SILVER & METAL / Silver / Sugar bowl 16449068
nr 1644 9068
SUGAR BOWL
nickel silver, Victorian style, + sugar sifter. Height: 34 cm,
nysilver, nyrokoko, + strösked. Höjd: 34 cm
SEK 100
Monday September 23 2024
at 19:08:14
21/9 18:16:37
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.