ART / Sculptures and works of art / Sculptures 9399472
*
nr 939 9472
SCULPTURES
4 st + plaque, ceramics, Birger Åström, height: 6-8, length: 17,
4 st + plakett, keramik, Birger Åström, höjd: 6-8, längd: 17
Estimate:
600
Auction date:
Monday February 2 2015
at 18:08:50
- Specialauktion
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: birger åström keramik konsthantverk plakett skulptur skulpturer
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11
-
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48
-
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
*
SCULPTURES
nr 939 9472
SCULPTURES
4 st + plaque, ceramics, Birger Åström, height: 6-8, length: 17,
4 st + plakett, keramik, Birger Åström, höjd: 6-8, längd: 17
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday February 2 2015 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: birger åström keramik konsthantverk plakett skulptur skulpturer
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11 -
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52 -
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48 -
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56



