ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 14872110
*
nr 1487 2110
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. "Donna”, a dog. Signed. Blyerts på papper, Image dimensions: ca 21x32, unframed,
DRAWING, "Donna”, hund. Signerad. Blyerts på papper, bildmått: ca 21x32, oramat löst blad
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Estimate:
500
Auction date:
Monday August 22 2022
at 20:51:15
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg.
Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts på papper djur djurmotiv ellen wängberg hund hundar hundmotiv oramat löst blad svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
9363 WATERCOLOUR
Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
2 feb at 18:16
-
9064 WATERCOLOUR
Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:39
-
9386 WATERCOLOUR
Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
Present: SEK 1600
Auction ends
in two days
2 feb at 18:24
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:17
-
9325 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
Auction ends
in two days
2 feb at 19:06
-
9315 WATERCOLOUR
Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
2 feb at 18:45
*
Ellen Wängberg
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
nr 1487 2110
Ellen Wängberg
(1903-1989), Sverige
Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. "Donna”, a dog. Signed. Blyerts på papper, Image dimensions: ca 21x32, unframed,
DRAWING, "Donna”, hund. Signerad. Blyerts på papper, bildmått: ca 21x32, oramat löst blad
Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday August 22 2022 |
- Specialauktion
Aug 22
Specialauktion Ellen Wängberg
Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg. Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...
Read more about Specialauktion Ellen Wängberg
- Artist/Designer
- Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts på papper djur djurmotiv ellen wängberg hund hundar hundmotiv oramat löst blad svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
-
9363 WATERCOLOUR
Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
Auction ends
in two days
2 feb at 18:16 -
9064 WATERCOLOUR
Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:39 -
9386 WATERCOLOUR
Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
Present: SEK 1600
Auction ends
in two days
2 feb at 18:24
-
9185 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
Auction ends
in two days
2 feb at 20:17 -
9325 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
Auction ends
in two days
2 feb at 19:06 -
9315 WATERCOLOUR
Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
Present: SEK 300
Auction ends
in two days
2 feb at 18:45



