Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 14872110



*

nr 1487 2110


Ellen Wängberg

(1903-1989), Sverige


Ellen Wängberg (1903-1989), Sweden. "Donna”, a dog. Signed. Blyerts på papper, Image dimensions: ca 21x32, unframed,


DRAWING, "Donna”, hund. Signerad. Blyerts på papper, bildmått: ca 21x32, oramat löst blad


Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.

Estimate:

500

Auction date:

Monday August 22 2022
at 20:51:15



  • Specialauktion
  • Aug 22

Specialauktion Ellen Wängberg

Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg. Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers ...



Read more about Specialauktion Ellen Wängberg

  • Artist/Designer

Ellen Wängberg

Ellen Wängberg, Swedish painter born 1903, dead 1989.

Read more about Ellen Wängberg
  • Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts på papper djur djurmotiv ellen wängberg hund hundar hundmotiv oramat löst blad svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr