Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 15029341



*

nr 1502 9341


SCULPTURE

ceramics, parrot. Height: 19 cm, cracks, minor cracks.


keramik, Papegoja. Höjd: 19 cm


Condition: spricka/ sprickor, nagg

Estimate:

300

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday November 14 2022
at 20:24:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 19:27:43 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djur djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar keramik konsthantverk papegoja papegojmotiv papegojor skulptur
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05




Ladda ner broschyr