MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring & örhängen 2873588
*
nr 287 3588
Ring & örhängen
Lenght: ()
Silver, stålgranater & ametist
Estimate:
400
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday November 24 2003
at 16:00:00
- Bid history
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & ametist ring & örhängen silver smycken vintage ädelmetall
-
6011 Armband med be..
18k guld. Length: 17, 5 cm, weight: 5, 7g ca,
Present: SEK 4200
Auction ends
in two days
12 jan at 18:53
-
6500 BROOCH
18k guld, with brilliant. Length: 3, 8 cm, weight:..//
Present: SEK 4400
Auction ends
in two days
12 jan at 18:15
-
6339 PEARL NECKLACE
8k, med stenar, 3, 2gl. 41, weight, 3. 2g ca. Leng..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
12 jan at 20:10
-
6501 PEARL NECKLACE
med lås i silver. Length: 44 cm, skadat.
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
12 jan at 20:14
-
6009 NECKLACE
18k guld, with pearls. Length: 50 ca, weight: 10g ..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:39
-
6335 NECKLACE
9 pcs, Halvädelstenar. Length: 40-88,
Auction ends
in two days
12 jan at 19:41
*
Ring & örhängen
nr 287 3588
Ring & örhängen
Lenght: ()
Silver, stålgranater & ametist
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday November 24 2003 |
- Bid history
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & ametist ring & örhängen silver smycken vintage ädelmetall
-
6011 Armband med be..
18k guld. Length: 17, 5 cm, weight: 5, 7g ca,
Present: SEK 4200
Auction ends
in two days
12 jan at 18:53 -
6500 BROOCH
18k guld, with brilliant. Length: 3, 8 cm, weight:..//
Present: SEK 4400
Auction ends
in two days
12 jan at 18:15 -
6339 PEARL NECKLACE
8k, med stenar, 3, 2gl. 41, weight, 3. 2g ca. Leng..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
12 jan at 20:10
-
6501 PEARL NECKLACE
med lås i silver. Length: 44 cm, skadat.
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
12 jan at 20:14 -
6009 NECKLACE
18k guld, with pearls. Length: 50 ca, weight: 10g ..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:39 -
6335 NECKLACE
9 pcs, Halvädelstenar. Length: 40-88,
Auction ends
in two days
12 jan at 19:41



