ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8873070
*
nr 887 3070
GOUACHE
Lars Stenstad (f. 1921), composition, signed. , subject: 18x20,
Lars Stenstad (f. 1921), Komposition, signerad. , motivet: 18x20
Droit De Suite
Estimate:
400
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 14 2014
at 18:19:14
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/4 12:29:37
1
100 kr
13/4 17:59:16
2
Vinnande bud
14/4 17:28:47
1
200 kr
14/4 17:37:29
1
300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition lars stenstad täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
*
GOUACHE
nr 887 3070
GOUACHE
Lars Stenstad (f. 1921), composition, signed. , subject: 18x20,
Lars Stenstad (f. 1921), Komposition, signerad. , motivet: 18x20
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 400 |
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday April 14 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/4 12:29:37 | 1 | 100 kr |
| 13/4 17:59:16 | 2 | Vinnande bud |
| 14/4 17:28:47 | 1 | 200 kr |
| 14/4 17:37:29 | 1 | 300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition lars stenstad täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22



