ART / Etchings etc / Etching 13956117
*
nr 1395 6117
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Anders Zorn (1860-1920), Sweden. Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Subject: 19x12, outer dimensions including frame: 31x24,
ETCHING, Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Motivet: 19x12, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday May 3 2021
at 19:29:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/4 15:28:26
1
1.000 kr
30/4 18:35:16
2
1.100 kr
3/5 00:33:09
3
1.300 kr
3/5 18:03:14
4
1.300 kr
3/5 18:03:14
3
1.300 kr (Robot)
3/5 19:17:23
3
1.400 kr
3/5 19:24:20
5
Vinnande bud
3/5 19:24:57
5
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn ej signerad etsning etsningar grafik liggande modell svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:28
-
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:33
-
6053 ETCHING
Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 20:19
-
6006 ETCHING
Pelle Havne (1893-1935), horses. Signed, numbered ..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:10
-
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:05
-
6572 COPPER ENGRAVING
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 19th century. Image dimen..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
12 jan at 20:57
*
Anders Zorn
Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.
Läs om budbetjänten
nr 1395 6117
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Anders Zorn (1860-1920), Sweden. Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Subject: 19x12, outer dimensions including frame: 31x24,
ETCHING, Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Motivet: 19x12, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
Anders Zorn, born 1860, dead 1920, Swedish painter.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1500 |
| Auction date: |
Monday May 3 2021 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 28/4 15:28:26 | 1 | 1.000 kr |
| 30/4 18:35:16 | 2 | 1.100 kr |
| 3/5 00:33:09 | 3 | 1.300 kr |
| 3/5 18:03:14 | 4 | 1.300 kr |
| 3/5 18:03:14 | 3 | 1.300 kr (Robot) |
| 3/5 19:17:23 | 3 | 1.400 kr |
| 3/5 19:24:20 | 5 | Vinnande bud |
| 3/5 19:24:57 | 5 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn ej signerad etsning etsningar grafik liggande modell svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
6573 ETCHING
Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:28 -
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:33 -
6053 ETCHING
Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 20:19
-
6006 ETCHING
Pelle Havne (1893-1935), horses. Signed, numbered ..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:10 -
6344 COLOUR ETCHING
Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:05 -
6572 COPPER ENGRAVING
Kolorerat, ”Gross-Horn”, 19th century. Image dimen..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
12 jan at 20:57



