ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6901505
*
nr 690 1505
Hans-Erik Eriksson
(1921-1997), Sverige
Hans-Erik Eriksson (1921-1997), rooster, 68x48,
GOUACHE, Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48
Hans-Erik Eriksson, born 1921 in Stockholm, dead 1997, Swedish painter.
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday April 4 2011
at 18:07:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/4 16:37:49
1
100 kr
4/4 17:17:10
2
150 kr
4/4 17:57:07
3
Vinnande bud
- Artist/Designer
Hans-Erik Eriksson
Hans-Erik Eriksson, born 1921 in Stockholm, dead 1997, Swedish painter.
Read more about Hans-Erik Eriksson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv fågel fågelmotiv gouache hans-erik eriksson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tupp täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
Hans-Erik Eriksson
Hans-Erik Eriksson, born 1921 in Stockholm, dead 1997, Swedish painter.
Read more about Hans-Erik Eriksson
nr 690 1505
Hans-Erik Eriksson
(1921-1997), Sverige
Hans-Erik Eriksson (1921-1997), rooster, 68x48,
GOUACHE, Hans-Erik Eriksson (1921-1997), tupp, 68x48
Hans-Erik Eriksson, born 1921 in Stockholm, dead 1997, Swedish painter.
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 200 |
| Auction date: |
Monday April 4 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/4 16:37:49 | 1 | 100 kr |
| 4/4 17:17:10 | 2 | 150 kr |
| 4/4 17:57:07 | 3 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Hans-Erik Eriksson
Hans-Erik Eriksson, born 1921 in Stockholm, dead 1997, Swedish painter.Read more about Hans-Erik Eriksson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv fågel fågelmotiv gouache hans-erik eriksson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tupp täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



