Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Salt cellar 8894095



*

nr 889 4095


SALT CELLAR

4 pcs. silver, Austria, 19th century, length: 6-9, 180g ca,


4 st. Silver, Österrike, 1800-tal, längd: 6-9, vikt: 180g ca


Estimate:

1500

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday April 21 2014
at 20:48:10


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/4 20:52:01 1      300 kr
18/4 12:46:22 2      400 kr
20/4 22:34:02 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa saltkar silver ädelmetall österrike österrikiskt österrisk
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:22
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36




Ladda ner broschyr