ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 14544138
*
nr 1454 4138
Madeleine Pyk
(f. 1934), Sverige
Madeleine Pyk (b. 1934), Sweden. "Sevilla", signed. Sheet: 26x14 cm, outer dimensions including frame: 37x25 cm,
GOUACHE, "Sevilla", Signerad. Bladets mått: 26x14 cm, yttermått inklusive ram: 37x25 cm
Madeleine Pyk, born 1934 in Stockholm.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday Mars 14 2022
at 19:55:10
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/3 12:14:14
1
2.000 kr
8/3 12:54:19
2
2.200 kr
8/3 18:38:45
3
Vinnande bud
9/3 15:01:09
2
2.800 kr
9/3 15:01:09
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache madeleine pyk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Madeleine Pyk
Madeleine Pyk, born 1934 in Stockholm.
Läs om budbetjänten
nr 1454 4138
Madeleine Pyk
(f. 1934), Sverige
Madeleine Pyk (b. 1934), Sweden. "Sevilla", signed. Sheet: 26x14 cm, outer dimensions including frame: 37x25 cm,
GOUACHE, "Sevilla", Signerad. Bladets mått: 26x14 cm, yttermått inklusive ram: 37x25 cm
Madeleine Pyk, born 1934 in Stockholm.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 2000 |
| Sold: | SEK 3000 |
| Auction date: |
Monday Mars 14 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 8/3 12:14:14 | 1 | 2.000 kr |
| 8/3 12:54:19 | 2 | 2.200 kr |
| 8/3 18:38:45 | 3 | Vinnande bud |
| 9/3 15:01:09 | 2 | 2.800 kr |
| 9/3 15:01:09 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache madeleine pyk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



