Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 16338206



*

nr 1633 8206


Hilkka-Liisa Ahola

(f. 1920), Finland


Hilkka-Liisa Ahola (b. 1920), Finland. Arabia, Finland, ceramics, diameter, 15 cm. Height: 31 cm, wear.


VASE, Arabia, keramik, diameter, 15 cm. Höjd: 31 cm


Condition: slitage

Hilkka-Liisa Ahola, Finnish craftsman, born 1920.

Withdrawn

Auction date:

Monday July 29 2024
at 20:21:00



  • Artist/Designer

Hilkka-Liisa Ahola

Hilkka-Liisa Ahola, Finnish craftsman, born 1920.

Read more about Hilkka-Liisa Ahola
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design diameter europa europeisk finland finländsk finsk hilkka-liisa ahola keramik norden nordeuropa nordisk vas
  • 8234 VASES
    + beaker, Bohemia, 5 pcs. Height: 15-21, 5 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:03
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:45
  • 8069 VASES
    2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:53
  • 8374 VASES
    6 parts, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sweden. Kos..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:03
  • 8237 VASES
    Bohemia, glass, one pair. Height: 22 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:20
  • 8233 VASES
    cut glass, 2 st + bowl, height: 25-27, 5. Diamete..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:53




Ladda ner broschyr