SILVER & METAL / Silver / Brickor 2713411
*
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
Estimate:
600
Sold:
SEK 650
Auction date:
Monday September 29 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/9 09:48:04
1
500 kr
26/9 15:35:06
2
500 kr
28/9 19:32:21
2
600 kr
29/9 11:59:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:43
-
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
-
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
-
8018 Karaff med sil..
19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:40
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:38
*
Brickor
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 650 |
| Auction date: |
Monday September 29 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/9 09:48:04 | 1 | 500 kr |
| 26/9 15:35:06 | 2 | 500 kr |
| 28/9 19:32:21 | 2 | 600 kr |
| 29/9 11:59:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 PUNCH BOWL
+ copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:33 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:43 -
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
-
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47 -
8018 Karaff med sil..
19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:40 -
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:38



