Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Colour etching 10256120



*

nr 1025 6120


Suzanne Nessim

(f. 1944), Sverige


Suzanne Nessim (b. 1944), 78/85, sheet: 78x56, löst blad.


COLOUR ETCHING, Suzanne Nessim (f. 1944), 78/85, bladets mått: 78x56


Condition: löst blad

Suzanne Nessim, born 1944 in Malmö, Sweden, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Auction date:

Monday Mars 14 2016
at 18:05:00



  • Thema-auction
  • Mar 14

Grafik

På Tema Grafik har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Albin Amelin, Mårten Andersson, Hans Arnold, Mogens Balle, Ola Billgren, Olle Bonniér, Georges Braque, Gun ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Suzanne Nessim

Suzanne Nessim, born 1944 in Malmö, Sweden, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.

Read more about Suzanne Nessim
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar färgetsning grafik suzanne nessim svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr