ART / Oil paintings / Oil painting 15507001
nr 1550 7001
Maks Belinsky
(f. 1985), Ukraina
Maks Belinsky (b. 1985), Ukraine. 'Ukraina 2022. Sommarlov'. Signed. Oil on canvas, 40x70 cm, unframed. Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina. Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom. Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval,
OIL PAINTING, "Ukraine 2022. Summer Holidays". Signerad. Olja på duk, 60x70 cm, oramad.
Den Ukrainska konstnären Maks Belinsky har donerat ett verk för välgörenhetsauktion och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsorganisationen ”The World of love” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och barn med autism i Ukraina.
Maks Belinsky, Ukrainsk artist born in Lviv 1985.
4000
SEK 4200
Monday July 3 2023
at 20:39:00
3.200 kr
3.400 kr (Robot)
3.600 kr
3.800 kr (Robot)
4.000 kr