SILVER & METAL / Silver / Kaffe/teservis 4079587
*
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
Estimate:
1000
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday May 22 2006
at 16:00:01
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/4 15:28:55
1
1.000 kr
18/4 15:52:11
2
hidden*
18/4 15:54:23
1
1.200 kr
18/4 15:55:10
1
1.500 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
6751 BEAKER
+ bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
Present: SEK 2800
Auction ends
in two days
12 jan at 19:41
-
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Present: SEK 1300
Auction ends
in two days
12 jan at 19:47
-
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
12 jan at 18:14
-
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Present: SEK 3200
Auction ends
in two days
12 jan at 19:59
-
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Present: SEK 18000
Auction ends
in two days
12 jan at 20:10
-
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Present: SEK 19000
Auction ends
in two days
12 jan at 18:51
*
Kaffe/teservis
nr 407 9587
Kaffe/teservis
Lenght: ()
4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2400 |
| Auction date: |
Monday May 22 2006 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 18/4 15:28:55 | 1 | 1.000 kr |
| 18/4 15:52:11 | 2 | hidden* |
| 18/4 15:54:23 | 1 | 1.200 kr |
| 18/4 15:55:10 | 1 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christofle europa frankrike fransk franska franskt kaffe nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal tekopp tekoppar teservis
-
6751 BEAKER
+ bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
Present: SEK 2800
Auction ends
in two days
12 jan at 19:41 -
6589 BEAKER
5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
Present: SEK 1300
Auction ends
in two days
12 jan at 19:47 -
6590 BEAKER
silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
12 jan at 18:14
-
6603 CUTLERY
12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
Present: SEK 3200
Auction ends
in two days
12 jan at 19:59 -
6443 CUTLERY
silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
Present: SEK 18000
Auction ends
in two days
12 jan at 20:10 -
6650 CUTLERY SET
silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
Present: SEK 19000
Auction ends
in two days
12 jan at 18:51



