ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14193406
*
nr 1419 3406
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm,
GOUACHE, Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1300
Auction date:
Monday September 20 2021
at 19:59:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/9 14:41:35
1
1.000 kr
20/9 17:44:39
2
1.100 kr
20/9 19:13:39
1
1.200 kr
20/9 19:21:36
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14
-
2099 WATERCOLOUR
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sweden. Signed, Stock..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:23
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Read more about Waldemar Sjölander
nr 1419 3406
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm,
GOUACHE, Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1300 |
Auction date: |
Monday September 20 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/9 14:41:35 | 1 | 1.000 kr |
20/9 17:44:39 | 2 | 1.100 kr |
20/9 19:13:39 | 1 | 1.200 kr |
20/9 19:21:36 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, Swedish painter and graphic artist, born 1906, dead 1988.Read more about Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 19:47 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 18:14 -
2099 WATERCOLOUR
Ingegerd Beskow (1887-1978), Sweden. Signed, Stock..//
Auction ends
in two weeks
17 juni at 20:23