ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11424726
*
nr 1142 4726
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Inger Rydén (b. 1944), "drömmen om kärlek", signed, 31x39,
GOUACHE, Inger Rydén (f. 1944), "drömmen om kärlek", signerad, 31x39
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday November 6 2017
at 18:34:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/11 09:55:11
1
150 kr
6/11 17:23:08
2
150 kr
6/11 17:23:08
1
150 kr (Robot)
6/11 17:23:16
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
*
Inger Rydén
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
Läs om budbetjänten
nr 1142 4726
Inger Rydén
(f. 1944), Sverige
Inger Rydén (b. 1944), "drömmen om kärlek", signed, 31x39,
GOUACHE, Inger Rydén (f. 1944), "drömmen om kärlek", signerad, 31x39
Inger Rydén, born 1944, Swedish painter and illustrator.
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday November 6 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 6/11 09:55:11 | 1 | 150 kr |
| 6/11 17:23:08 | 2 | 150 kr |
| 6/11 17:23:08 | 1 | 150 kr (Robot) |
| 6/11 17:23:16 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache inger rydén svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22



