Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 12317349



*

nr 1231 7349


SCULPTURE

1920-/30-tal, ceramics. Height: 14,


1920-/30-tal, keramik. Höjd: 14


Estimate:

500

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday January 28 2019
at 19:05:44


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/1 16:59:51 1      100 kr
26/1 19:16:22 2      150 kr
28/1 18:09:11 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur
  • 8129 Figurkärl
    3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:52
  • 8123 ICONS
    8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:22
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:48




Ladda ner broschyr