ART / Frames / Ram 2851475
*
nr 285 1475
Ram
Lenght: ()
silver, 27x22
Estimate:
1000
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 17 2003
at 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47
-
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:01
-
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:55
-
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:20
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:13
-
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:24
*
Ram
nr 285 1475
Ram
Lenght: ()
silver, 27x22
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday November 17 2003 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ram ramar silver ädelmetall
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:47 -
6613 JARS
2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
Present: SEK 700
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:01 -
6757 BOX
porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:55
-
6436 ETCHING
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:20 -
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:13 -
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:24



