Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Kakfat pÃ¥ fot 5213557



*

nr 521 3557


Kakfat på fot

Lenght: ()


nysilver, 1870-tal


Estimate:

300

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday April 28 2008
at 17:52:40


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/4 14:46:19 1      300 kr
28/4 15:19:46 2      Vinnande bud
28/4 15:21:00 2      justering av budtak
28/4 16:06:13 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kakfat på fot nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
    Present: SEK 1400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
    Present: SEK 10000

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
    Present: SEK 10500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr