GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 3284445
*
nr 328 4445
VASE
Lenght: ()
Argenta, KÃ¥ge, H20, (nagg)
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday September 20 2004
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/9 19:56:54
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge nagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
*
VASE
nr 328 4445
VASE
Lenght: ()
Argenta, KÃ¥ge, H20, (nagg)
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday September 20 2004 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 19/9 19:56:54 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge nagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45



