Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Cigarretui 2906204



*

nr 290 6204


Cigarretui

Lenght: ()


Sköldpadd/silver


Estimate:

100

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday December 8 2003
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/12 16:35:45 1      100 kr
6/12 21:09:52 2      600 kr
7/12 19:16:29 3      350 kr
7/12 19:17:15 3      500 kr
7/12 19:18:02 3      650 kr
8/12 12:53:49 4      Vinnande bud
8/12 15:33:30 5      900 kr
8/12 15:35:04 5      1.000 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarretui silver sköldpadd ädelmetall
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr