
  • 7366 Oljemålningar
    2 st, Lisbeth Sandvall, "Ett nära möte, & När tank..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:29
  • 3006 Pastell
    Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Utställd Göteb..//
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:08
  • 6467 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 55x40 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:01
  • 7414 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:15
  • 7408 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Hövolmar, 1942. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:17
  • 7041 Porslinsmålnin..
    5 st. Motivet: ca 6-13x8-17 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:57

    7073 Oljemålning

    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x59 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 18:44


  • 7465 Ram
    yttermått: 53x63 cm, innermått: 51x40 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:50
  • 7368 Serigrafier
    5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. 2/150,..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:06
  • 7501 Serigrafier
    5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signer..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:41
  • 6571 Sidenmålningar
    2 st, 1940-/50-tal, signerad. 35x41 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:35
  • 7392 Skulptur
    2 st, glas, änglar. Signerade gul-05. Höjd: 35cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:45
  • 2019 Skulptur
    Alvar Saari, Bagge. Längd: 17 cm, höjd: 15 cm
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:47
  • 7017 Skulptur
    Bo Löfgren, Duo brons. Höjd: 9cm
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:41
  • 7317 Skulptur
    brons, Ödla. Längd: 78 cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 7393 Skulptur
    Buddha, 1900-tal. Höjd: 35cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:01
  • 6430 Skulptur
    Gips, Joker. Höjd: 70 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:39
  • 7188 Skulptur
    Gips. Höjd: 38 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:19
  • 2010 Skulptur
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstra..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:31

    6093 Oljemålning

    Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landskap med bro och figurer. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 60x89 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 20:34


  • 2007 Skulptur
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Lekande björnu..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:26
  • 2005 Skulptur
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pingvin, Rörst..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:18
  • 2006 Skulptur
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Skä..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:19
  • 2036 Skulptur
    Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. L..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:08
  • 2053 Skulptur
    Gustavsbergs Studio, Lisa Larson (f. 1931), Sverig..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:24
  • 2054 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 1964. Gustavsbergs..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:27
  • 2058 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien A..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:41
  • 2057 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:39
  • 2030 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Japanska ur Skulpt..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:40
  • 2064 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle, Gustavsberg..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:56
  • 2065 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Gustavsberg...//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:59
  • 2060 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, ur serien Me..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:43

    3005 Oljemålning

    Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 62x44 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:57


  • 2004 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gus..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:29
  • 2059 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons U..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:41
  • 2063 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons U..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:53
  • 2016 Skulptur
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:43
  • 7390 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Brons, Stensockel. Höjd: 5..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:30
  • 2014 Skulptur
    Paula von Freymann (f. 1939), Sverige. Bock, Upsal..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:25
  • 7301 Skulptur
    Royal Dux, Tucan. Höjd: 32 cm
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:06
  • 7055 Skulptur
    Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 21 cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:59
  • 7569 Skulptur
    Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Kvinna. Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:10
  • 7481 Skulptur
    Tempel, Kina. Höjd: 33 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:53
  • 2033 Skulptur
    Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige...//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:01
  • 7515 Skulptur
    Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Eskimå, Ups..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:53

    3029 Oljemålning

    Adelsmän på gård. Signerad G Wright 1878. Olja på pannå, 30x35 cm, ej ram

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:02


  • 2088 Skulptur
    Vicken von Post (1886-1950), keramik, flicka. Höjd..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:46
  • 3021 Skulptur
    Victor Simyan (1826-1886), Frankrike. Etruskisk kv..//
    Utrop: 10.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:34
  • 7110 Skulpturer
    2 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøn..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:52
  • 7446 Skulpturer
    2 st, Gips. Höjd: 25-32 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:35
  • 3001 Skulpturer
    2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige...//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:13
  • 2029 Skulpturer
    2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudi..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:35
  • 2008 Skulpturer
    2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Björnar,..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:28
  • 2001 Skulpturer
    6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. K-studion Gu..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 18:41
  • 7391 Skulpturer
    7st, Oxiderad mässing. Höjd: 9cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:34
  • 7054 Tavla
    Hårarbete, 12x11 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:59
  • 6151 Teckning
    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Interiör...//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:18
  • 6498 Teckning
    Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Krita..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:01

    3028 Oljemålning

    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ballerinor. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:39


  • 6002 Teckningar
    2 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Provenien..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:46
  • 6525 Träreliefer
    2 st, Edvin Valdemar Eliasson EWE (1924-1982), Sve..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:27
  • 7413 Träsnitt
    5 st, Japan. Motivet: 37x25 cm
    Utrop: 700 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7081 Träsnitt
    Erik Olsson Sanda (1919-2006), 1966,40/100. Motive..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:53
  • 7152 Träsnitt
    Kiyoshi Saito (1907-1997), Japan. Self carved, sel..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:21
  • 7405 Träsnitt
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Estland. Motivet..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:12
  • 7412 Träsnitt
    Oidentifierad konstnär. Stockholm, signerad. Motiv..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:15
  • 7124 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 310..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:02
  • 7214 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:40
  • 6570 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vasabron, PT...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:34
  • 3030 Träsnitt
    Utagawa Toyokuni (Toyokuni I) (1769-1825), Japan. ..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 19:36
  • 7578 Tusch
    Bengt Johansson (f. 1941), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:11

    7327 Oljemålning

    Frank Olsson (f. 1954), Sverige. Clear water, signerad a tergo. Olja på duk, 140x140 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    16 september kl 20:14


  • 6227 Väggrelief
    Åke Thornblad (1929-2015), Sverige. Två modeller. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:23
  • 7572 Väggrelief
    Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Sten, 21,5x16cm
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 20:07
  • 7078 Vas
    Stengods. Höjd: 9 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • Metropol Tipsar
  • 7317 Skulptur
    brons, Ödla. Längd: 78 cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:38
  • 7012 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 1.200 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 36 dagar
    21 oktober kl 19:09
  • 2008 Skulpturer
    2 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Björnar,..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    30 sept kl 20:28
  • 7058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, 1800-tal, e..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:03
  • 7330 Oljemålning
    Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:24
  • 7065 Färglitografi
    Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:36
  • 7076 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal...//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 18:47
  • 7329 Oljemålning
    Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på du..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:13
  • 7390 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Brons, Stensockel. Höjd: 5..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    16 sept kl 19:30




Ladda ner broschyr