Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 7063625



*

nr 706 3625


Einar Norelius

(1900-1985), Sverige


Einar Norelius (1900-1985), "lärobok", 16x22, skador på ram.


ETCHING (F), Einar Norelius (1900-1985), "lärobok", 16x22


Condition: skador på ram

Einar Norelius, born 1900, dead 1985, Swedish painter and draughtsman.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday August 1 2011
at 17:56:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/7 16:21:59 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Einar Norelius

Einar Norelius, born 1900, dead 1985, Swedish painter and draughtsman.

Read more about Einar Norelius
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar norelius etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr