Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Tables / Coffee table 10436129



*

nr 1043 6129


COFFEE TABLE

'Minerva', France & Son, Danmark, 1950/60-tal, längd: 76 cm, djup: 73 cm, höjd: 63 cm,


'Minerva', France & Son, Danmark, 1950/60-tal, längd: 76 cm, djup: 73 cm, höjd: 63 cm


Estimate:

2000

Sold:

SEK 1500

Auction date:

Monday June 13 2016
at 20:15:51


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/6 20:10:19 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord danmark dansk dansk design danska danskt europa france & son norden skandinavien skandinavisk soffbord
  • 6769 BENCH
    Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, No..//
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:50
  • 6044 Barbord
    "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:45
  • 6703 Brevklämma
    i form av en anka, England, London,
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:17
  • 6615 TEA TABLE
    19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:58
  • 6073 LAMP TABLE
    butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:05
  • 6633 LAMP TABLE
    one pair, pine wood, märkta KJW. Length: 54 cm, wi..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:04




Ladda ner broschyr