Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 13005022



*

nr 1300 5022


Hilding Nyman

(1870-1937), Sverige


Hilding Nyman (1870-1937), Sweden. Signed with monogram, subject. 20x20 ca,


INDIAN INK DRAWING, Monogramsignerad, Motivet. 20x20 ca


Hilding Nyman, Swedish painter, and draughtsman, born 1870, dead 1937.

Estimate:

300

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday January 13 2020
at 20:51:28


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/1 17:33:51 1      100 kr
11/1 12:04:01 2      150 kr
11/1 19:03:29 1      200 kr
13/1 10:16:56 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Hilding Nyman

Hilding Nyman, Swedish painter, and draughtsman, born 1870, dead 1937.

Read more about Hilding Nyman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hilding nyman motivet svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 8063 COLLAGE
    Maria Hagelby (b. 1957), Sweden. Signed, compositi..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:20
  • 8106 GOUACHE
    Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, "p..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8084 GOUACHE
    Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:04




Ladda ner broschyr