ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6478165
*
nr 647 8165
Pigtittare
Masurbjörk, höjd: 58
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juli 2010
kl 17:46:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 02:08:33
1
300 kr
3/7 11:38:24
2
Vinnande bud
4/7 13:59:40
3
400 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
*
Pigtittare
nr 647 8165
Pigtittare
Masurbjörk, höjd: 58
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 juli 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/6 02:08:33 | 1 | 300 kr |
| 3/7 11:38:24 | 2 | Vinnande bud |
| 4/7 13:59:40 | 3 | 400 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel spegel speglar trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54



