Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etchings 6033369



*

nr 603 3369


ETCHINGS

+ litographs, 7 pcs. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, unframed,


+ litografier, 7 st. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, oramade


Estimate:

100

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday October 5 2009
at 17:14:06


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/10 17:09:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik gravyrer gösta ehrenberg lindström litografier
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr