MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 8838720
*
nr 883 8720
RING
silver, rock crystal,
silver, bergkristall
Estimate:
400
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday Mars 24 2014
at 20:25:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
20/3 20:16:33
1
150 kr
22/3 22:31:36
2
200 kr
24/3 09:21:34
3
450 kr
24/3 19:55:51
4
350 kr
24/3 19:56:29
4
450 kr
24/3 20:17:47
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:37
-
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42
-
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:03
-
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:15
*
RING
nr 883 8720
RING
silver, rock crystal,
silver, bergkristall
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday Mars 24 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
20/3 20:16:33 | 1 | 150 kr |
22/3 22:31:36 | 2 | 200 kr |
24/3 09:21:34 | 3 | 450 kr |
24/3 19:55:51 | 4 | 350 kr |
24/3 19:56:29 | 4 | 450 kr |
24/3 20:17:47 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bergkristall ring silver smycken vintage ädelmetall
-
4280 ARM RING
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Weig..//
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 pieces, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 ..//
Present: SEK 700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:37 -
4004 CARAFE
med silvdermontering. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:38
-
3421 SIGNET RING
18k guld. Weight: 3, 8g brutto. Length: 2 cm cm, w..//
Present: SEK 1700
Auction ends
tomorrow
10 juni at 19:42 -
3227 OIL PAINTING
Luton, utfodring, duk på pannå, 19th century, 41x3..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
10 juni at 20:03 -
4129 Örhängen 1 par
+ 1 örhänge+ ring, 18k guld. Weight: 3, 3 gr,
Auction ends
tomorrow
10 juni at 18:15