ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7265763
*
nr 726 5763
Isaac Grünewald
(1889-1946), Sverige
Isaac Grünewald (1889-1946). Interiör med man och kvinna. Sign. Isaac 18. subject size: 44x29,
MIXED MEDIA (F), Isaac Grünewald (1889-1946). Interiör med man och kvinna. Sign. Isaac 18. Motivets mått: 44x29
Isaac Grünewald, born 1889 in Stockholm, dead 1946, Swedish painter.
Droit De Suite
Withdrawn
Auction date:
Monday November 21 2011
at 16:00:00
- Artist/Designer
Isaac Grünewald
Isaac Grünewald, born 1889 in Stockholm, dead 1946, Swedish painter.
Read more about Isaac Grünewald
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik isaac grünewald svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6728 LITOGRAPH IN C..
Isaac Grünewald (1889-1946), Sweden. "På stranden"..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:13
*
Isaac Grünewald
Isaac Grünewald, born 1889 in Stockholm, dead 1946, Swedish painter.
Read more about Isaac Grünewald
nr 726 5763
Isaac Grünewald
(1889-1946), Sverige
Isaac Grünewald (1889-1946). Interiör med man och kvinna. Sign. Isaac 18. subject size: 44x29,
MIXED MEDIA (F), Isaac Grünewald (1889-1946). Interiör med man och kvinna. Sign. Isaac 18. Motivets mått: 44x29
Isaac Grünewald, born 1889 in Stockholm, dead 1946, Swedish painter.
| Droit De Suite | |
|---|---|
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday November 21 2011 |
- Artist/Designer
Isaac Grünewald
Isaac Grünewald, born 1889 in Stockholm, dead 1946, Swedish painter.Read more about Isaac Grünewald
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik isaac grünewald svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6728 LITOGRAPH IN C..
Isaac Grünewald (1889-1946), Sweden. "På stranden"..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:13



