ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13914240
*
nr 1391 4240
Spegel
Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 90x93 cm
Kondition: lagad
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 april 2021
kl 19:17:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/4 15:50:52
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: lagad
nr 1391 4240
Spegel
Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 90x93 cm
Kondition: lagad
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 april 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 19/4 15:50:52 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



