Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Chairs and Stools / Chairs 5108451



*

nr 510 8451


CHAIRS

Lenght: ()


'Sjuan', 6 st, [skador]


Estimate:

2500

Sold:

SEK 2500

Auction date:

Monday February 25 2008
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/2 15:45:53 1      2.400 kr
25/2 15:46:10 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Farstagods
Wilhelm Kåges berömda Farstagods anses av många vara kulmen på hans konstnärskap inom keramiken. Det första godset visades på Stockholmsutställningen 1930. Keramiktypen uppkallades efter Farstalandet ute på Värmdö, där Gustavsbergsfabriken var belägen.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
  • 6680 CLUB ARMCHAIR
    leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:25
  • 5252 ARMCHAIR
    + footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:09
  • 6169 ARMCHAIR
    + footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:04
  • 6710 ARMCHAIR
    Josefine Alpen, "Dormi", Ire Möbler. Ben i ljust t..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:54
  • 6031 ARMCHAIR
    Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:05
  • 6060 ARMCHAIRS
    3 pcs,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:50




Ladda ner broschyr