GLASS & CERAMICS / Ceramics / Charger 6252067

nr 625 2067

CHARGER

faience, Dia27, 18th/19th century, wear, damages.

Fajans, Dia27, 1700-/1800-tal

Condition: slitage, skador

100

SEK 150

Monday February 22 2010
at 19:30:24

18/2 01:03:41 1      100 kr
18/2 09:13:24 2      Vinnande bud

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.